Parazita darazsakkal előre a kártevők ellen

Véletlenszerűen fedezték fel azokat a parazita darázsfajokat, amelyek a termelők segítségére lehetnek a kártevők elleni küzdelemben. A kutatók földibolhák tanulmányozása során lettek figyelmesek a darazsak jelenlétére, amíg azokat az olajrepcében figyelték meg. A darazsak akkor is megjelentek a rovarok körül, amikor azok mikroperforált tasakokban voltak.

A kutatások során kiderült, hogy a Norfolk körül összegyűjtött mintákat, amelyek megközelítőleg 3000 rovart számláltak, egy parazita darázs fertőzte meg, bejéjük rakva petéit. Az Egyesült Királyság Természettudományi Múzeuma és a Svéd Természettudományi Múzeum genetikai vizsgálatai alapján a fertőző darázs egy Microctonus brassicae nevű fajba tartozik, amelyet 2008-ban jelentettek elsőként, viszont további részletes vizsgálatára nem került sor – írja a Science Daily.

Az olajrepce károsítói ellen parazita darazsak nyújthatnak védelmet. (Fotó: Pixabay, Manfredrichter)
Az olajrepce károsítói ellen parazita darazsak nyújthatnak védelmet. (Fotó: Pixabay, Manfredrichter)

A kísérletek alapján, ha a darazsak száma elegendő egy adott bolhakolóniában, akkor az a kolónia összeomlását idézheti elő. A kártevő szervezetébe jutva ugyanis gyorsan, mintegy 43,5 nap után a peték kikelnek, így megölik a rovart, amely addig a megfelelő körülményeket biztosította a keléshez. A tanulmány lehetőségként kezeli azt a megoldást, amelyben a Microctonus Brassicae-t, illetve a hasonló genetikával rendelkező más parazita darázsfajokat természetes védelemként használják azokon a növényeken, amelyek hajlamosak a bolhák, például a repcebolha általi megfertőződésre.

Ez a kártevő egész Európában nagy veszélyt jelent az olajrepcére, főként az őszi növények számára. A növényeken jellegzetes levélkár keletkezik, amely később terméskieséshez, vagy rossz termésképződéshezvis vezet. Az utóbbi időben az Egyesült Királyság területén, főképp Kelet-Angliában vált kiemelkedő kártevővé a rovar, miután a neonikotionidos vetőmagkezelést betiltották a virágos növények esetében. Ezen kívül más növényvédő szerek is a tiltólistára kerületk miután egy kutatás a növényvédő szerek használata, és a beporzók számának összefüggését vizsgálta. 2019 után a további jogszabályok kiterjesztését követően más széles spektrumú peszticidekre is kiterjesztették a tilalmat.

Viszont az olajrepce vetőmagkezelésének betiltásával a bolhák elterjedése növekedésnek indult, ezáltal az általuk okozott kár is növekedett. 2014-ben 9 milliárd forintot meghaladó károkat jelentettek be az őszi olajrepce területein, amelyek megközelítőleg 3,5 százaléka ehhez a rovarhoz köthető.

Jelenleg a 2020/21-es termésbecslés szerint 489 ezer tonnával csökkenhet az előző év azonos időszakához viszonyítva a repcemag mennyisége, amely problémát jelenthet az értékes brit repcemag jövőjét tekintve.

A mezőgazdaságban felhasznált jótékony rovarokat tekintve a múltban öt parazita darázsfajt vizsgáltak, amelyeket a bolhák ellen vetettek be. Ezek azonban nem voltak elég hatékonyak, így gazdasági szempontból szükségtelennek bizonyultak a mára már tiltott növényvédőszerek használata mellett.

Viszont jelen vizsgálatok során a Microctonus Brassicae parazitizmus aránya meghaladta a 44 százalékot a kolóniában, amely azt is jelentheti, hogy pozitív hatással lehet a növényekre földi felhasználás során. A Rothamsted Research további kutatásokat hajtott végre, amelyek a darázs jelenlétét, illetve a parazitizmus mértékét vizsgálták az Egyesült Királyságban, ahol a jótékony paraziták támogatása a cél.

Dr. Rachel Wells, a John Innes Center vezető szerzőjének elmondása szerint ez a tanulmány lehetővé teszi, hogy a darazsakat biokontrollként használják az olajrepce, és a káposztafélék esetében a termelők, amely védelmet jelent a bolhák ellen.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Repcetermés az EU országaiban 2013-ban Érdekes összehasonlító táblázatott közölt az Eurostat a napokban a 2013-as repcetermésről. Eszerint az EU országai közül Németországban terem a legtöb...
Olajnövények piaci helyzete A világon a legelterjedtebb olajmag a repcemag és a canola. A tavalyi évben rekord méretű volt a két növény magjának nemzetközi forgalma, 15,2 millió ...
Az első teendők a mezőn Beköszöntött a tavasz, megkezdődnek a munkák a szántóföldeken. Az enyhe tél és a sok helyen még most is pangó belvíz a szokásosnál is több munkával lá...
Hogy állnak az őszi vetések? Sok gazda vetett ősszel búzát és repcét. Ezek a növények már zöldülnek a határban. Sok helyen szépen, de vannak tájegységek, ahol nem túl rózsás a hel...
Beköszönt az aratási szezon Békésben is Az utóbbi napok esős időjárása kissé kitolta az aratás kezdetét, de kedvező idő esetén a hét vége felé megkezdődhet az őszi búza betakarítása Békésben...
Alig, hogy lekerült, már lehet is vetni a repcét... A betakarítással már hetekkel ezelőtt végeztek a gazdák. Mostanra már mindenki a vetés körüli munkákon serénykedik. Sok kérdés merül fel ilyenkor: mil...