Paradicsomból bor, narancsból pálinka

A dél-szlovákiai Garam-völgyben található Palik László biogazdasága, ahol a hagyományos mellett különlegességeket is termelnek: paradicsombor és narancspálinka is készül a peszekteregnyei birtokon.

A magyar határtól 30 kilométerre, a szlovákiai Peszekteregnyén fekszik Palik László biotermelő pincészete. A történelmi Eszterházy pincében bioborokat, különleges gyümölcsborokat és párlatokat készítenek.

A felvidéki birtokon paradicsombor is készül - Fotó: Pixabay, Leo Hau
A felvidéki birtokon paradicsombor is készül – Fotó: Pixabay, Leo Hau

A Magyar Borszakírók Köre látogatott a pincészetbe, amiről a Magyar Mezőgazdaság weboldala számolt be.

A peszekteregnyei biotermelő rendszeresen részt vesz magyarországi bemutatókon, kiállításokon, hogy kapcsolatot teremtsen és tartson a hazai piaci szereplőkkel is.

15 hektár szőlő mellett 5,5 hektáron termelnek gyümölcsöt, mindet bio termesztésben. A gazdaság hízókkal, juhokkal, és tejelő marhákkal egészül ki.

A Palik pincészetben a 90-es évek elején az elsők között kezdték meg az ökológiai termesztést. De a környéken már igen régóta foglalkoznak a szőlővel.

A magyar történelem a borban is jelen van

A közeli Zselízen – ahol Franz Schubert osztrák zeneszerző a legtöbb négykezes zongoraművét írta -, és környékén már az 1600-as években is termesztettek szőlőt. Említésre méltó fejlődés az 1700-as évek végén történt, amikor is a zselízi uradalom az Eszterházy család birtokába került. Ekkor a környék sokat változott, kastélyt építettek Zselízen, és a régió mezőgazdaságát is felfejlesztették.

Az Eszterházy család nevéhez fűződik az uradalom szőlészetének korszerűsítése. Ugyanakkor nagy hangsúlyt fektettek a borászat színvonalára is. Többek között az uradalomhoz tartozó nagypeszeki szőlőültetvényen is gyönyörű pincét építtetett, ahonnan Bécsbe is szállítottak a gróf boraiból.

A második világháború után a pince az állami gazdaság tulajdonába került. A borászat érdekessége, hogy 1957-ben itt nemesítette ki a Peszeki leányka szőlőfajtát Horňáček Ernest és Zabadal Michal a Mézesfehér, a Sárgamuskotály és a Királyleányka fajtákból.

Gazdaságunkban ma is található néhány eredeti Peszeki leányka szőlőtőke. Ez volt az a fél hektáron talált mintegy 560 tőke, amit a birtok megvásárlásakor sikerült megmentenünk – mondja a borász.

A 90-es évektől a pincének több bérlője is volt. Majd 2001-ben leégett a történelmi épület, és az ültetvény tönkrement. Palik László és felesége, Klára 2003-ban vásárolták meg az Eszterházy pincét. Az épületet felújították, majd az ültetvényt teljes egészében újratelepítették, így ma 15 hektáron, 47 fajtából 60 ezer tőkét művelnek. A választékuk közül a legfontosabbak a Cabernet sauvignon, a Peszeki leányka és a Rajnai rizling. A tufás-homokköves talajon az egyik legfontosabb a savak megőrzése. Éppen ezért már augusztus utolsó napjaiban szüretelni kezdenek.

Ananász-, csipkebogyó- és paradicsombor

A szőlőből bioborokat készítenek. A mintegy hatvanféle tételből álló szőlőbor kínálatukat gyümölcsborokkal bővítették ki. Az ismertebb eper- és szilvabor mellett pincéjükben olyan különlegességek is vannak, mint a kökény-, ananász-, és csipkebogyóbor. De a legmeglepőbb mégis a paradicsombor.

A vendégfogadás mellett a magyar házaspár odafigyel a helytörténeti emlékek gyűjtésére és megőrzésére. A felkutatott és összegyűjtött helyi jellegű dokumentumokat a pince helységeiben állították ki.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

NAK együttműködések, tojás és tej árak alakulása f... A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara együttműködési megállapodásokat kötött; erős a magyar vízügy nagyhatalmi pozíciója; a tojásé nem, de a tej alapára nőh...
Több lehet idén a bor, mint egy évvel ezelőtt Az előzetes adatok szerint a tavalyi mennyiségnél 10 százalékkal több, mintegy 2,8 millió hektoliter újbor kerülhet a pincékbe Magyarország területén ...
Téli szünet vagy téli szüret? Termesszünk és igyun... Sok szőlős gazdánál nem kérdés, a téli hónapok pihenéssel telnek. Ellenben vannak néhányan, akik a tőkén hagyták a fürtöket és csak a fagyok után, jan...
Vajon Trump is szeretné a magyar furmintot? A furmint hazánk egyik legfontosabb őshonos szőlőfajtája. Szakértők szerint azonban nem kap elegendő figyelmet és törődést, ezért 2017-et a furmint év...
Hogyan lehet a bor vegán? Világszerte egyre többen állnak át a vegán életmódra, amit a borászat sem hagyhat figyelmen kívül. Ebben a szemléletben ugyanis a táplálkozás teljes k...
Az idei volt minden idők egyik legjobb szőlőszüret... Minden idők legjobb szürete volt az idei, mivel emberemlékezet óta nem volt olyan eset, hogy a mostanihoz hasonlóan korán kezdődjön a szőlő szedése. E...