Otthoni kiskert télen is

Egy zárt terű otthoni kiskert alkalmas lehet a saláta, a spenót, a gyógynövények és az endívia termesztésére is, de akár zöldpaprikával, babbal, cseresznye paradicsommal és törpe padlizsánnal is sikert arathat.

Egyre hidegebb az idő, jönnek a fagyok, és hamarosan a hó is megérkezik. Ilyenkor a kertek már nem látják el redeti funkciójukat, de vannak olyan zöldségfélék, amelyek akár egy kis zárt térben is termeszthetők.

Előnyei és hátrányai is vannak egy otthoni kiskert kialakításának - Fotó: Pixabay, andreas160578
Előnyei és hátrányai is vannak egy otthoni kiskert kialakításának – Fotó: Pixabay, andreas160578

Ha beltéri otthoni kiskert kialakításába kezd, a legjobb, ha olyan zöldségfajokat választ, amelyek kis területen is jól érzik magukat. A saláta, a spenót, a legtöbb gyógynövény és az endívia is alkalmasak a zárt terű termesztésre, de próbálkozhat zöldpaprikával, babbal, cseresznye paradicsommal és törpe padlizsánnal is.

Amikor zöldséget választ a beltéri termesztéshez, érdemes előtte végignéznie a vetőmagpiacot. Egyre több zöldségfajból van már ugyanis törpe típusú fajta is. Ezek nem igényelnek annyi időt és teret a növekedéshez. A zöldségek ültetésekor pedig minden esetben olvassa el a vetőmagok csomagolásán található utasításokat.

Megfelelő cserép a növényeknek

Fontos, hogy mindig megfelelő edényt válasszon a zöldségeinek. A cserepeknek mindig biztosítaniuk kell a megfelelő vízelvezetést, és elég nagyoknak kell lenniük ahhoz, hogy ne csak a palánták, de később elférjenek bennük a felnőtt növények is. Az edény mérete természetesen mindig az ültetendő zöldség típusától függ. A gyógynövények és a salátafélék nem igényelnek túl mély cserepet, mert a gyökerük nem annyira szétágazó, ellentétben a paradicsommal.

Ültetéskor legjobb, ha az agyagedényeket kerüli, ezekben ugyanis gyorsabban kiszárad a föld, mint a kerámia, fa-, fém- vagy műanyag edényekben.

A növények elhelyezése

Érdemes olyan helyet választani, ahol annyi közvetlen napfényt kapnak a zöldségek, amennyit csak lehet. Vannak olyan növények, amelyek kevésbé fényigényesek, de a legtöbb igényli a több órás napfényt, így győződjön meg róla, hogy a kiskert naponta legalább hat órányi napfényt kap majd. Ha nincs olyan hely, ami ilyen sok természetes fényt kapna, akkor érdemes olyan lámpákat vásárolnia, amelyek segíthetik a zöldségek növekedését és elegendő fényt biztosítanak. Számos e célra kialakított lámpa létezik a kertészetekben, de akár online is találhat ilyeneket.

Az otthoni kiskert talaját megcsinálhatja magának is

Fontos, hogy olyan keveréket használjon, amely jó vízelvezető-képességgel rendelkezik.

Jó növénytermesztő közeget ön is készíthet. Egyenlő mennyiségű kovaföld, homok, perlit és mulcs összekeverésével kiváló keveréket állíthat össze. De összekeverhet egyenlő részben földet a kertből, durva homokot és komposztot vagy tőzeglápot is. Mindkét keverékkel egészséges zöldségeket nevelhet majd így egy zárt térben, akár télen is.

Öntözés

A beltéri kerteket rendszeresen öntözni kell! Ne hagyja, hogy a talaj túl száraz legyen, ugyanis a nem megfelelő öntözés keserű ízű zöldségeket eredményezhet. A legtöbb kertészetben elérhetők úgynevezett „öntözési gömbök”, amelyek segíthetnek a talaj nedvességének megtartásában.

A jó műtrágya a sikeres beltéri otthoni kertészet fontos része.

Érdemes jó szerves trágyát választania, amelyhez egy kis komposzt hozzáadásával serkentheti a zöldségek növekedését.

A tengeri moszat használatával is kedvezhet a növényeinek, ugyanis lassabban szabadítják fel a tápanyagokat.

Otthoni kiskert: kevesebb kártevő

A jó hír a beltéri kertészkedőknek, hogy itt sokkal kevesebb kártevő támadhatja meg a növényt, így kevesebb ellen kell védekezni is. A liszteskék jelentenek általában problémát, de könnyen elpusztíthatja őket ragacsos csapdák kihelyezésével. Ezek kertészetekben kaphatók. A pajzstetveket úgy lehet a legkönnyebben eltávolítani, ha egy alkohollal átitatott vattacsomóval ledörzsöli őket. A takácsatkafélék az egyik leggyakoribb kártevők. A növényeket úgy szabadíthatja meg tőlük, ha vízzel permetezi őket. Ha azonban ez nem válik be, akkor keverjen a vízhez egy pohár mosogatószert, és így permetezze le az oldattal a növényeit.

Az összefoglaló a Kiskertblogger írása alapján készült.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Sok a teendő novemberben a kertben Bár igencsak közel van már a tél, mégis ki hitte volna, hogy novemberben még 20 fokot mérünk napközben. Most pedig különösen fontos néhány kerti teend...
Teendők a kertben, decemberben Beköszöntött a meteorológiai tél, azaz elérkezett a december. Ilyenkor jóval kevesebb teendő akad a kertekben és üvegházakban, de összeszedtük ezt a p...
Októberben sincs pihenés: metszés, betakarítás, ül... Októberben is sokat tehetnek a kiskert tulajdonosok. Ilyenkor aktuálisan jöhet a metszés a gyümölcsfákon, a zöldség betakarítása, és még ültetésre is ...
Eszébe ne jusson rendet tenni a kertben ősszel! Ilyenkor ősszel sokaknak gond a kert rendbetétele.Össze kell gereblyézni az avart, le kell vágni az elszáradt virágokat és eltakarítani azokat és mets...
Még jöhet a fagy, akkor kell tudni, hogyan kell vé... A kedvezőtlen időben érkező lehűlés még a fagytűrő növényeknél is károkat okozhat. A tél elmúltával az jelentheti a legnagyobb problémát, amikor az em...
Lehetőségek a mohatermesztésben – csinálja j... Bár sokan nem szeretik a kertben, a moha telepítése jobb levegőt eredményez a környezetben. A moha a japán kertek egyik meghatározó növénye. Ha jól ér...