Óránként akár 100 tonna cukorrépát is képes betakarítani a Terra Dos 5

A Holmer bejelentette: elkészült a legújabb cukorrépa-betakarítója. Sok újdonság van a Terra Dos 5-ben, először a párizsi Simán mutatják be a nagyobb nyilvánosság előtt. A 650 LE feletti gép óránként akár 100 tonnát is képes betakarítani. A Terra Dos az 5. generációnál tart, és ismét alaposan átdolgozták. A jármű két- és háromtengelyes változatban, Terra Dos 5-30 és Terra Dos 5-40 változatban kapható. 

Az új kijelző és az intuitív kezelési logika megkönnyíti a vezető számára a Terra Dos 5 kezelését a padlófűtéssel rendelkező nagyobb fülkében.

A Terra Dos 5 célja, hogy megoldást kínáljon a cukorrépa-betakarítás öt legnagyobb kihívására a jövőben: sofőrhiány, növekvő költségek, nehéz betakarítási körülmények, fenntarthatóság és digitalizálás
A Terra Dos 5 célja, hogy megoldást kínáljon a cukorrépa-betakarítás öt legnagyobb kihívására a jövőben: sofőrhiány, növekvő költségek, nehéz betakarítási körülmények, fenntarthatóság és digitalizálás (Fotó: Holmer )

A Holmer betakarítógép két- és háromtengelyes változatban, Terra Dos 5-30 és Terra Dos 5-40 változatban kapható. Az előző Terra Dos T4 modell bevált komponenseit elfogadták vagy továbbfejlesztették. Mindkét modellt 652 LE / 480 kW teljesítményű MTU motor hajtja, amelynek fajlagos fogyasztása mindössze 190 g/kWh.

A Terra Dos 5 célja, hogy megoldást kínáljon a cukorrépa-betakarítás öt legnagyobb kihívására a jövőben: sofőrhiány, növekvő költségek, nehéz betakarítási körülmények, fenntarthatóság és digitalizálás.

A sofőr a fókuszban

A kirakodáshoz szükséges kezelőszervek a jobb kartámaszon találhatók, így a rendsor nagyobb csavarodás nélkül felállítható. Különösen akkor, ha minden funkció el van mentve, és az automatikus funkció be van kapcsolva.

A Holmer a sofőrhiány problémáját úgy hárította el, hogy következetesen a vezetőt helyezte a fejlesztések középpontjába, különösen az utastér kialakításánál. A fényszórók helyett LED-szalagokkal ellátott világítás összesen 22 785 lumen fényerejű, és kifejezetten a Holmer-kabinhoz lett kifejlesztve. 

Biztosítania kell a fáradtságmentes és nyugodt munkavégzést, vakítás nélkül. A különböző vezetőméretekkel, ülés- és munkapozíciókkal kapcsolatos tudományos vizsgálatok határozták meg a munkahely kialakítását. A fülke 18 cm-rel meghosszabbodott, a kezelőszervek a leglényegesebbre lettek redukálva, és ergonomikusan vannak elrendezve.

Az új fejlesztés középpontjában a vezető vezérlőközpontjaként a fő kijelzőn található felhasználói felület áll. Itt szándékosan csökkentették az információkat annak érdekében, hogy a vezető gyorsan és egyszerűen megkapja a legfontosabb gépparamétereket. A gyors felismerés és intuitív használhatóság érdekében a kijelző az autóipar és az okostelefon szektorból jól ismert formátumokra épül. Ezenkívül a gép beállításait színkódolt információs sávok értelmezik.

Szándékosan csökkentették az információkat annak érdekében, hogy a vezető gyorsan és egyszerűen megkapja a legfontosabb gépparamétereket
Szándékosan csökkentették az információkat annak érdekében, hogy a vezető gyorsan és egyszerűen megkapja a legfontosabb gépparamétereket (Fotó: Holmer)

Nagyobb teljesítmény, alacsonyabb költségek

A defoliátort, a fedőt és az emelőegységet optimalizálták a nagyobb teljesítmény érdekében. A tisztítási kapacitást ismét 7,5 százalékkal lehetne növelni. Ugyanakkor a szitacsillagkapák alkatrészköltségei 15 százalékkal csökkentek. Most egyenként is cserélhetők.

A dízelmotor szervizintervallumát 500 óráról 750 órára növelték. A Terra Dos 5-ben a hidraulikaolajat érzékelők figyelik. Ez csökkenti a hidraulikaszűrők karbantartását és az olajfogyasztást a ritkább csere miatt. A Terra Dos 5 az első répabetakarító, amely Panolin biohidraulika-olajjal tölthető meg.  A karbantartási költségek körülbelül 1,40 euróval csökkenhetnek üzemóránként.

A HR betakarítógép hosszirányban állítható kényszerbehúzással rendelkezik, hogy javítsa a répa áramlását sok gyomnövény esetén, valamint párhuzamosan állítható görgős asztallal, amely lehetővé teszi az optimális beállítást, különösen nehéz betakarítási körülmények között. A nagyobb, 850 mm-es kerekek jobb mélységszabályozást garantálnak nedves körülmények között.

Digitálisan hálózatba kötve

A bunkerben a legfontosabb kopó alkatrészek ma már Hardox acélból készülnek. A fülkében már nem munkalámpák vannak, hanem fénycsíkok, amelyek egyenletesebben és kevesebb vakítással világítják meg a munkaterületet.

A Terra Dos 5 digitálisan kapcsolódik a myHOLMER online platformhoz. Itt a géptulajdonosok áttekintést tarthatnak a gépükkel kapcsolatos összes információról – legyen szó használati utasításról, alkatrészrendelésről, a gépparaméterek élő adatairól, az egyes napokra vonatkozó statisztikai adatokról és a navigációs funkcióról közvetlenül a gép helyére. A platform távoli karbantartási hozzáféréssel is rendelkezik az ügyfélszolgálathoz, ami gyorsabb és célzottabb szolgáltatást tesz lehetővé.

Minden adatot felhőben tárolnak Németországban, és harmadik felek hozzáférése ellen védettek. Az agrirouter adatközponton keresztül az összegyűjtött élő telemetriai adatok továbbíthatók különböző gazdaságirányítási rendszerekbe és ott feldolgozhatók. A hálózatba kapcsolt digitalizálás révén a Terra Dos 5 megkönnyíti a kezelő számára a géppark kezelését.

A Terra Dos 5 már megrendelhető a 2023-as betakarítási szezonra.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Mi lesz veled cukorrépa? A világ cukortermesztése csökken, miközben a fogyasztás nő. Az újabb esők tovább rontották az idei répaszedés és -szállítás feltételeit, az ár is csök...
Az őszi búza 80-85 százalékát már elvetették Vas m... Vas megyében az őszi búza 80-85 százalékát már elvetették, a vetési munkálatok várhatóan a hét végén, jövő hét elején befejeződnek - közölte a Nemzeti...
Érdekesség a Sió-parton: rizskombájn takarítja be ... A szakemberek megjósolták, hogy bőven bele fog nyúlni a kukorica betakarítása a decemberbe a Sió-csatorna mentén, de nem ettől igazán különleges a dol...
Békés megyében 38 ezer hektár vár megművelésre, öt... Békés megyében az esőzések és a belvíz miatt több mint 38 ezer hektárt nem tudnak megművelni a gazdák az ősszel, a terület jelentős hányadán a tarlóhá...
Cukorkvóta ki, kukorica be Három év sincs már hátra az uniós cukorkvóta megszűnéséig, ám a jelek szerint sem addig, sem azután nem várható a cukorrépa-termesztés érdemi bővülése...
Cukorrépás gazdák figyelem! A termeléshez kötött állattenyésztési támogatásokat előzőleg már kiveséztük, most lássuk a termeléshez kötött növénytermesztési támogatások feltételei...