Magvető hava, Mindszentek hava és Begyűjtés hava, mind az év 10. hónapját, októbert jelölik. Bár egyre jobban közeledik az év vége, nem csökken a népi megfigyelések száma. Sőt, a jövő évre is következtethetünk néhány nap időjárásából.
„Október durvul a nyúl szőre,
siess fáért az erdőre.”
Ha zivataros ez a hónap, akkor hideg és szeles lesz a tél. Egyben a jövő tavaszra is következtethetünk belőle. Olyan időjárás várható ugyanis jövő márciusban, mint az idei október. Ha még meleg van, február igencsak hideg lesz. Ha azonban hideg szél fúj, a január hozhat enyhülést. Október az igazi szüreti szezont, a vidéki mulatságokat és a szüreti bálokat jelöli, valamint a kukoricafosztást.

A hónap második napján kezdődnek a pontosabb népi jóslatok. Petra és Leodegár napján hullik már a fák lombja, a jövő év páratlanul jó lesz.
Október 4-e Assisi Szent Ferenc ünnepén kívül az Állatok Világnapja is. Méghozzá azért, mert a szentet az állatok és a természet pártfogójának is tartják. A ferenchétnek és búzahétnek is nevezett időszakot tartották a vetésre legalkalmasabb hétnek, volt, ahol a szüret kezdetét jelezte. Van, ahol ekkor ültették a kotlóst, hogy a csirkék el ne pusztuljanak. Nyírfaágat tettek a fészekbe, amíg ki nem keltek a csibék, ami a gonosz hatalmaktól védte őket.
Sok helyen Teréz napja (október 15.) a szüretkezdés időpontja. Egerben Teréz-szedésnek is hívják. 20-án, Szent Vendelt ünnepelhetjük, aki a jószágtartó gazdák és pásztorok védőszentje. Ezen a napon fogták be az állatokat, és a vásárra sem vitték el őket. Egyes térségekben az állattartó és juhtartó gazdák, van, ahol a pásztorok ünnepeként tekintettek rá.

Ezt követően eljön október 21-e, Orsolya napja, ami valójában megmutatja, hogy milyen telünk lesz. Ugyanis, ha ekkor szép az idő, az karácsonyig ki fog tartani. Érdemes ekkor betakarítani a káposztát is. Viszont, ha Dömötör napján (okt. 26-a) hideg szél fúj, kemény télre készülhetünk. Van, ahol ezt a napot juhászújévnek is nevezték, mert ekkor számolták el a juhászok a gazdáikkal a szolgálatukat illetően. Utána mulatságokat is rendeztek, amit több névvel is illettek: juhászbál, juhásztor, juhtor, juhdérmáció, dömötörözés. Ha a mulatozás jól sikerült, akár 1 hétig is tarthatott (dömötörhét). A rossz idő viszont „juhászt táncoltat”, mivel nincs túl jó idő a természetben tartózkodáshoz.
„Simon-Júda hóval tömi be a szádat!”
Október 28-a is fordulópont lehet. Simon-Júdás napján már hóra is készülhetünk, hidegre fordul az időjárás. A Hegyalján ekkor kezdődik a szőlőszüret, ha esik, ha fúj („Akár haszon, akár kár, Simon-Júda a határ”).
Érdeklődve várjuk mi is, hogy az enyhe tél, és a viszonylag hűvös nyarat követően milyen lesz az téljövendölő október.