Ökogazdálkodás támogatás kérdezz-felelek

November 7-től már be lehet nyújtani a pályázatokat az AKG és ökogazdálkodás támogatásra. Ennek ellenére az érdeklődők körében még mindig sok a nyitott kérdés, ami megválaszolásra szorul. Ezt erősítette meg a Magro.hu legutóbbi webkonferenciája, ahol csak úgy záporoztak a kérdések. Kanyó Zsolt, a Biokontroll szakértője segít az eligazodásban, válaszait az alábbiakban olvashatják.

A területmérést elvégezheti-e maga a pályázó?

Igen, végezheti, a pályázati felhívásban és a mellékletekben meghatározott szempontok betartásával.

Ismeretes-e már, hogy mi lesz a minimális ponthatár az öko pályázatok esetében?

Csak a 2016-2020 között lehívható pénzkeret ismert, a ponthatárt az igénylések függvényében húzzák majd meg. A jogosultsági kritériumoknak kell eleget tenni és a lehető legtöbb kiegészítő pontot meg kell szerezni.

Mi történik akkor, ha év közben történik az átállás? Abban ez évben melyik támogatási összeg jár?

A pályázati felhívásban szerepel: a tárgyév január 1-jén érvényes státusz szerint történik a támogatás meghatározása.

Ha öko az egész földterület, és ezen nem bio állatokat tartok (egyelőre), a trágyájukat felhasználhatom? Nem ipari jellegű állattartást folytatok.

Ökológiai növénytermesztésben a nem ökológiai módon tartott állatok trágyája felhasználható (legelő és szántó esetében is). Kivéve, ha rácson vagy ketrecben (tehát iparszerűen) tartja az állatokat. Az almos tartásból származó trágya kijuttatható.

November 12-én még részt vehet az AKG és öko támogatásról szóló webkonferencián!
November 12-én még részt vehet az AKG és öko támogatásról szóló webkonferencián!

Állattartásra is írnak ki öko pályázatot?

Nincs tudomásunk az ökológiai állattartás pályázati támogatásának tervéről. A minisztériumi irányelvekben, dokumentumokban megjelenik, de a konkrét programokban még nem.

Elég, ha őstermelő, aranykalászos végzettségű, 1/1 es tulajdonos, földművesként regisztrált, és a földhasználó is én vagyok? Más szükséges még?

Az aktív mezőgazdasági termelő státusz, a földhasználati jogosultság és a Biokontrollal megkötött szerződés nélkülözhetetlen. Ez a három együtt jogosultsági kritérium, tehát pl. szerződés nélkül biztosan nem nyerhet, mivel az öko tanúsítás alapja a részvétel az ellenőrzési rendszerben! A többi (pl. mezőgazdasági végzettség, 5 éves használatot garantáló bérleti vagy tulajdonjog, a terület érintettsége a Natura 2000 programban, stb.) csak plusz pontot jelent a bírálat során.

Problémát jelent-e, ha gyenge gyepbe gabona kerül, melyet lábon lelegeltetünk?

A legeltetés a zöldugaron tilos, a többi hasznosítási kód alatt engedélyezett.

Talaj-levélanalízis, tápanyag-gazdálkodási terv benyújtása ökogazdálkodás esetén is szükséges?

Igen.

Konvencionálisan gazdálkodókat is kiszolgáló vállalkozó végezhet-e növényvédelmi tevékenységet engedélyezett szerrel bérmunkában ökogazdálkodónál?

Igen.

Mekkora az elégséges védőtávolság szomszédos területtől?

A védőtáv szélessége kultúrától függ. Biztosítani kell a tiltott növényvédőszerek (gyomirtó, rovarirtó, gombaölő, szárszilárdító, talajfertőtlenítő) átsodródásának megakadályozását. Egy ültetvény esetében (szőlő, gyümölcs) ez 2-3 sor, a szántóföldön 2-3 méter. Megoldás lehet egy olyan megállapodás a konvencionálisan gazdálkodó szomszéddal, amiben a biogazda vállalja az ökoterülettel határos szomszédos táblaszélek engedélyezett készítményekkel történő gyommentesen és kártevőmentesen tartását. A Biokontroll a talajból vagy a növényből veszi a tábla szintű mintát. Ha a laboreredmény pozitív, akkor fizetni kell a vizsgálat díját. A terület egész vagy egy része újraindulhat, ebben az esetben pedig az MVH kizárja a teljes KET-et a támogatásból, és visszafizetteti az addig felvett összeget a kamatokkal együtt.

Csak idén lehet pályázni az ökogazdálkodás támogatására, vagy később is lehetséges?

A hírek szerint 2017-ben újra meghirdetik majd az öko támogatást.

Az előadások után kérdezni is lehet az előadóktól! link: www.magro.hu/webkonferencia
Az előadások után kérdezni is lehet az előadóktól!

 

A támogatott évek alatt kivághatom és újratelepíthetem-e az ültetvényt?

Az öko pályázati felhívás részletezi a kivágás és újratelepítés szabályait. Van rá lehetőség, de csak a meghatározott szabályok között.

A zöldugart 3 évig köteles-e a gazda ugyanazon a területen termeszteni, vagy vetheti évente másik táblába?

A zöldugar fogalma pontosan meg van határozva a fogalomtárban: legalább három egymást követő évig tartó zöld növényi borítottság, amelyet legalább három őshonos fajból álló magkeverékkel, ebből legalább egy évelő pillangós faj alkalmazásával alakítottak ki.” Véleményem szerint egy KET-en belül, ez nem bio előírás.

A téli legeltetés megengedett?

Igen, ökológiai legelőn megengedett a téli legeltetés.

A tápanyag-gazdálkodási tervben vannak programok, amelyek a növényvédőszereket is tartalmazzák. Nyilvános-e az ökogazdálkodás során engedélyezett növényvédőszer lista a szaktanácsadók számára?

Igen, az ökogazdálkodásban engedélyezett hatóanyag/készítménylista teljesen nyilvános. Ezt a Nébih működteti. A Biokontrollnak is van egy saját pozitív listája, ami a Nébih listánál valamivel kevesebb készítményt tartalmaz. A 889/2008/EK rendelet mellékletei tartalmazzák az engedélyezett növényvédő- és talajkondícionáló hatóanyagokat. Minden olyan készítmény megfelel, ami csak az ott felsorolt anyagokat tartalmazza.

Zöldugar esetén kötelező e a fémzárolt vetőmag használata, illetve lesz e vető vetőmagmennyiség arány meghatározva?

Ökogazdálkodásban nem kötelező a fémzárolt vetőmag, ha az saját termelésű.

Még több kérdés és válasz a cikksorozat 2. részében!>>

A válaszokat ezúton még egyszer köszönjük Kanyó Zsoltnak, a Biokontroll Hungária Nonprofit Kft. fejlesztési részlegvezetőjének. November 12-én tőle is kérdezhetnek az érdeklődők az AKG és ökotámogatásról szóló webkonferencián, mindössze Internet és számítógép segítségével. A webkonferenciára itt tud jelentkezni november 11-e éjfélig: www.magro.hu/webkonferencia

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Biogazdaság vagy ökogazdaság? Mi a különbség a bio, az öko és az organikus jelzővel ellátott termények, zöldségek, gyümölcsök között? Ha valakinek biogazdasága van, az egyben ökoga...
Európai Bírósági döntés a Natura 2000 területekről... A Natura 2000 besorolású területeken végrehajtott beruházások mindig is érzékeny témának számítottak mind a beruházók, mind a természetvédők, mind ped...
Fertőzött lehet a humusz és a szarvasgombás zöldsé... A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal közleménye szerint alapos a gyanú, hogy Keksz Zsolt egri kistermelő készítményeitől betegedtek meg botuliz...
Biopiaci helyzet – kitekintés Tudta, hogy a miniállamban, Liechtensteinben is folyik biogazdálkodás? És azt, hogy az egyik legújabb trend szerint inkább almából készítik a mézet? K...
Újra Vidék Mustra a belváros szívében! Naponta változó kínálattal újra nyit Budapesten a Vidék Mustra a belváros szívében. Hétfőtől szombatig a Belvárosi Piacon, péntekenként pedig a Szabad...
Nem volt bio a fertőzött humusz és zöldségkészítmé... Fontosnak tartjuk tisztázni az elmúlt héten nagy port kavart fertőzött humusz és különböző zöldségkészítmények ügyében kialakult téves híreket. A NÉBI...