Nem vicc! Magról ültethet bárki a kertjében – szivacsot…

10 emberből 9-nek fogalma sincs arról, mi fán terem a luffaszivacs, holott szinte mindenki találkozott már vele. Gyakran biotermékek csomagolásában használják dekorációként. De ez a szivacs bizony zöldségből készült. Bár csomagolásán gyakran tengerparti környezetben, kagylók társaságában mutatják, a luffáknak semmi közük a tengeri szivacsokhoz. Ez bizony egy kiszáradt tökfajta rostos húsa – ami bárkinek a kertjében megterem.

Fiatalon remek sütnivaló zöldség, megszárítva pedig elsőosztályú mosogatószivacs készíthető belőle. Ez a luffatök, ami bár Ázsiában őshonos, nálunk is remekül megél, és terem is szépen a háztáji kertekben.

Hosszú, uborka alakú terméseinek belsejében szivacsszerű edénynyaláb-hálózat van. Ez használható ki, ha szivacs készül belőle
Hosszú, uborka alakú terméseinek belsejében szivacsszerű edénynyaláb-hálózat van. Ez használható ki, ha szivacs készül belőle (Fotó: Pixabay)

A luffa a lopótök nemzetségébe tartozó, hidegre érzékeny szivacstök (Luffa cylindrica), Afrikában és Ázsiában őshonos. A trópusokon és szubtrópusokon sokfelé termesztik. Egyéves lágyszárú, jellegzetes kúszónövény. Nagy, ragyogó-sárga porzós virágai csoportosan fejlődnek. A női virágok külleme jelentéktelen, és egyesével fejlődnek a növényen. Hosszú, uborka alakú terméseinek belsejében szivacsszerű edénynyaláb-hálózat van. Ez használható ki, ha szivacs készül belőle – írja a www.hellovidek.hu.

.Első és legfontosabb: a magszerzés

A maghoz egyre könnyebb hozzájutni, ismerőstől akár ingyen is. Ha másképp nem, található most már gazdaboltokban, mezőgazdasági boltokban is luffamag.

A növény melegkedvelő, vízigényes futónövény. Ha beáztatják a magját, hamarabb kikel. A luffák szeretik a napsütést és a nedves talajt, rengeteg komposzttal vagy jól rothadt trágyával dúsítva. Úgy termesztik őket, mint egy téli vagy kemény héjú tököt.

Töktársaikhoz hasonlóan hosszú időszakra van szüksége az éréshez (150-200 meleg napra), ezért érdemes már március közepén palántázni. Fagyos szentek után, május közepén pedig ki lehet ültetni a szabadba.

A termős virágok vastag, zömök szárúak, és a megporzást követően lassan termést érlelnek
A termős virágok vastag, zömök szárúak, és a megporzást követően lassan
termést érlelnek (Fotó: Pixabay)

A talajtakaró fekete fólia vagy más, sötét színű mulcs segít távol tartani a gyomokat, melegíti a talajt. A luffának erős rácsozatra is szüksége van, amire felfuthat. Egy tő akár 9 méteres is lehet, olyan állványra van szükség, amely a nehéz terméseket jól megtartja. Ezért több alátámasztási pontot is készítsünk. A növekedés irányát mi is megszabhatjuk, ha gyengéden a kacsokat a megfelelő helyre igazítjuk, a támasztékra tekerjük. A termős virágok vastag, zömök szárúak, és a megporzást követően lassan termést érlelnek.

Betakarítás

Hagyjuk a terméseket, ameddig csak lehet a kacson lógni, hogy a szivacs rostjai maximálisan kifejlődjenek. De a késő őszi fagyok előtt már mindenképpen, kocsánnyal együtt szedjük le, és szellős helyen, felfüggesztve szárítsuk. Azokat a gyümölcsöket, amelyek nem érlelődnek elég kemény rostokkal ahhoz, hogy jó szivacs készüljön belőlük, a legjobb a komposztba dobni.

Ha luffatökökből szivacsot szeretnénk készíteni, hagyjuk, hogy elsorvadjanak a kacsokon. Érettek és szedésre készek akkor lesznek, amikor a termés zöldes héja sötétsárgává vagy barnává válik, és a külső héja elkezd elválni a belső rostoktól. Október-november környékén a tökök már biztosan beérnek, kicsit megsárgulnak, kongóbbá válnak.

Miután a héját egy kés segítségével eltávolítottuk, rázzuk ki a magokat (terítsük rá egy papírtörlőre, és néhány napig szobahőmérsékleten szárítsuk meg). Ezután vízben mossuk ki a nedveket a rostos szivacsból. Ha sötét foltokat látunk a rostokon, akkor a szivacsot (nem fehérítős) mosószerrel vagy ecettel kimoshatjuk, hogy egyenletesebb barnás színt kapjon.

Végül a kimosott szivacsokat szárítsuk meg a napon, közben gyakran forgassuk. A kiszáradt szivacsot tetszőleges méretekre darabolhatjuk, aztán vászontasakban tárolhatjuk, nehogy beporosodjon. Éveken át eltarthatóak így.

Luffaszivacsok használata

Szárazon kemény a váz, viszont amint nedvesség éri, felpuhul. Egyáltalán nem karcolja az edényeket, ellenben minden zsiradékot felszív, használat után pedig szépen kimosható.

Házilag készíthető belőle luffapapucs és luffaszappan is
Házilag készíthető belőle luffapapucs és luffaszappan is (Fotó: Pixabay)

A szakemberek azonban azt tanácsolják, hogy három-négy hétnél tovább a luffaszivacsot se használjuk. Élettartamát viszont tovább növelhetjük, ha hetente egyszer ecetes vízben külön is átmossuk.

Bőrradírnak sem utolsó

A luffatök fürdőszivaccsal kíméletesen masszírozhatod bőrödet, frissíthető a keringés. Szárazon érdes, kemény, de víz hatására azonnal puhává válik, így gyengéden, de hatékonyan tisztítja a bőrt. Használható narancsbőr felszámolására, természetes bőrradírként és arctisztítóként is.

Különböző ajándéktárgyak és mütyürök is készíthetők a szivacstök rostos, kiszárított terméséből. Szép és érdekes virágkötészeti alapanyag is. Házilag készíthető belőle luffapapucs és luffaszappan is.

Share Button