Az ukrajnai háború rendkívüli helyzetet teremtett az európai és a magyar gazdaságban. A földgázárak több mint megduplázódtak és az energiaellátás biztonságának kockázata is felmerült. A mezőgazdaság működésének piaci alapjait is beláthatatlan módon befolyásoló kormányzati döntések (például gabona exportkorlátozás) tovább növelik a Nitrogénművek működési kockázatait, így ammóniatermelésük átmenetileg leállításra került.
Folyamatosan monitorozzák a helyzetet és minden tőlük telhetőt megtesznek azért, hogy újraindíthassák termelését és csökkentsék a régió műtrágya importfüggőségét, de a magas energia intenzivitású ammónia termelés leállítása jelen piaci környezetben elkerülhetetlen volt.

Iparági hírek szerint a Nitrogénművek Zrt. nincs egyedül a magas gázárak miatti kedvezőtlen helyzetben. A Yara és egy másik nagy európai műtrágyagyártó, a Borealis is csökkenti ammóniagyártását és fontolgatja a termelés leállását.
(Sajtóközlemény)