Nem múlhat el a tavasz a szántóföldeken a DR GREEN technológia nélkül

Az őszi vetésű növények az erőteljes kora tavaszi megindulás után, a szokásosnál hidegebb idő miatt, mostanra kicsit késésben vannak a fejlődésben, de az állományok összességében ígéretesek. A tavaszi vetések pedig mostanában fejeződnek be. A következő hetek szántóföldi teendőit Dr. Varga Zsolttal, a Valcum Agro Kft. termékmenedzserével beszéltük át.

Mit lehet jelenleg látni a repceállományokban?

A Valcum Agro tevékenységének fókusza miatt elsősorban a Nyugat-Dunántúlra van mélyebb rálátásom. Itt a repce virágzása egy kicsit megcsúszott az időjárás miatt. Bár a tavasz elején korán beindult a természet, március végére, április elejére a hideg visszavetette ezt a fejlődést. A húsvéti fagyok hatására a repceszárak néhol hasadtak. Mostanra a repcék zöme 75-80 százalékos teljes virágzásban van.

Egyébként az időjárás összességében nagyon kedvezően alakult az őszi vetésű növények számára. A csapadékos, hűvösebb idő jó állapotú állományokat eredményezett, a kijutatott tápanyagok, fejtrágyák tudtak hasznosulni. Másrészt viszont a sok csapadék kedvez a betegségek kialakulásának, tehát a növényvédelemre oda kell figyelni.

Dr. Varga Zsolt, a Valcum Agro Kft. termékmenedzsere

A repcében a becőormányosok betelepedése, rajzása elkezdődött, tehát most a virágzásban a gombaölő szeres kezelés mellett a rovarölő szereknek is helye van. A terméskilátások abszolút pozitívak, de a szklerotíniás, fómás fertőzések még előttünk állnak.

Hol tartanak a kalászosok?

A kalászosok állapota országrészenként, de akár táblánként is különböző. Láttam már kalászolt árpát, de visszamaradottabbat is, a fajtától és a vetésidőtől függően. Összességében szépek az állományok: egyöntetűen dúsak, jól bokrosodtak, a terméskilátások abszolút jók. És ugyanezt tudom elmondani a búzákról is. Az áprilisban lehullott csapadékmennyiség nagyon kedvezett a kijuttatott fejtrágyák bemosódásának és tápanyaghasznosulásnak. Itt is ígéretesen indul az idei év termést tekintve.

Mire érdemes figyelni a repce-, illetve kalászostermelőknek az elkövetkezendő hetekben?

A repce esetében gyakorlatilag befejeződött a DR GREEN technológia, bár a virágzást követően, a becő kialakulás időszakában, még lehetőség van egy kezelést kijuttatni hidastraktorral a gombaölő szerrel és/vagy rovarölő szerrel egy menetben. Itt a DR GREEN Quality készítményünket javaslom 2 kg/ha dózisban kijuttatni, annak foszfor- és káliumtartalma miatt. Ezzel a becőben kialakuló magoknak a minőségi és mennyiségi tulajdonságait, illetve a későbbi hozamot tudjuk támogatni.

És mi a javaslatuk a kalászosok esetében?

A búzánál már a zászlóslevél fejlődik, viszont kórtani problémák jelentkezését látom. Főleg a sárga rozsdával lehet találkozni, a csapadákos időjárás miatt, a fajta érzékenységtől függően. Ezekben az állományokban, gombaölő szerrel egy menetben most DR GREEN Energy készítményt is érdemes kijuttatni 2 kg/ha-os dózisban, illetve ha valaki nem juttatott ki megfelelő mennyiségű mikroelemet, akkor emellé még a DR GREEN Gabona-t javaslunk kipermetezni 1 kg/ha dózisban.

A kalászvédelem szakaszában pedig, a fuzárium ellen védekezéskor szintén a DR GREEN Quality 2 kg/ha-os dózisának magas foszfor- és káliumtartalma jelentheti a megoldást, annak minőségjavító, a keményítő- és sikértartalomra gyakorolt pozitív hatása miatt.

Térjünk most át a kapásnövényekre, amelyek vetése még tart vagy éppen befejeződött. Itt mire hívná fel a gazdálkodók figyelmét?

A napraforgó és kukorica vetése még folyik, mert a sok csapadék a munkálatokat egy kicsit kitolta. A hőmérséklet emelkedésével várhatóan gyorsabb és egyöntetűbb lesz a csírázás. Ezeknél a növényeknél első körös kezelésként a DR GREEN Startot javasoljuk, annak nitrogén- és magas foszfortartalma miatt, ami a gyökérképződésre, a gyökértömeg kialakulására jelentős hatást gyakorol. A benne lévő 12 % nitrogén pedig a vegetatív részek fejlődését segíti. Ezt érdemes kiegészíteni, még egy folyékony nitrogénoldattal. A DR GREEN Start készítményt a kezdeti stádiumban kijuttathatjuk akár egy posztemergens gyomirtással egymenetben is.

A második kezelésre pedig a kukorica 12-14 leveles stádiumában a DR GREEN Kukorica 2 kg/ha és DR GREEN Energy 1 kg/ha dózis kijuttatásával kombinációban.

A napraforgónál pedig, mivel az egy kimondottan bórigényes növény, a két gombaölő szeres védekezéshez javasoljuk a DR GREEN Olajos-t, ami egy komplex, mikroelem-tartalmú anyag, vagy pedig a DR GREEN Bór-t 2-2 kg/ha dózisban alkalmazni. A DR GREEN Bór egy nagyon magas bórtartalmú termék, ami a napraforgónak a bórigényét lombon keresztül teljes mértékben tudja támogatni.

Nem esett még szó a szójáról…

A Nyugat-Dunántúlon a szója is egy meghatározó növény, érdemes gondolkodni benne, hiszen egy motiváló támogatási rendszer áll mögötte. Másrészt kiszámítható is, mert ennek a felvásárlási ára ingadozott a legkisebb mértékben. 3-4 leveles állapotban a DR GREEN Startot javasoljuk, a készítmény minimális nitrogén- és magas foszfortartalma miatt. A mellékhajtások növekedésekor DR GREEN Olajos-t 2 kg/ha és DR GREEN Energy-t 1 kg/ha dózisban, a virágzás kezdetekor pedig ugyanezt a két készítményt 1-1 kilogrammos adagolással hektáronként.

(x)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Gyakorlat magas fokon: tovább bővíti a növényszeml... Közel 50 résztvevőnek adott emelt szintű, a gyakorlatban is hasznosítható szakmai tudást az I. Országos NÖVÉNYSZEMLÉK szakmai továbbképzés-sorozat. A...
A DR GREEN termékcsaláddal rázná fel a hazai lombt... Magyarországon új, piaci sikerrel kecsegtető lombtrágyákat hozott forgalomba idén a Valcum Agro Kft. Dr. Varga Zsolt termékmenedzser mutatta be a cég...
Őszi kedvezmények – Dr Green ’három 10′-es a... Az idei évben az őszi vetésű növények komplex tápanyag-utánpótlási technológiájában megjelenő termelői bizonytalanságot főként a kialakult gazdasági ...
Lombtrágya-akcióval segíti a Valcum Agro Kft. a ne... Nem lett könnyebb a gazdálkodók helyzete az idő előrehaladtával. Elkezdődött az új szezon, de a műtrágyaárak továbbra is magasak, a kilátások pedig t...
Hogyan legyen eredményes a kalászos gabona termesz... DR GREEN a kalászos technológiákban A kalászosok az egyedfejlődésük kezdeti időszakában (kelés-bokrosodás vége) felveszik a nitrogénszükségletük...
A DR GREEN termékcsalád bizonyított 2022-ben A DR GREEN termékcsalád tavalyi bevezetése pozitív visszhangra talált a piacon. A gazdálkodók eredményesen alkalmazták a Valcum Agro Kft. által forga...