Nem mindig az kel ki a földből, aminek ki kellene kelnie

Bizonyára sokakkal előfordult már, hogy az elültetett magokból szárba szökkenésnek indult növényke távolról sem az lett, mint amire számított. Még akkor sem, ha a virágföldet szaküzletben vásárolta. Ugyanis ezekben a virágföldkeverékekben is jócskán akad mag. A legtöbb esetben gyom.

Kertészetekben és boltokban vásárolt 20 literes virágföldeket vizsgáltak a Debreceni Egyetem kutatói. Tizenegy gyártmányból vettek mintát, volt köztük sok magyar, de német és litván eredetű is.

Európába betelepült, telepített növényfajok is kikeltek a virágföldből, mint a mára szinte kiirthatatlanná vált invazív disznóparéj, betyárkóró, egynyári seprence, magas aranyvessző
Európába betelepült, telepített növényfajok is kikeltek a virágföldből, mint a mára szinte kiirthatatlanná vált invazív disznóparéj, betyárkóró, egynyári seprence, magas aranyvessző (Fotó: Pixabay)

Egy liter virágföldben: 6 növényfaj, 13 csíraképes mag

Az eredmény meghökkentő. A kertészeti virágföldek globális kereskedelme során sok száz vagy akár ezer kilométerre is elvihetnek a földekkel olyan magvakat, amelyekből invazív gyomflóra is kialakulhat a messzi tájakon.

A kutatási eredményeket a Science of the Total Environment folyóirat alapján a szabadfold.hu ismertette. Ebből kiderült, hogy egy liter virágföldben átlagosan 6 különböző növényfaj 13 csíraképes magja található. Vagyis az emberiség évente sok milliárd magot terjeszt ezen az úton, aminek a természetvédelmi és ökológiai következményei még nem ismertek.

A földkeverékekben Litvániából és Magyarországról származott a tőzeg, amit németországi, magyar és szlovák virágföldüzemekben használtak fel. Volt keverék, amibe guanó, komposzt és állati eredetű fermentált trágya is került.

A földkeverékekből számos növény kelt ki. Ezek között találtak kontinensünkön honosakat, mint a kövér porcsin, pásztortáska, kakaslábfű, békaszittyó, egynyári pernye.

Kiirthatatlan fajok is kikeltek

Csakhogy számos olyan nem honos, már évtizedek, évszázadok óta Európába betelepült, telepített növényfajok is kikeltek a virágföldből, mint a mára szinte kiirthatatlanná vált invazív disznóparéj, betyárkóró, egynyári seprence, magas aranyvessző.

Az egyes gyártók földjei között nagy különbségek voltak a gyommagvak számát illetően. Azokban a földekben volt a legtöbb mag, amelyek állati trágyából származó komposztot is tartalmaztak. Illetve a magtartalom nagyban függött az alkalmazott gyártástechnológiától is.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Meristo Extra – használjuk ki az “extra” előnyöket... A 2007-2008. évi országos gyom felvételezési adatokból tudjuk, hogy az első 10-15 legfontosabb gyomnövény között találunk magról kelő és évelő egy- és...
Ebben a jó időben extra sebességgel nőnek a gyomok... A tavaszi meleg idő hatására a vegetáció fejlődése is felgyorsult, ami a gyümölcsfák virágzásának felgyorsulását eredményezi. Ezzel egy időben a szára...
Hogyan védjük meg az őszi búzát tavasszal Az elmúlt napokban kedvezően alakuló időjárásnak köszönhetően szépen fejlődő búzatáblákkal találkozhatunk útjaink során. Fontos azonban, hogy alaposa...
Parlagfű a napraforgóban: növényvédelmi tanácsokat... A gyomnövények elleni növényvédőszeres védekezés a kultúrnövények közeli rokon fajai ellen a legnehezebb. Mivel a napraforgó és a parlagfű egyaránt a...
Hatékony gyomirtás, környezeti problémák nélkül, a... A RootWave brit vállalat piacra dobta első traktorral hajtott elektromos gyomirtó gépét gyümölcsösök és szőlőültetvények számára. A gyümölcsösökben t...