Elsöprő többséggel elutasította szerdán az Európai Parlament (EP) plenáris ülése azt a javaslatot, amely vétójogot adott volna az uniós tagállamoknak. A javaslat arra vonatkozott, hogy a tagállamok dönthessék el, engedélyezik-e uniós szinten már jóváhagyott GMO-t tartalmazó termékek forgalmazását és felhasználását a saját területükön.
Az EP környezetvédelmi bizottságának elnöke szerint a javaslat összeegyeztethetetlen az egységes piaccal és nem is kivitelezhető. Míg a termesztés a földhöz kötődik, a forgalmazási tilalom aligha kikényszeríthető, miután határok híján bármilyen áru bárhova akadálytalanul elszállítható.
A tervezet azért sem lett volna életképes, mert az uniós mezőgazdaság jelentős mértékben támaszkodik a génmódosított forrásból származó fehérjékre.

A tervezet elutasítását 577 képviselő támogatta, 75-en szavaztak ellene és 38-an tartózkodtak.
A Földművelésügyi Minisztérium (FM) véleménye szerint várható volt az Európai Bizottság részéről az elutasító döntés. A tagállamok egy része már az ötlet felvetését követően azonnal ellenezte a beadványt, míg más tagállamok – köztük Magyarország is – néhány anomáliát találva ugyan, de támogatták a javaslat továbbgondolását. Az FM szakértői arra is felhívták a figyelmet, hogy ugyan a javaslatot leszavazta az EP, a bizottság jelezte, hogy nem vonja vissza a javaslatát, tovább tárgyal róla az Európai Tanáccsal. Így a javaslat az asztalon maradt. A bizottság javaslata ugyanis csak akkor bukik el végleg, ha a tagállamok kormányait tömörítő miniszterek tanácsa is elutasítja.
Magyarországon az alaptörvény rendelkezik arról, hogy az állam a testi és lelki egészséghez való jogot a többi között genetikailag módosított élőlényektől mentes mezőgazdasággal segíti elő.
Forrás: MTI