Nem lesz idén hiány gabonából

A legfrissebb előrejelzések szerint alig marad el idén a globális gabonatermés a tavalyi rekordtól, így szűkölködni nem kell 2016-ban sem. Amíg a gazdák örülnek a hírnek, a napvilágra került élelmiszerár-index szerint némiképp drágultak az élelmiszerek márciusban, de a tejtermékek ára szembe ment az áremelkedéssel.

A FAO előrejelzése szerint 2016-ban várhatóan mindössze 0,2 százalékkal marad el a globális gabonatermelés a tavalyi rekordtól, így 2521 millió tonna gabonát tárolhatnak el idén a gazdák. Amennyiben tényleg ennyi gabona terem idén, az minden idők harmadik legmagasabb termésmennyisége lehet.

Közben a FAO nyilvánosságra hozta márciusi élelmiszerár-index adatait is, ami összességében 1 százalékos, mérsékelt növekedést jegyez februárhoz képest. A drágulás a cukor árának emelkedése, valamint a pálmaolaj magasabb jegyzése miatt valósulhatott meg. Érdekesség, hogy ezt még a tejtermékek árának csökkenése sem tudta ellensúlyozni.

A szemes termények árának csökkenése tovább folytatódott
A szemes termények árának csökkenése tovább folytatódott

 

A szemes termények árindexe folytatta öt hónapja tartó csökkenését, bár márciusban ez a lejtmenet kicsit gyengébb volt, mint az előző hónapokban.

A cukor ára drasztikusan, 17 százalékkal ugrott meg a világpiacon márciusban, ezzel pedig elérte az elmúlt másfél év legmagasabb árát. A kiemelkedően magas árat részben annak is köszönheti a cukor, hogy szakértők szerint komoly terméskiesésre lehet számítani idén.

A cukor mellett a növényi olajok is drágultak, méghozzá 6 százalékkal. Ennek oka elsősorban a Malájziában és Indonéziában tapasztalt szárazság, mivel ez a két ország számít a legnagyobb pálmaolaj termelő hatalomnak.

A tejtermékek ára 8,2 százalékkal esett, míg a húsok ára érdemben nem változott.

A tejtermékek ára jelentősen esett márciusban
A tejtermékek ára jelentősen esett márciusban

 

A 2016/2017-es szezonra egyébként valamelyest alacsonyabb gabonatermést jeleznek a FAO szakértői, mint egy évvel korábban. Mintegy 712,7 millió tonna gabona teremhet így idén a világon, miközben az orosz és ukrán vetésterületek a szárazság miatt jelentősen csökkentek.

A szemesgabona-kibocsátás 1313 millió tonnára növekedhet idén, ami az európai és az amerikai bőséges kukoricatermésnek köszönhető, ami képes ellensúlyozni az árpa termésének csökkenését is.

Ázsiában sincs okuk a gazdáknak panaszra, a rizstermelés is növekedő pályára állt, miután az időjárás normalizálódni látszik a kontinensen.

Pozitívum, hogy vannak plusz készletek gabonából, ugyanis a felhasználás növekedése miatt valószínűleg hozzá kell majd nyúlni ezekhez a tartalékokhoz. A globális gabona készlet-felhasználás hányados (23 %) továbbra is meghaladja majd a 2007-2008-ban mért kiemelkedően alacsony 20,5 %-os értéket.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Áfa-csökkentést javasol a tejágazatban a NAK és a ... Az általános forgalmi adó (áfa) egy számjegyűre való, 27 százalékról 10 százalék alá csökkentését javasolta a tejágazatról tartott legutóbbi egyezteté...
Mélyponton az élelmiszerárak A FAO havi élelmiszer árindexe szerint augusztusban újra csökkentek az árak, így folytatódott az elmúlt 5 hónap folyamatos csökkenési tendenciája. 201...
KSH: lassult a mezőgazdasági termelői árak csökken... A növényi termékek 4,9, az élő állatok és állati termékek árának 0,8 százalékos csökkenésének eredőjeként augusztusban a mezőgazdasági termelői árak 3...
Szeptemberben 5,1%-kal csökkentek a mezőgazdasági ... 2014 szeptemberében a mezőgazdasági termelői árak 5,1%-kal mérséklődtek az előző év azonos időszakához viszonyítva. Ezen belül a növényi termékek ára ...
Marhahús és tej az Európai Unióban Az élő marha kereskedelem intenzitása és a nyerstej ára is csökkent Magyarországon. Cikkünkből megtudhatják továbbá, hogy mennyibe kerül a marhahús az...
Októberben csökkentek a mezőgazdasági termelői ára... 2013. októberéhez képest 5,7 százalékkal mérséklődtek a mezőgazdasági termelői árak 2014. októberében. A növényi termékek ára 6,1, míg az élő állatoké...