Ahogyan azt megírtuk, fokozatosan tűnnek el hazánk termőföldjeiről a málnaültetvények, de nem csak ez az egy gyümölcs lehet veszélyben. Ha nincs, aki szüreteljen, bajba kerülhet akár az alma is.
Nagy veszélyt jelent a munkaerőhiány a mezőgazdaságban, elsősorban a gyümölcstermesztési ágazatban. Az összes bogyós termést kézzel szüretelik, de nincsen elegendő ember a munkák elvégzésére. Az egres például már el is tűnt a hazai piacokról, éppen azért, mert nincsen munkaerő, aki leszedné a termést.

Egyre inkább hódít a gépi szedés
Nehéz kérdés az idénymunkások alkalmazása. Mostanában egyre kevesebb van belőlük, de a legnagyobb baj, hogy java részük alkalmatlan a feladatra egyes gazdák szerint. Sokan miután elvállalják a munkát, meg sem jelennek elvégezni a feladatot, aki pedig megjelenik, nem úgy áll a munkához, ahogyan elvárható lenne.
A hazai munkaerőhiányt sokszor külföldi idénymunkásokkal próbálják orvosolni a gazdák, ami viszont komoly plusz terheket ró a nyakukba, többek között szállást kell biztosítani az ide érkező dolgozóknak.
Aki teheti, inkább átáll a gépi betakarításra. A meggy esetében például már szinte 100 százalékban gépesítve van a betakarítás, de lassan a szőlősökben is elképzelhetetlen a szüret gépek nélkül.
Nyugaton már megoldották…
Külföldön nem okoz problémát az idénymunkások alkalmazása. Sőt, Hollandiában még tanítás után a diákok örömmel vállalnak munkát ültetvényeken, hogy egy kis plusz jövedelemhez jussanak, de tanáraik is hasonlóan járnak el. Valószínűleg a munkáért járó bérezés is magasabb, mint itthon, ezért is vállalnak egyszerűbben munkát a külföldi emberek.
Forrás: mno.hu