Négy fontos szereplő a mikotoxin elleni harcban

Gazdasági veszteségek, az emberek és állatok egészségét fenyegető kockázatok, egyre összetettebb szabályozási keretek: a gabona-, élelmiszer- és takarmánytermelőknek sokféle okból kell vizsgálniuk a mikotoxinokat.

A mikotoxinoknak tulajdonítható gazdasági károk egyre nőnek: a FAO becslése szerint a globális mezőgazdasági termelés 25%-a mikotoxinokkal szennyezett. Ezek a mérgező vegyületek mind az emberek, mind az állatok esetében egészségügyi problémákat okozhatnak, a rákos megbetegedésektől kezdve a máj, a vese, az idegrendszer, a hormonális rendszer és sok más betegségig. Egyes mikotoxinokról még az is ismert, hogy elnyomják az immunrendszert.

A korlátozások stratégiák és termékek sokaságát indították el, amelyek célja a mikotoxinok kimutatása és az általuk okozott egészségügyi és üzleti károk megelőzése
A korlátozások stratégiák és termékek sokaságát indították el, amelyek célja a mikotoxinok kimutatása és az általuk okozott egészségügyi és üzleti károk megelőzése (Fotó: Pixabay)

Bővülő ismeretek és korlátozások

Ahogy a mikotoxinokkal kapcsolatos ismereteink bővülnek, úgy nőnek a nyersanyagokban, takarmányokban és élelmiszerekben található mikotoxinokra vonatkozó szabályozási korlátozások is. Ezek a korlátozások viszont stratégiák és termékek sokaságát indították el, amelyek célja a mikotoxinok kimutatása és az általuk okozott egészségügyi és üzleti károk megelőzése.

A rendelkezésre álló eszközök közül a laterális áramlási eszköz (LFD) technológián alapuló gyors mikotoxin-kimutatási megoldások bizonyították, hogy elég sokoldalúak és robusztusak ahhoz, hogy a helyszínen is használhatók legyenek, és sok esetben elég pontosak ahhoz, hogy kiváltsák a laboratóriumi módszerek szükségességét.

A romerlabs.com cikkében négy különböző típusú tesztelőt tárgyal, akiknek különböző okokból van szükségük gyors tesztelési megoldásokra. Remélhető, hogy az olvasók közül is többen felismerik magukat e négy szerep valamelyikében, tanulhatnak egy kicsit arról, hogy a gyors tesztelési megoldások hogyan segíthetnek a mikotoxin-kimutatási programban.

#1 A gabonafeldolgozó: beérkező nyersanyagok

Az élelmiszerlánc egyik legjelentősebb kritikus vizsgálati pontja a nyersanyagok átvétele. A gabonakezelő dönt arról, hogy elfogadja, visszautasítja vagy más módon elkülöníti-e az összetevőket, leggyakrabban a nyers gabonát, a mikotoxin-szennyezettségi szintjük alapján. A gabonaellenőröknek olyan vizsgálati módszerekre van szükségük, amelyek megfelelnek a nagyon speciális, helyi követelményeknek.

A gabonaellenőr számára az eredményig eltelt idő kritikus jelentőségű, mivel az ellátási láncban mindenki az ő döntésére vár. A tehergépkocsi-vezetőknek vagy a vasútüzemeltetőknek perceken belül tudniuk kell, hogy kirakodhatják-e a szállítmányt, és ha igen, hol kell kirakodni. Az ellátási láncban lejjebb lévők, például az anyagok tárolására vagy további feldolgozására várók szintén a gabonakezelőtől várják a gyors és pontos döntést.

A vizsgálati módszernek is egyszerűnek kell lennie, hogy a gabonakezelők könnyen megtanulhassák és magabiztosan végezhessék a feladatot. Ez az egyszerűség elengedhetetlen, mivel már így is tele van a kezük más mérendő paraméterekkel: a nedvesség, a tisztaság és a fehérjetartalom csak néhány olyan paraméter a mikotoxinokon kívül, amelyeket rövid időn belül meg kell mérniük.

Gyakran tanúsító cégek vagy szabályozó ügynökségek alkalmazzák őket, feladatuk a mikotoxin-küszöbértékek betartatása és a vonaton vagy teherautón történő szállítmányok tanúsítása
Gyakran tanúsító cégek vagy szabályozó ügynökségek alkalmazzák őket, feladatuk a mikotoxin-küszöbértékek betartatása és a vonaton vagy teherautón történő szállítmányok tanúsítása (Fotó: Pixabay)

A gabonakezelőnek kényelmes módszerre van szüksége az eredmények kezelésére. Régebben elég volt az eredményeket a tesztcsíkokról vagy egy leolvasó kijelzőjéről leolvasni és kézzel rögzíteni. Manapság a csatlakoztathatóság elengedhetetlen: az eredményeknek könnyen átvihetőeknek kell lenniük a számítógépes rendszerekbe, beleértve a LIMS és ERP platformokat is.

#2 A kézműves tesztelő: QC a magasan kifinomult termékekhez

A gabonakezelőkhöz hasonlóan a magasan finomított termékek, például citromsav, keményítő, magas fruktóz tartalmú kukoricaszirup és más természetes eredetű, biológiailag lebomló összetevők minőség-ellenőrzését végzőknek is megbízható és gyors megoldásokra van szükségük a mikotoxinok vizsgálatához.

Elsősorban az összetevők előállításának igényes követelményeivel foglalkoznak, és szemmel tartják a pontosságot; ők a kézműves tesztelők.

Bár hozzáférhetnek olyan analitikai módszerekhez, mint a HPLC vagy a tömegspektrometria, a kézműves tesztelők gyakran a mikotoxingyorstesztet részesítik előnyben annak egyszerűsége és rugalmassága miatt. A vizsgálati mennyiség növelése a gyorstesztkészletekkel felszabadítja a bonyolultabb berendezéseket és a munkaidőt más szükséges laboratóriumi munkákra.

#3 A mikotoxinzsaru: megfelelés az előírásoknak és a határértékeknek

Mind a gabonakezelő, mind a kézműves tesztelő jellemzően egy nyersanyagokkal kereskedő vagy ezekből a nyersanyagokból árut előállító vállalkozás számára végzi a munkáját. A harmadik szerepünket betöltők jellemzően nem a vállalkozás eredményére figyelnek, hanem azt ellenőrzik, hogy a szabályozásokat megfelelően betartják-e. Gyakran tanúsító cégek vagy szabályozó ügynökségek alkalmazzák őket, feladatuk a mikotoxin-küszöbértékek betartatása és a vonaton vagy teherautón történő szállítmányok tanúsítása. Szeretik “mikotoxinzsaruknak” hívni azokat, akik ezt az alapvető szerepet töltik be.

A mikotoxinzsaruk szinte mindig a hagyományos laboratóriumi környezettől távol dolgoznak; ha valami, akkor a laboratóriumuk arra korlátozódik, ami az autójuk csomagtartójában elfér. Távoli helyekre induló vonatokat szolgálnak ki, hogy biztosítsák az előírások betartását. Gyakran a kereskedelmi központoktól távol dolgoznak, az internetkapcsolat pedig olyan luxus, amely nem mindig áll rendelkezésükre. Gyakran nem állnak rendelkezésükre őrlőberendezések, és a vizsgálati mintákhoz a kávédarálókra kell hagyatkozniuk…

A mobilitás az egyik legfontosabb szempont, a speciális felszerelések, például a hálózati adapterek és az akkumulátorok lehetővé teszik, hogy a mikotoxinrendőrök oda menjenek, ahol a legnagyobb szükség van rájuk.
A mobilitás az egyik legfontosabb szempont, a speciális felszerelések, például a hálózati adapterek és az akkumulátorok lehetővé teszik, hogy a mikotoxinrendőrök oda menjenek, ahol a legnagyobb szükség van rájuk (Fotó: Pixabay)

Míg a mikotoxinzsaruk számára a bonyolult laboratóriumi berendezések nem jelentenek lehetőséget, addig a gyorstesztekre sem elég egy akármilyen megoldás. Az érzékenység, pontosság és használhatóság alapvető követelményei mellett a tesztcsíkoknak és a leolvasóknak képeseknek kell lenniük a minőségi teljesítmény fenntartására annak ellenére, hogy állandóan úton vannak. A mobilitás az egyik legfontosabb szempont, a speciális felszerelések, például a hálózati adapterek és az akkumulátorok lehetővé teszik, hogy a mikotoxinrendőrök oda menjenek, ahol a legnagyobb szükség van rájuk.

#4 Az állatgondozó: mikotoxin-kockázatkezelési program

Az utolsó gyorsteszt szerepét betöltők számára a gondjaikra bízott állatok egészsége a legfontosabb. Az “állatgondozók” gondoskodnak arról, hogy az állatok takarmánya egészséges legyen, és a mikotoxin-koncentráció tekintetében az elfogadható hatósági határértékeken belül maradjon. A jogszabályok azonban csak egy részét képezik a történetnek; az állatorvosok ajánlásai gyakran a hivatalosnál jóval szigorúbb határértékeket eredményezhetnek.

Az állatgondozók tudják, hogy a takarmányban lévő mikotoxinok kockázatának kezeléséhez először is mérnie kell a kockázatot. Egy adott takarmánytétel vagy takarmány-összetevő mikotoxin-koncentrációja hasznos információt ad arról, hogy milyen állatfajok számára használható – vagy hogy egyáltalán használható-e az adott takarmány. Az állatgondozó nem mindig várhatja meg a mikotoxin-eredmények megérkezését, mielőtt eldönti, hogyan használjon fel egy tételt, vagy hogy javallott-e egy takarmány-adalékanyag, például egy mikotoxin-hatástalanító. A gyorstesztek segítenek az állatgondozóknak abban, hogy az állatállományt megóvják a mikotoxinok káros hatásaitól, miközben biztosítják, hogy az állatállomány táplálkozási szükségletei időben kielégítésre kerüljenek.

Következtetés: A sebesség iránti egyetemes igény (és érzékenységre, használhatóságra és pontosságra)

Gabonavizsgáló, kézműves tesztelő, mikotoxinzsaru, állatgondozó: a mikotoxinvadászok mindegyike osztozik néhány alapvető elvárásban a mikotoxin-gyorstesztelési megoldással szemben.

Gyorsaság. A tesztelőknek nincs vesztegetni való idejük. Lehet, hogy ön a gabonacsősz, akinek a teherautói arra várnak, hogy megmondja nekik, hogy kirakodjanak-e és hol, vagy lehet, hogy ön a szabadúszó mikotoxinzsaru, akinek tesztelnie kell, igazolnia (vagy nem igazolnia) és rohannia kell a következő helyszínre.

Érzékenység. Minden vizsgálónak olyan rendszerre van szüksége, amely a szabályozó hatóságok által megkövetelt alacsony koncentrációig képes eredményeket szolgáltatni. Egyes tesztelőknek a szabályozó hatóságoknál szigorúbb belső küszöbértékekkel kell foglalkozniuk.

Használhatóság. Mitől lesz felhasználóbarát egy gyorstesztrendszer? Az ügyfelek folyamatosan egy dolgot említenek, ami egy készletet használhatóvá tesz: az egyszerűsített munkafolyamatot. Ha figyelembe vesszük mondjuk az állatgondozó igényeit, akinek többféle feladattal kell zsonglőrködnie, a lehető legkevesebb lépést tartalmazó munkafolyamat elengedhetetlen. A munkafolyamat csak egy része a történetnek: egy nagy és intuitívan felépített felhasználói felület az olvasón szintén nagyban megkönnyíti minden tesztelő életét.

Precizitás. Nyilvánvaló okokból kifolyólag senki sem fogadhat el egy olyan gyorstesztrendszert, amely megbízhatatlan eredményeket szolgáltat. Például az olyan finomított anyagok, mint a DDGS előállítása során végzett, rendkívül speciális munka során nem engedhető meg, hogy a mikotoxinok elfogadhatatlan szintje megkeserítse az eredményt.

Végső soron, függetlenül attól, hogy milyen szerepet játszunk a mikotoxinok kimutatásában, egyetlen szükségszerűség vezérel bennünket: az élelmiszerek és takarmányok elfogadható szinteken belül tartása. A gyors mikotoxinvizsgálati megoldások továbbra is nélkülözhetetlen eszközök lesznek e küldetés teljesítésében. 

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Rovarokból takarmány? Folyamatosan növekszik a Föld népessége, ezzel párhuzamosan növekszik az élelmiszerek iránti kereslet, különösen a húst, a tejet és a tejtermékeket ke...
Indul a naposcsibe szezon és a csibekeltetés!!! A baromfitartók ebben a kora tavaszi időszakban felélénkülnek, ugyanis a naposcsibetartásra leginkább a tavaszi hónapok felelnek meg. Ekkor veszi kezd...
Újabb GMO-k az engedélyezettek listáján Bővült az engedélyezett GMO-t tartalmazó növények listája az Európai Unióban. Az Európai Bizottság tíz új GMO-t tartalmazó növény élelmiszeripari és t...
Előre szerződnének a gazdák Tartósan alacsony gabonaárak alakítják át a hazai termelést, a gazdák ugyanis elkezdtek magasabb hozamú fajtákat termelni. Ezeket akkor is célzottan l...
Tojó táp, vagy legelő? Mint minden gazdasági- és haszonállatnak, a baromfinak is minden életkorban megvan a maga takarmányigénye. Lássuk, hogyan nevelhetjük sikeresen tyúkja...
Jó évet zárhatnak a gabonatermesztők A legfrissebb becslések szerint az idei gabonatermés elérheti a 2.540 millió tonnát az egész világra vetítve. A gazdák ezért jogosan örülhetnek az ide...