Napirenden a madárinfluenza elleni védőoltás

Eddig a kereskedelmi célú madarak madárinfluenza elleni megelőző vakcinázását a szakértők több okból is kizárták. Többek között azért, mert egyes beoltott madarak fertőzöttség esetén továbbra is képesek lennének a madárinfluenza továbbadására. Valamint azért, mert az influenzavírusok gyors mutációja miatt a vakcinák kevésbé bizonyulnának hasznosnak.

A madárinfluenza által okozott megbetegedések hatalmas száma az elmúlt évben ugyanakkor arra késztette az Állategészségügyi Világszervezetet, hogy megvitassa a baromfiak lehetséges vakcinázását.

A hamis biztonságérzet kialakulásának lehetősége a biológiai biztonság csökkenéséhez vezethet
A hamis biztonságérzet kialakulásának lehetősége a biológiai biztonság csökkenéséhez vezethet (Fotó: Pixabay)

A vakcinázás elmaradásának további okai közé tartoznak az egyes madarak befecskendezésével kapcsolatos gyakorlati megfontolások. Ilyen a vakcinák nem bizonyított hatékonysága, a fertőzött és a beoltott madarak megkülönböztetésének nehézsége. Hasonlóan a madarak fokozott kezelésével kapcsolatos jóléti következmények, a hamis biztonságérzet kialakulásának lehetősége, ami a biológiai biztonság csökkenéséhez vezethet, valamint kereskedelmi kérdések.

A kormányok fontolóra veszik a vakcinázást

Christine Middlemiss professzor, a Környezetvédelmi, Élelmiszerügyi és Vidékügyi Minisztérium (Defra) főállatorvosa szerint azonban a jelenlegi járvány olyan nagy méreteket öltött, hogy a kormányok most komolyan fontolóra vették a vakcinázást. Különösen Európában, ahol több mint 2300 megbetegedés történt, valamint Észak-Amerika egyes részein. Nagy-Britanniában az elmúlt egy évben mintegy 160 telephelyen fertőzött a H5N1 vírus, túlnyomó többnyire (>135) Angliában. A fertőzött telephelyek fele nagy kereskedelmi gazdaság volt, 25%-a háztáji állomány és körülbelül 20 kisebb gazdaság.

Middlemiss a Brit Szabadföldi Tojástermelők Szövetségének (Bfrepa) éves rendezvényén elmondta, hogy az Állategészségügyi Világszervezet tárgyalni fog a vakcinázásról, bár elismerte, hogy további kutatásokra van szükség.

A tudásbeli hiányosságok pótlása

Kiemelte az Egyesült Királyság Állat- és Növényegészségügyi Ügynökségének Ian Brown professzor által vezetett, folyamatban lévő munkáját, amely a H5N1 vírus fejlődésével és a baromfifarmokra való bejutásával kapcsolatos tudásbeli hiányosságok pótlását vizsgálja.

Bár a projekt nem kifejezetten a madárinfluenza elleni vakcinákat vizsgálja, a H5N1 vírus evolúciójával kapcsolatos kutatásainak egy része felhasználható a vakcinák jövőbeli fejlesztésében, amelyet az EU jelenleg is vizsgál.

„…a tömeges selejtezéseket egyre kevésbé fogadja el a közvélemény…”

Az EU mezőgazdasági miniszterei májusban megállapodtak abban, hogy madárinfluenza elleni vakcinastratégiát hajtanak végre az Európa-szerte kiirtott madarak hatalmas száma miatt. Luis Planas spanyol mezőgazdasági miniszter szerint a tömeges selejtezés “egyre kevésbé elfogadott a közvélemény számára”, míg más miniszterek szerint rendkívül költséges.

Mark Williams, a Brit Tojásipari Tanács (BEIC) vezérigazgatója szerint az a tény, hogy az Európai Bizottság hajlandó volt megvitatni a vakcinázás előnyeit, egy olyan folyamat kezdete, amely ilyen eredményre vezethet. Megjegyezte, hogy a vita kulcskérdése az lesz, hogy a kereskedelmi partnerek továbbra is elfogadják-e a vakcinázott állományból származó naposcsibéket vagy baromfitermékeket.

„A BEIC üdvözli a kérdésről folytatott párbeszédet, és teljes mértékben részt fog venni a vakcinázásról szóló tárgyaláson” – tette hozzá.

(Forrás: poultryworld.net)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Agrár pályázatokról egyszerűen 1. rész Jelen cikk-sorozat célja, hogy a gazdálkodók számára utat mutasson az Európai Uniós és hazai támogatások igénybevételéhez. Magyarország területének k...
Az állattenyésztés nyertese lehet a 2014-2020-as c... A Földművelésügyi Minisztérium álláspontja szerint az állattenyésztő kis- és közepes gazdaságok a 2020-ig szóló európai uniós költségvetési ciklus egy...
Milyen évet zár idén a mezőgazdaság? Szakértők vál... Vegyes eredményeket, de összességében jó évet jelenthet a mezőgazdaságnak a 2014-es esztendő. A szántóföldi növénytermesztésben ugyan nem biztosított ...
Szorosabbá fűzik a román-magyar agrár kapcsolatoka... A magyar-román agrár kapcsolatépítés jegyében Kecskemétre látogatott egy delegáció Alba megyéből. A Megyeházán rendezett tanácskozás középpontjában a ...
Visszanyerheti jelentőségét az állattenyésztés... Növekvő sertésállomány Magyarországon; tejtermék-támogatás; támogatást kapnak a zöldség-gyümölcs termelők az orosz embargó miatt; átgondoltabb AKG pro...
Legalább a lépfene terjedését sikerült megállítani... A hatóságok összehangolt, gyors fellépése megakadályozta a nyári lépfenejárvány elterjedését. Az élelmiszerlánc-biztonsági hivatal azon dolgozik, hogy...