Napi 900 hektárt is képes bejárni a Szibériai Tigris

A Szibériai Tigrist, az Agrirobot új mezőgazdasági robotját idén már terepen tesztelik a fejlesztői, 2024-ben pedig piacra is kerülhet. A robot hibrid motoregységgel, valamint kényelmes rugózással van felszerelve, így akár 25 fokos emelkedővel is megbirkózik. Energiaellátásához napelemek is hozzájárulnak.

A mindössze 172X172 centiméter kiterjedésű robotot orosz tudósok fejlesztették a növénybetegségek elleni védekezés céljából – tudósít a Futurefarming.com írása nyomán a blog.syngenta.hu.

Figyeli a növényeket és a talajviszonyokat, az összegyűjtött adatokat elemzésre
továbbítja kezelőinek (Forrás: Youtube)

A Szibériai Tigris kamerák és érzékelők segítségével navigál a szántóföldön, figyeli a növényeket és a talajviszonyokat. Az összegyűjtött adatokat pedig elemzésre továbbítja kezelőinek.

Robotok százai, egyetlen operátorral

„Egy robot kb. 10 perc alatt képes 1 hektárt lefedni, ez napi 300-900 hektárt jelent” – mondta Grigorij Bondar, a projektben részt vevő egyik tudós. „Úgy tervezzük, hogy ez a robot félig automatizált marad, egy üzemeltető távolról irányíthatja a működő robotok százait akár a városi irodájából.”

A robot hibrid motoregységgel, valamint kényelmes rugózással van felszerelve, így akár 25 fokos emelkedővel is megbirkózik. Energiaellátásához napelemek is hozzájárulnak.

10-30 százalékos termésnövekedés

Az új robot fejlesztésének legfőbb célja a növénybetegségek ellenőrzésének optimalizálása, amely a számítások szerint 10-30 százalékkal növelheti a termést.

Fejlesztői szerint a Szibériai Tigrisnek számos előnye van a jelenleg fejlesztés alatt álló hasonló technológiákkal szemben.

„Van például egy BoniRob projekt – egy multifunkcionális robot, amelyet többek között gyomirtásra terveztek. Ehhez a robothoz képest gépünk hibrid motoregységgel, valamint rugalmas rugózással van felszerelve, így képes vízszintesen is megmaradni egy 25 fokos lejtésű dombon” – emelte ki Grigorij Bondar.

A Szibériai Tigrisnek van egy napelemről futó tartalék rendszere is, a következő lépés pedig egy kifinomult neurális hálózat megtervezése lesz.

Adatkészletek gyűjtése

„A hardver mit sem ér szoftver nélkül. Aktívan dolgozunk ezen a kérdésen, tanácsadókat és tervezőket vonzva a munkához” – kommentálta Nyikolaj Kuznyecov, az Agrirobot neurális hálózatok fejlesztéséért felelős vezetője.

Kuznyecov szerint az Agrirobot adatgyűjteményeket kíván gyűjteni a neurális hálózatok oktatása érdekében, hogy a robot minél többféle növényt és betegséget legyen képes azonosítani.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Kezdhetünk félni: egy robot, ami önmaga mindent me... A robotok egyre nagyobb segítséget jelentenek a mezőgazdaságban, legyen szó nagyüzemi körülményekről, vagy éppen konyhakertről. Nem olcsó egy ilyen re...
Robotra bízzák az eperszedést az angolok Az eperszedés egy erősen élőmunka-igényes feladat volt, egészen eddig. Angol tudósok ugyanis létrehoztak egy robotot, amely teljesen önállóan képes le...
Robot szedi az almát egy óriási új-zélandi ültetvé... Az almaszedő robot idén márciusban kezdte a gyümölcsösben az alma betakarítását. A szigetország egyik legnagyobb élelmiszergyártója, a T&G Global...
Szokatlan termeléssel nőnek a növények a pontgazdá... A Campus Almkerk egy olyan különleges hely Hollandiában, ahol pixeles, más néven pontgazdálkodás folyik. Minden megművelt egység pontosan 100 négyzet...
Új-Zélandon robotkutya tereli a nyájat A Rocos és a Boston Dynamics együttműködésével napvilágot látott egy olyan robot, amely képes helyettesíteni a juhászok kisegítő munkatársait: a kuty...
Búgatás a kocatelepen: kész a kanvezető robot újab... Kanvezető robot segíti a megtermékenyítés létrejöttét. A Boar Bot nevű távirányítású robotot arra tervezték, hogy biztonságosan mozgassák a búgatásho...