Az őszi talaj előkészítés és a vetések szempontjából értékelhető az a csapadék, ami néhány nappal ezelőtt a Jászságba érkezett, a tavaszi vetéseknek már nem sokat segített. A termésátlagok elmaradtak a vártól, az öntözés ugyan megoldás lehetne, de helyenként ez csak álomként, és nem reális elképzelésként jelenhet meg.
– A csapadék már egyáltalán nem használt a tavaszi vetéseknek és a területen szokásos termésátlagnak csak a felét tudtuk betakarítani a táblákról – mondta Szabó János, a Felsőszentgyörgyi Mezőgazdasági Szövetkezet elnöke.
A jászfelsőszentgyörgyi határban a tavaszi vetésű kultúrák alaposan megsínylették az esőmentes hónapokat. A kukorica és a napraforgó átlagos termésátlagának csak a felét tudták, tudják betakarítani ebben az évben. Napraforgóból maximum két tonnára számíthatunk hektáronként, a kukorica átlaga pedig alig éri el a 4–5 tonnát hektáronként. Komoly kárt okozott a szója fejlődésében is a nedvességhiány, hiszen az itt termesztett szója sem tudott megfelelően kötni eső nélkül, így a várakozásoktól jócskán elmaradt a betakarított termés mennyisége.
– Még az öntözés sem segített igazán – tette hozzá az elnök. – Összesen 37 hektáros területen volt lehetőségünk a szója öntözésére. Itt persze szépen fejlődött a növény, azonban a területen képződött magasabb termésátlag sem volt képes ellensúlyozni az egyéb területek kiesését.
Ami biztató, hogy a nyár végére megérkezett esővel az őszi talajmunkákat már kedvező körülmények között tudták megkezdeni, sőt, a repce vetését már be is fejezték.

– Az érkező esőt úgy ahogy tudta még hasznosítani a napraforgó – mondta Petró Géza, a jászárokszállási Kossuth 2006 Mg Zrt. elnök-vezérigazgatója – a kukorica számára azonban már későn jött a csapadék. A vetés előtti talaj előkészítéseket már jó ütemben kezdhettük meg, és a repce vetését is befejeztük. A gyomosodásra oda kell figyelni, ugyanakkor a vetést követően már szükség lesz majd az újabb csapadékra. A kukorica általában sem jól szokott teljesíteni az árokszállási határban, ez a trend pedig ebben az esztendőben sem fordult meg.
Nálunk a hektáronkénti öt–hat tonnás átlag már jónak mondható öntözés nélkül.
A vezető elmondta, hogy öntözésről ezen a területen maximum csak álmodhatnak. – Nincs olyan szakmai elképzelés, ami Jászárokszállás határába, öntözhető mennyiségű víz odavezetését célozná meg. A Tisza messze van hozzánk, a kis Gyöngyös patak vízhozama pedig csekély. Reálisan nem gondolkodhatunk az öntözésre, így marad az, hogy az időjárás szeszélyére kell bíznunk magunkat.
Forrás: szoljon.hu