N-Lock™, kulcs a hosszú távon tartó nitrogénhasznosításért

Hazánkban a felhasznált műtrágyák 70%-a nitrogén tartalmú készítmény, amely túlnyomórészt vetés előtt kerül kijuttatásra. A növények intenzív tápelemfelvétele később, a virágzás-termésnövekedés időszakában zajlik, amikorra akár a nitrogén 40-70%-a elvész. Ezért a kijuttatott tápanyagot a lehető legtovább a növény gyökérzónájában kell tartani.

A nitrogén jelentős arányban (10-50%) kerül veszteségként a talajvízbe nitrát (NO₃⁻) formában (kimosódás), illetve a légkörbe (emisszió) nitrogén (N2), nitrogén-oxid (NO) és dinitrogén-oxid (N2O) üvegház hatású gáz formájában. A talajban előforduló nitrogénformák közül a pozitív töltésű ammónium ion (NH4+) jól kötődik a negatív töltésű talajszemcsékhez (agyagásványok, humuszkolloidok) és viszonylag hosszú ideig a növények gyökérzónájában marad. A negatív töltésű nitrát ion (NO₃⁻) taszítja azokat, így nem tud megkötődni és könnyen kimosódik a talaj felső rétegéből. Ezért a kijuttatott tápanyagot a lehető legtovább ammóniumion formában kell tartani.

Az N-Lock™ alkalmazása különösen előnyös csemegekukorica előállítása esetén

Hatásmechanizmus

A talajban a Nitrosomonas baktériumok felelősek a nitrifikációs folyamatban az ammónia nitritté történő átalakításáért. Az N-Lock™ lassítja a nitrifikációs folyamatot. Tudományosan bizonyított, hogy gátolja a Nitrosomonas baktériumokban található ammónia-monooxigenáz enzim működését, így csökkenti a kimosódás és a denitrifikáció révén történő nitrogénveszteséget. (Campbell és Aleem, 1965.)

Az N-Lock™ hatása a talajban 60-80 napig is eltarthat, ennek köszönhetően hosszan megtartja a nitrogént a növények gyökérzónájában, ezért az jobban hasznosul és elősegíti a termés maximalizálását.

Az N-Lock™ segítségével megnövelt nitrogén hasznosulás miatt csökkenthető-e a kijuttatott nitrogén mennyisége? A válasz egyértelmű: NEM!

Kísérletek igazolták, hogy kukoricában 5-10 %-kal lehet fokozni a termés mennyiségét, de a nagyobb értékeket jellemzően az intenzívebb nitrogén-visszapótlás esetén kaphatjuk. Vagyis a magas adagú nitrogén (100 kg/ha vagy a feletti) és az N-Lock™ együttes használata adja a legjobb hasznosulást!

Az N-Lock™ őszi kalászosban tavasszal az első fejtrágyázással egy menetben az UAN 27+3S folyékony műtrágyával együtt is kijuttatható

Javasolt technológia

Az N-Lock™ alkalmazása különösen ott előnyös, ahol a magas termésátlagok érdekében intenzív nitrogén-utánpótlás történik. Ilyenek pl. a nagy termőképességű kukorica-, repcehibridek, valamint az intenzív búza termesztése, illetve a csemegekukorica-, vagy különböző vetőmagok előállítása.

Kukoricában – vetés előtt, folyékony műtrágyával vagy hígtrágyával tankkeverékben célszerű kijuttatni. Szilárd műtrágya (pl. karbamid) alkalmazása esetén a műtrágya kiszórása után javasolt a kipermetezése, majd 6-8 cm mélységben be kell dolgozni. Ha ez nem történik meg, akkor a hatás kifejtéséhez a kezeléstől számított 2 héten belül 10-15 mm csapadékra van szükség.

Állománykezelés esetén a kukorica 2-10 leveles állapota között kell kijuttatni szántóföldi permetezőgéppel vagy folyékony nitrogén kijuttatására alkalmas sorközművelő kultivátorral (Strip-Till technológia).

Őszi kalászosban és repcében tavasszal az első fejtrágyázással egy menetben az UAN 27+3S folyékony műtrágyával együtt, vagy azt követő 1 héten belül, de legkésőbb az állományzáródásig javasolt kijuttatni.

Keverhetőség

Az N-Lock™ keverhető a kukorica, kalászos gabona vagy őszi káposztarepce posztemergens gyomirtó szereivel, valamint keverhető folyékony nitrogéntartalmú műtrágyákkal, hígtrágyával. Ilyenkor célszerű a szállító-vagy a kijuttató eszköz tartályában, közvetlenül a hígtrágya, folyékony műtrágya (pl. Nitrosol) illetve a biogázfermentációs maradékok kijuttatása előtt a folyadékba keverni.

A KITE Zrt. csomagakciója keretében 24 tonna UAN 27+3S folyékony nitrogén műtrágya + 200 liter N-LOCK inhibitor vásárlása estén kedvezményes áron jut hozzá mindkét termékhez.

Az akció részleteiről kérjük érdeklődjön KITE szaktanácsadójánál!

(x)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Javítsunk a nitrogén hasznosításán pofonegyszerűen... A nitrogén hasznosítása már hosszú évek óta téma a növénytermesztők körében. Mindenki tisztában van vele, hogy a kijuttatott mennyiségnek csupán töred...
Pénzről vagy életről dönthetnek a szójatermesztők... A pénz, a támogatás vagy az élet, a bio megközelítés között kell választania a szójatermesztőknek jövőre. Nehéz helyzetben vannak, mert jelentősen meg...
2,3 milliárdos beruházást tervez jövőre a KITE... Erősödik a precíziós gazdálkodás, Szerbiában terjeszkednek, faiskolát alapítottak, és speciális szakműhelyt építenek. A Szabó Leventével, a KITE Zrt. ...
Garmadányi géppel ünnepel a John Deere és a KITE a... A KITE 45 éves, a John Deere pedig 100 éves születésnapját ünnepli idén. Ezzel kapcsolatban tartott sajtóbejárást és szakmai bemutatót az egyik legnag...
A precíziós eszközök kompatibilitása nélkül elmara... A precíziós eszközök gyártóinak meg kellene teremteniük a kompatibilitást egymás termékei, illetve az azok által gyűjtött adatok között, ugyanis jelen...
A precíziós gazdálkodást nem lehet megvásárolni &#... A KITE 45 éves, a John Deere pedig 100 éves születésnapját ünnepli idén. Ennek apropóján adott exkluzív interjút Balogh Viktor, a KITE Zrt. üzletág-ig...