Most még érdemes lehet belevágni – hatalmas kereslet van cirokra

A legjelentősebb hazai vetőmag-forgalmazó és takarmányfelhasználó cégek részvételével tartottak online konferenciát a cirokról. A rendezvény fő megállapítása az volt, hogy míg korábban úgy kellett vevőt keresni a megtermelt cirokra, addig ma már képtelenek a kereslet kielégítésére a termelők. Ennek az a magyarázata, hogy egyelőre kis területen termesztik a növényt.

Ez nagyon gyorsan megváltozhat. Egyre többekben tudatosodik ugyanis, hogy a magyarországi szántóterületek egy része a kukorica biztonságos termesztésére alkalmatlan, és ezzel egyre inkább feledésbe merül a cirokról mint másodrangú, alternatív növényről kialakult kép. Ezzel párhuzamosan a termesztésében és hasznosításában érdekelt vállalkozások tudatosan építik a cirok hazai piacát, mert szerintük a vetésforgó új, teljes jogú tagjává válhat a következő években.

A ciroktermesztés nem ismeretlen a magyar termelők számára, de a korábbi jelentős vetésterület a 2000-es évekre lényegesen csökkent
A ciroktermesztés nem ismeretlen a magyar termelők számára, de a korábbi jelentős vetésterület a 2000-es évekre lényegesen csökkent (Fotó: Pixabay)

A hagyományos szántóföldi növényekhez képest egyelőre jóval kisebb, mintegy 35 ezer hektáros vetésterületen termesztett cirok iránt azonban már nagyobb a kereslet, mint amekkora a kínálat, ami előrevetíti, hogy a termelők üzleti számításaiban is egyre inkább teret nyer a következő években, hangzott el a nemrég tartott Az európai cirokfajták hasznosítása Magyarországon című, a francia Sorghum ID termelői szövetkezet és a Magyar–Francia Kereskedelmi és Iparkamara által szervezett online konferencián. Az eseményről a magyarmezogazdasag.hu tudósított.

Nagy cégek érdeklődnek

Hogy a cirokban nem csupán tudományos és alternatív, hanem egyre inkább üzleti lehetőség is rejlik, azt mi sem mutatja jobban, mint hogy a rendezvényen olyan előadók szerepeltek, mint az Euralis, az RAGT, a Bonafarm-Bábolna Takarmány Kft. vagy a Gabonakutató Nonprofit Kft.

A ciroktermesztés nem ismeretlen a magyar termelők számára, de a korábbi jelentős vetésterület a 2000-es évekre lényegesen csökkent.

A globális felmelegedés hatása Magyarországon is egyértelműen jelentkezik, és növeli a növénytermesztés kockázatát, amely ugyanakkor jó lehetőségeket biztosít a cirok számára.

Az aszályos időjárás a tavaszi vetésű takarmánynövények közül a vetésszerkezetben elfoglalt meghatározó helye miatt a takarmánykukorica termesztésének biztonságát és kiszámíthatóságát veszélyezteti a leginkább.

2020-ban Magyarországon hozzávetőleg 35 ezer hektáron termesztettek szemes és 15 ezer hektáron silócirkot.

Ugyanakkor az elmúlt években egyértelmű növekedés tapasztalható a cirok hazai vetésterületében, illetve folyamatos a pozitív változás a növény megítélésében is.

A piac élénkül, a verseny erősödik: a cirokkal ma már féltucatnyi komoly nemesítő cég foglalkozik Magyarországon
A piac élénkül, a verseny erősödik: a cirokkal ma már féltucatnyi komoly nemesítő cég foglalkozik Magyarországon (Fotó: Pixabay)

Keresleti piac

Az integrátorok azt tapasztalhatják, hogy a partneri kör egyre nagyobb területen termel cirkot, a termésre folyamatosan növekvő a kereskedői igény. A kereskedők pedig arról számolnak be, hogy jelentős és folyamatosan bővülő az igény a cirokra mind a hazai mind az exportpiacokon.

A végfelhasználók tapasztalata az, hogy a szemes és silócirok értékes takarmány-alapanyag, amelyet nagyobb arányban is használnának, ha lenne elegendő kínálat.

A piac élénkül, a verseny erősödik: a cirokkal ma már féltucatnyi komoly nemesítő cég foglalkozik Magyarországon, ami jelzi, hogy a terményben van fantázia. Ezek a szereplők mind hasonlóan jó minőségű hibrideket kínálnak.

A hazai cirok-vetésterület csak akkor tud bővülni, ha más kultúráktól hódít el termőterületet. E téren is elsősorban a gyenge adottságú területek kihasználása jöhet szóba, bár ez a cirok egyelőre épülőben lévő piacától és az állattenyésztés helyzetétől is függ.

Globális tényező

A cirok jelenleg az ötödik a világon termesztett gabonák sorában, ez több mint 40 millió hektárnyi termőterületet jelent. A takarmánycirok termőterülete az Európai Unióban hozzávetőleg 40 ezer, Ukrajnában és Oroszországban pedig 110 ezer hektár.

A világ ciroktermelésének kicsit több mint 40 százalékát hasznosítják humán élelmezésben elsősorban az afrikai és ázsiai kontinensen, ahol a cirok a humán étkezésben teljes mag, tört mag és gluténmentes liszt formájában jelenik meg, feldolgozást követően pedig cukor vagy fermentált és malátázott formában alkoholkészítésre, például sörök és párlatok főzésére használják.

A cirok élelmezési célú felhasználásának egyik legfontosabb eleme, hogy jól helyettesíti a búzalisztet, ugyanakkor természetes módon gluténmentes. Mindez az egyre inkább növekvő gluténmentes piacon remek lehetőségeket jelent az egyébként nem drága alapanyagnak, és az egyelőre érdeklődési fázisban lévő élelmiszeriparnak.

A cirok élelmezési célú felhasználásának egyik legfontosabb eleme, hogy jól helyettesíti a búzalisztet, ugyanakkor természetes módon gluténmentes
A cirok élelmezési célú felhasználásának egyik legfontosabb eleme, hogy jól helyettesíti a búzalisztet, ugyanakkor természetes módon gluténmentes (Fotó: Pixabay)

A humán fogyasztás nem példa nélküli, sőt, bizonyos régiókban nagy tradíciókra tekint vissza. Jelenleg főleg Afrikában fogyasztják a cirkot nagy mennyiségben, annak is elsősorban a szubszaharai részében. A hagyományokon túl számos egészségügyi előnye van: jó tápértéke kedvező összetételű, ezért a cukorbetegségre hajlamosak számára kifejezetten javallott a fogyasztása. Sőt, magas rosttartalma miatt elvben a népbetegségnek számító vastagbélrák kockázatát is csökkenti a cirokban gazdag étrend. A cirokból puffasztott és egyéb termékeket, lisztkeverékeket és jó minőségű, gluténmentes sütőipari termékeket és snackeket gyártanak.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Minden ember jóllakhatna… Csak üres szavak azok, melyek azt állítják, hogy csak a nagyüzemi mezőgazdaság tarthatja el a világ népességét. Az ökológiai gazdálkodás is tökéletese...
Célpontban a fenntartható mezőgazdaság Elkezdődött az ENSZ Élelmezésügyi Szervezetének (FAO) 30. Európai Regionális Konferenciája Törökországban. A tanácskozás középpontjában ezúttal a fenn...
Komoly konkurenciát kaphat a kukorica Gyakran téma, hogy az éghajlatváltozás miatt a jövőben más növények termesztésére kell átállni a mostaniak helyett. Ezt mondani könnyű, viszont valódi...
Egy forradalmi újdonság oldhatja meg a világ élelm... Egy amerikai egyetemen forradalmi felfedezést tett egy biológus és kutatócsoportja. A korszakalkotó megfigyelést egy neves szaklap publikálta is, ezt ...
Erős hátszéllel letaszíthatja a trónról a cirok a ... A cirok termőterülete Magyarországon körülbelül 20 ezer hektárra tehető, amivel harmadikok vagyunk az Európai Unió rangsorában. A jövőben azonban az E...
Kár az erőfeszítésért, évente 1 milliárd tonna ter... Kifejezetten pazarlásra hajlamos társadalomban élünk egy friss kutatás szerint. Jellemzően a szükségleteiknél 10 százalékkal vásárolnak több élelmisze...