A támogatást főállású őstermelők vagy mikrovállalkozásnak és mezőgazdasági termelőnek minősülő főállású egyéni vállalkozók vagy szociális szövetkezetek igényelhetik. A Mezőgazdasági kisüzemek fejlesztése támogatásra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg 5 milliárd forint, a támogatott kérelmek várható száma a módosítás után 3017-ről 1070 darabra csökkent.
A felhívás a vidéki térségekben a mezőgazdasági vállalkozások meglévő termékszerkezet piaci pozíciójának stabilizálására, fejlesztésére, a piaci igények alapján a termékszerkezet korszerűsítésére, megtermelt alapanyagok feldolgozásával hagyományos, kézműves termékek előállítására irányul. Az intézkedés hozzájárul a környezethatékonyság növeléséhez, a jövedelemszerzés és a foglalkoztatás erősítéséhez a vidéki területeken. A változásról a Magyar Államkincstár számolt be.

Pontosabb befejezési dátum, a családtámogatási ellátásban részesülőkre, valamint a főállású anyákra vonatkozó előírások
Egyértelműsítésre került a felhívás 3.1. Támogatható tevékenységek bemutatása című pontja:
A támogatást igénylő az üzleti tervben vállalja, hogy, legkésőbb a Támogatói Okirat kézbesítésétől számított 4. év végére legfeljebb négy éves időszak elteltével a mezőgazdasági termelő tevékenységből származó üzemmérete meghaladja a 6000 eurót, vagy a mezőgazdasági termelésből és Annex 1 termék feldolgozási tevékenységből származó értékesítés nettó árbevétele meghaladja a 6000 eurót. Az összes változást ezen a hivatkozáson éri el.
További változtatások, hogy:
Beillesztésre került a 7. pont, mely a családtámogatási ellátásban részesülőkre és a főállású anyákra vonatkozó előírásokat tartalmazza. A 8. pontba pedig a következő szabály került be:
A támogatást igénylő köteles az utolsó részlet igénylésére kifizetési kérelmet benyújtani legkorábban az első kifizetési kérelem benyújtásától számított 36 hónap elteltével, legkésőbb a Támogatói Okirat kézbesítését követő naptól számított 60 hónapon belül.
Fontos tudni, hogy
Egy életvitelszerű tartózkodási helyről kizárólag egy kedvezményezett lehet jogosult a támogatásra, amennyiben egy életvitelszerű tartózkodási helyről több kérelem érkezik be, akkor a magasabb pontszámot elért pályázó lesz a kedvezményezett. Amennyiben egy adott életvitelszerű tartózkodási helyről beérkezett támogatási kérelem jóváhagyásra került, akkor a benyújtási időszakon belül a következő szakasz zárásig ugyanarról az életvitelszerű tartózkodási helyről beérkezett támogatási kérelem elutasításra kerül, függetlenül annak pontszámától.
Annak a kedvezményezettnek, aki már részesült az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból – a fiatal mezőgazdasági termelők indulásához igényelhető támogatásban, nem ítélhető meg újabb támogatás a VP2-6.3.1-16 azonosítószámú „Mezőgazdasági kisüzemek fejlesztése” című felhívás keretein belül AZ EURÓPAI PARLAMENT ÉS A TANÁCS 1305/2013/EU RENDELETÉNEK 19. cikke alapján.
A támogatást igénylők köre
A 2004. évi XXXIV. törvény alapján legfeljebb mikro vagy kisvállalkozásnak minősülő mezőgazdasági termelő, aki/amely a pályázat benyújtását megelőző teljes lezárt üzleti évben:
Főállású őstermelő, vagy mikrovállalkozásnak és mezőgazdasági termelőnek minősülő főállású egyéni vállalkozó (2. számú melléklet szerinti biztosított (főfoglalkozású), vagy szociális szövetkezet, amennyiben:
– igazolja, hogy a támogatási kérelem benyújtását megelőző teljes lezárt üzleti évben az Standard Termelési Érték (STÉ) módszertan alapján mezőgazdasági tevékenységből származó mezőgazdasági termelés értéke eléri a 3000 euro STÉ értéket, de nem haladja meg a 6000 euro STÉ értéket, vagy
– ezzel megegyező nettó árbevételt ért el mezőgazdasági termelésből vagy mezőgazdasági termelésből és Annex 1 termék feldolgozásból az előző teljes lezárt üzleti évben, vagy a megelőző három év átlagában. Amennyiben a pályázónak, nincs megelőző három év átlagában árbevétele, úgy csak az előző teljes lezárt üzleti év árbevételét kell feltüntetni.
A módosított pályázati dokumentációt ide kattintva olvashatja.