Milyen lesz a jövő gabonafronton?

Bőséges gabonatermés, csökkenő mezőgazdasági termékárak – ez lehet a jövő? Egy legfrissebb mezőgazdasági előrejelzés szerint legalábbis erre számíthatunk. Változás lehet még a világ agráriumában, hogy a mezőgazdasági termékek java néhány nagyobb, exportáló országban koncentrálódhat, ami komoly veszélyeket jelezhet előre.

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) és a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezettel (OECD) közösen készített tanulmánya szerint a jövőben minden tényező adott lesz a mezőgazdasági termékek árának csökkenéséhez (növekvő gabonatermés és lassan, de biztosan növekvő kereslet), a szakértők szerint azonban az árak nem fognak a kétezres évek elején tapasztaltak alá menni. Az élelmiszerárak csökkenése is valószínűsíthető a fent említettek miatt, illetve az olaj árának csökkenése miatt, amely az energiaköltségeket segíti majd alacsonyabban tartani.

A mezőgazdasági termékek bővülése lassabb lehet, mint jelenleg. További változás lehet majd, hogy az előállított mezőgazdasági termékek java néhány nagyobb, exportáló országban koncentrálódhat. Ezen tény, hogy csak néhány ország lesz felelős az export nagy százalékáért, komoly veszélyeket is előre jelezhet. Gondoljunk itt egy esetleges embargós intézkedésre, vagy egy természeti katasztrófára, amelyek például az egyik export-nagyhatalmat érintheti…

A fejlődő országokban folytatódni fog a népességnövekedés, a városiasodás, a jövedelemszint növekedése és az ezzel járó élelmiszer-fogyasztás gyarapodása. A javuló életminőség hatására az emberek étrendje is változni fog, előnybe kerülhetnek az állati fehérjék a keményítőtartalmú élelmiszerekkel szemben. Ebből adódhat, hogy a hús és tejtermékek ára emelkedni fog a gabonák ára pedig csökkenni. A gabonafélék közül azok ára lehet majd magas, amelyet takarmányként használunk fel.

Változó étrend, olcsóbb étkezési, drágább takarmánygabona - ez lehet a jövő
Változó étrend, olcsóbb étkezési, drágább takarmánygabona – ez lehet a jövő

 

Az elmúlt évek bőséges gabonatermése és az ebből adódó bőséges gabonatartalék, valamint a kedvező olajárak hatására a közeljövőben a gabonafélék ára csökkenhet. A távolabbi jövő azonban mást mutat: a dráguló termelési költség és a fokozódó kereslet drágulást hozhat néhány év múlva.

Tisztán látható, hogy a fehérjelisztek egyre nagyobb teret hódítanak maguknak. Ebből adódóan növekedhet az olajnövények termesztésének mértéke, valamint a szójatermelés is virágzásnak indulhat.

Mi lesz a cukorral?

A fejlődő országokban egyre nagyobb a cukor iránti kereslet. Rövid és hosszú távon is ez a fokozódó kereslet a cukor árának emelkedésével járhat. A cukor ára nem csak a kereslettől függ, hanem a legnagyobb termelő, Brazília termelésétől is. További érdekesség, hogy a vezető ázsiai cukor előállító országok esetében ciklikusság figyelhető meg a cukorgyártásban, ami szintén erősen befolyásolhatja az éppen aktuális cukorárakat.

Hús- és tejágazati kilátások

A takarmányárak csökkenése pozitívan befolyásolhatja a húságazat jövőjét. Az elmúlt években a jövedelmezőséget nagymértékben rontották a magas takarmányozási költségek, a következő években ez a trend pozitív irányba változhat.

A halgazdálkodással foglalkozók is pozitív változásokra számíthatnak, 2024-re várhatóan 20 százalékkal bővülhet a halászat, közben a haltermelés a halászat teljes volumenét is meghaladhatja.

A tejágazatban számottevő változás nem valószínű. Az export tovább koncentrálódhat a legjelentősebb exportőröknél (Új-Zéland, Európai Unió, USA és Ausztrália).

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Tejelő szarvasmarha állomány az Európai Unióban... Melyik uniós országban mennyi tejelő szarvasmarhát tartanak? Vajon ki a tejhatalom Európában? Mi a helyzet a magyar tejelő szarvasmarha állománnyal? E...
Neveljen szarvasmarhát, termeljen tejet! Színvonalas és szakmailag is kiváló konferencián vettünk részt október közepén Herceghalmon, a Limagrain jóvoltából. Az egész napos eseményen a Holste...
Duplájára emelkedik a szarvasmarhát tartók és a te... Több pénz jut jövőre a szarvasmarha-tartóknak és a tejtermelőknek. A támogatás az idei duplájára nő, ami talán fedezheti a csökkenő felvásárlási árak ...
Mi lesz a tejkvóta rendszer nélkül? 2015 április 1-től megszűnik az Európai Unióban a tejkvóta rendszer. A rendszer megszűnése azt fogja eredményezni, hogy minden tagállam annyi tejet te...
Viszlát tejkvóta – mától nincs többé! A magyar tejipar felkészült arra, hogy az új rendszerben működjön azt követően, hogy az Európai Unió április elsejével kivezeti a tejkvótát, és várhat...
Tejágazati szereplők, közeleg a határidő! Már csak a héten lehet kérelmeket benyújtani az EMVA tejágazat szerkezetátalakítását kísérő állatjóléti támogatás kapcsán. A kérelem a kötelezettségát...