Miért híres május 1-je?

Május első napját a munka ünnepeként tartjuk számon, és legtöbben pihenéssel töltik. Miért alakult így? Mit ünneplünk még ezen a napon? Elevenítsük fel együtt az ismereteinket erről a jeles napról.

A munka ünnepe a nemzetközi munkásmozgalmak által kiharcolt, minden év május 1-jén tartandó ünnepség, hivatalos állami szabadnap, mely a munkások által elért gazdasági és szociális vívmányokat hivatott megünnepelni.

Honnan ered?

Előzményei egészen a brit ipari forradalomig nyúlnak vissza, amikor is egy gyártulajdonos, Robert Owen 1817-ben megfogalmazta és közzétette a munkások követelését, benne többek között az addig 10-16 órás munkaidő nyolc órára csökkentését, a hangzatos „nyolc óra munka, nyolc óra rekreáció, nyolc óra pihenés” szlogennel. Sokáig nem történt előrelépés az ügyben, majd 1856. április 21-én sztrájkba léptek az ausztráliai Melbourne városában a kőművesek és építőmunkások, hogy a Melbourne-i Egyetemtől az ausztrál Parlamentig menetelve követeljék a 8 órás munkaidő bevezetését a kontinensen. Akciójuk sikerrel zárult, még csak a fizetésük sem lett kevesebb a rövidebb munkaidő ellenére, így a világon első alkalommal sikerült egy szervezett munkáscsoportnak (későbbi nevén szakszervezetnek) bármiféle sikert is elérni retorziók nélkül. Ez a siker is nagyban inspirálta a munka ünnepének ötletét, illetve a majálisok megszületését.

A mezőgazdaságban ritka a pihenőnap
A mezőgazdaságban ritka a pihenőnap

 

A nemzetközi szocialista és munkásmozgalmak térnyerésével és növekedésével együtt bővültek a munkások jogai és lehetőségei is, mely során a hagyományos munkásünnep a 20. század folyamán lassan nemzeti ünneppé nőtte ki magát. Először a Szovjetunióban, majd a II. világháború után kialakult szocialista-kommunista keleti blokk országaiban, illetve a világ más pontjain később született azonos ideológiájú államokban, ahol az egyik legnagyobb nemzetközi szocialista ünneppé nőtte ki magát. Ezzel párhuzamosan az eredetileg a munkások ünnepének hívott napot a munka ünnepévé változtatták a szocialista blokkban, mivel ez jobban megfelelt az uralkodó rezsimeknek. Az elnevezés a diktatúrák bukása után is megmaradt a volt szocialista országokban.

Május 1-jén nem csak a munkások, hanem a katolikusok is ünnepelnek, hiszen Jézus nevelőatyjára, az ácsra emlékezve. Munkás Szent József ünnepét 1955. május 1-jén rendelte el XII. Piusz pápa. Korábban a szent tiszteletének hónapja általában március volt, Magyarországon is.

Cikkünk a Wikipédia alapján készült.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Magyar földet magyar gazdának – itt az új földtörv... Hosszú hétvégén innen, mezőgazdasági napokon túl, ahol a vis maiort már elektronikusan is be lehet jelenteni, életbe lépett az új földtörvény és folyt...
Ha május 1., akkor májusfa állítás A legtöbb városi maximum akkor lát májusfát, ha meglátogatja vidéki rokonait. Manapság azonban lassan a legtöbb vidéken élő lány is csak álmodozhat ar...