Miért éppen alpaka?

Felkerült a Magro.hu mezőgazdasági piactérre az első alpakaajánlat. Nem egy megszokott állat a farmokon, és nem is olcsó mulatság. Mégsem elhanyagolható agrárszempontból. Tudjon meg mindent az állatról, és a feltörekvőben lévő piacáról cikkünkből!

Származás, életmód

Az alpakák a párosujjú patások rendjébe és a tevefélék (Camelidae) családjába tartoznak. Dél-Amerikai rokonai például a lámák, Dél-Amerikán kívüli pedig a kétpúpú teve és a dromedár teve. A tengerentúlon a gyapjúja és húsa miatt tartják. Bevétel az eladásokon kívül a fedeztetésből is származhat. Az Andok hegységeiben élve hozzászokott a szélsőséges időjáráshoz, és a gyér növényhez, tartása ezért nem igényel túl sok odafigyelést.

 Ha még nem látott alpakát, íme!
Ha még nem látott alpakát, íme!

 

Figyelni kell arra, hogy csordában él, így egyedül semmiképp sem tartható. Fajtársa mellett más állatokkal is remekül kijön (kecske, bárány, ló). Kedves, kíváncsi és békés természetű, de nagyon félős. Nehezen megfogható, simogatható, és erősen stresszérzékeny. Ezért szállítani, nyírni, költöztetni nem ajánlott. A lámához hasonlóan köpni is tud, de előtte figyelmeztet. Egyébként csendes állat, csak párzáskor, harc közben, fenyegető helyzetben ad ki hangot. Friss füvet legelnek szívesen, de szárított szénával, táplálék-kiegészítő alpaka száraz eledellel ki lehet egészíteni.

Testalkat, fajták

Súlya 40-80 kg közti, körülbelül 100 cm magas, hosszú nyaka miatt embermagasságú. Metszőfogai csak alul vannak, kérődző állat (gyomruk 3 részből áll!). Két fő fajtát különíthetünk el, a rövidebb szálú, tömött, meleg tapintású gyapjúval rendelkező ún. Huacaya-t, és a hosszabb, egyenes szálú, könnyebben megmunkálható, hűvös tapintású gyapjúval rendelkező Suri-t. Utóbbi gyapja értékesebb.

A nőstényt kancának, a hímet csődörnek hívjuk a lovakhoz hasonlóan. 11 hónapig vemhes az anya, ellés után 2 héttel újra termékeny lesz. A csikó 6 hónapig marad az anyja mellett.

Békésen legelésző alpakák… Kedvet kapott hozzájuk?

5 ok, hogy miért legyen alpakája!

  1. Rendkívül értékes gyapja van: finom szálú, nem zsíros, lanolinmentes és vízlepergető hatású. Ráadásul hipoallergén! Világszerte vásárolják fel, főleg a divatszakma.
  2. Jó befektetési lehetőség! Nyugat-Európában csak az utóbbi 10-20 évben terjedt el, így hazánkban és a környező országokban még ezután hódít teret, ezért az utódok értékesítése hosszútávon és jó áron biztosított.
  3. Tartása, gondozása egyszerű, szinte csak megfelelő méretű legelőt, időnkénti oltásokat, nyírást igényel.
  4. A velük való foglalkozás inkább kikapcsolódás, mint munka. Barátságos viselkedése miatt, sok helyen terápiás állatként is tartják.
  5. Komposztálás után ürülékéből nagyon jó minőségű trágyát kaphat, áztatással folyékony trágyaként is felhasználható.
Mintha mosolyogna, nem?
Mintha mosolyogna, nem?

 

Tartása 5 pontban

Ha úgy dönt, alpakát tartana, a következőkkel kell számolnia:

  1. Elhelyezését nagy területen kell megoldani (1000 négyzetméteren 25 állat), magas (1,5 méteres) kerítéssel körbevéve. Ha lelegeltek mindent, át kell vinni ideiglenesen egy másik területre. Nőstényeknek és hímeknek külön és egyedenként is külön karám szükséges, ablakokkal. Állatonként 2 négyzetméter kell. Eső, vihar elől legalább 3 oldalról fedett helyre szeretnek bújni.
  2. Állandóan elérhető friss vizet, friss füvet, száraz takarmányt kell biztosítani számukra. Naponta kaphatnak alpaka szárazeledelt is. Bizonyos gyomnövények mérgezőek számukra, ezek eltávolításáról gondoskodni kell.
  3. Tiszta állatok, nem szagosak, ürüléküket körülbelül egy helyre ürítik. Szeretnek homokban hemperegni, ez a gyapjújuknak is jót tesz. Faforgács kerülendő az ólban, ez csökkenti a gyapjú értékét. Helyette inkább kaszált és szárított széna javasolt.
  4. Nyírni azért muszáj, hiába félős az állat. A művelethez ki kell kötözni, két ember kell magához a nyíráshoz is. Egyiküknek le kell fogni az állat fejét. Évente egyszer, nyár elején érdemes nyírni. Néha a fogakat is meg kell csiszolni, illetve pedikűrözni, patáit levágni, ha szükséges.
  5. Rövid távon könnyű szállítani, több állat esetében lószállító vagy zárt kisbusz kell.

Még több információt kaphat a tenyésztésről, tartásról október 25-én, Csornán és Jobaházán az Alpaka tanfolyamon.

Forrás: alpaca.hu, surialpaka.hu, szabadfold.hu

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Elzárnak, mi nyitunk másik ablakot Megüt-e minket az orosz importtilalom? Miért gond a rekord almatermés? Előtérbe kerül a juhtenyésztés? Mi a helyzet a gabona, alma és a szőlő piacán? ...
Tejelő szarvasmarha állomány az Európai Unióban... Melyik uniós országban mennyi tejelő szarvasmarhát tartanak? Vajon ki a tejhatalom Európában? Mi a helyzet a magyar tejelő szarvasmarha állománnyal? E...
Sertésállomány az Európai Unióban Egy korábbi cikkünkben az Európai Uniós tagállamok tejelő szarvasmarha állományáról írtunk, mai cikkünkben pedig a sertésállományt térképezzük fel az ...
Czerván György: megfordult a sertésállomány évek ó... Megfordult a sertésállomány évek óta tartó csökkenése, az idén júniusban közzétett legfrissebb adatok alapján egy év alatt valamivel több, mint 200 ez...
Czerván György: a baromfiágazat teljesítménye foly... A baromfiágazat folyamatosan emelkedő teljesítménye alapján Magyarország a harmadik helyen áll az uniós tagországok önellátottsági rangsorában; az ere...
Hivatalos: a marhahústermelés nem fenntartható Amerikai kutatók kimondták: a húsmarha előállítása sokszorosan meghaladja más állati termékek előállításának költségeit – olvasható az origo.hu-n. Az ...