Mi az oka, hogy sűrítményből készülnek a gyümölcslevek?

A gyümölcslevek többféle módon készülhetnek el. Sokan a frissen préselt változatot szeretik, ám sokkal gyorsabb és egyszerűbb egy dobozos italt felbontani, amely általában sűrítményből készült. Ám ennek ára van, és a beltartalmi értékek sem maradnak ugyanolyanok a feldolgozás során. A sűrítményt úgy állítják elő, hogy főzéssel vizet távolítanak el a léből. Ez jól tárolható, könnyen szállítható, de ilyen hőkezelés után annak a vitamin és ásványi anyag tartalma megváltozik a frissen préselt gyümölcsléhez képest.

A Magyar mezőgazdaság írta meg, hogy miért sűrítményből készül a gyümölcslevek többsége. Az eljárás során előbb vizet vonnak el a gyümölcsből, hogy aztán visszategyék azt hozzá. Ennek oka, hogy a feldolgozó akkor veszi meg a gyümölcsöt, amikor az terem, illetve amikor a legalacsonyabb áron juthat hozzá. Tehát nem folyamatosan vásárol, hanem lehet, hogy csak egyszer egy évben az adott gyümölcsből. Ebből ezután sűrítményt készít, mert az eláll, és könnyebben is szállítható, tárolható. Amikor pedig a kereslet kívánja, visszahígítva elkészíti belőle a gyümölcslevet, dobozolja és eladja.

A gyümölcslevek többsége sűrítményből készül
A gyümölcslevek többsége sűrítményből készül

A sűrítményt úgy állítják elő, hogy főzéssel vizet távolítanak el a léből. Ez tényleg jól tárolható, könnyebben szállítható, de ilyen hőkezelés után annak a vitamin és ásványi anyag tartalma megváltozik (nem előnyére) az eredeti frissen préselt gyümölcsléhez képest. A gyümölcslevek másik csoportja, amely nem sűrítményből készül visszahígítással, azt alacsonyabb hőmérsékleten 70 fokon hőkezelik és rögtön elteszik tiszta üvegpalackba, vagy bag in box csomagolásba. Itt a tápanyagoknak már a nagyobb része megmarad, ám itt is sok értékes elem megy kárba a hőkezelés során. Ám a hőkezelés szükséges az eltarthatóság érdekében. A megemelt hőmérsékletre a termék romlását okozó mikroorganizmusok inaktiválása miatt van szükség.

A sűrítményekről

A sűrítmények a friss, érett gyümölcsből készülnek, a víztartalmuk egy részének elpárologtatásával. Lehetnek rostosak vagy szűrtek. A szűrtek esetén a gyümölcslé összes rosttartalmát eltávolítják. A sűrítmények üdítőitalok, sörök, szörpök, gyártásához szolgálnak alapanyagul. A velőket a meghámozott gyümölcs ehető részének áttörésével nyerik. Tartalmazzák a gyümölcs levét és a rostjait is. A pürék pedig gyakorlatilag velő sűrítmények, amelyeket a velők víztartalmának egy részét eltávolítva állítanak elő. Rostos gyümölcslevek, szörpök, dzsemek készülhetnek belőlük. A premix vagy base termékek speciális igénynek megfelelően kifejlesztett gyümölcs alapú alapanyagok. Van egy domináns gyümölcs a sűrítményben, ezen kívül azonban ez egyéb hozzáadott összetevőket, (citromsav, aroma, színezék) is tartalmaz, mert ezzel érik el, hogy egyszerűen felhasználható, stabil alapanyag legyen.

Saját préselés, rögtön fogyasztva

A legjobb, bár munka- és időigényes megoldás, ha a gyümölcsből, vagy zöldségből magunknak házilag készítünk levet gyümölcscentrifugával, és azt frissen, egyből elfogyasztjuk. Az azonnali fogyasztás és a frissen préselés is fontos, mert e termékek levegővel érintkezve is folyamatosan alakulnak át és óráról órára veszítenek eredeti tulajdonságaikból, még akkor is, ha ez az ízükön egy ideig nem érződik.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Nem törte meg a gyümölcsfelvásárlás és a -feldolgo... A COVID-19 koronavírus miatt kialakult helyzetben az egyik legfontosabb feladat a biztonságos élelmiszer-ellátás. A felelős élelmiszeripari vállalato...
Nem jött helyre a járványhatásból a magyar üdítőit... Az ásványvizek, az ízesített vizek, a szénsavas üdítőitalok, a gyümölcslevek és a jegesteák összes forgalma 1,912 millió liter volt a 2020-as év első...
A méz, a gyümölcslé és a lekvár egyértelműbb címké... Az Európai Parlament 2023.12.12-én, kedden 522 igen szavazattal, 13 ellenében és 65 tartózkodás mellett elfogadta álláspontját az úgynevezett „reggel...