Hatékonyan harcol a táblákon a gyomfésű

A gyomfésű segítségével mechanikai gyomszabályozással is elérhető a vegyszeres védelem hatékonysága, méghozzá sokkal kisebb környezetterhelés mellett. A mechanikus eszközök számtalan esetben bizonyították, hogy milyen jól teljesítenek, ha a gyomirtásra kerül sor.

A gyomirtásban két irány, és ezek kombinációja létezik. Az egyik a vegyszerek, a másik pedig a mechanikus eszközök alkalmazása. Az utóbbitól sokan még idegenkednek, főként azért, mert egyes vélemények szerint nem hatékonyak. De tényleg így van ez?

A gyomfésű segítségével is kordában lehet tartani a táblákon a nem kívánatos növényeket
A gyomfésű segítségével is kordában lehet tartani a táblákon a nem kívánatos növényeket

A gyomszabályozásra alkalmas eszközök közül a legutóbb a gyomfésű került az Agrárágazat szakcikkének középpontjába. Ezzel az eszközzel elsősorban az elhúzódó kelésű gyomok ellen lehet hatékonyan védekezni. Az ilyen növényeknél a hosszú kelési idő miatt a vegyszeres védekezés nem jelent eredményes megoldást. A több alkalommal ismételt gyomfésűzés azonban ki tudja iktatni a nem kívánatos növényeket.

A működési elve egyszerű: az erőgép vontatású eszköz fésűsgereblyéjén található fogai kihúzzák a gyomok gyökerét, vagy eltépi és kiüti a gyomot. Ezen kívül a gyom nagy részét betakarja földdel, így gátolva meg annak az újraéledését.

Nagy mérettartományban kapható a gyomfésű

A gyomfésű a legkülönfélébb méretben kapható a piacon. A gazdák a saját üzemi adottságaik figyelembevételével 1,5-től egészen akár 24 méter munkaszélességű eszközök között válogathatnak. Ráadásul a gyomfésű aprómagszórókkal kiegészítve még köztes növények kijuttatására is alkalmas. Az eszköz beszerzése itthon sem okoz gondot, hiszen a legtöbb nagyobb, mezőgazdasági gépek kereskedelmével foglalkozó cég kínálatában szerepel.

Ezekben a növényi kultúrákban használható eredményesen a gyomfésű

A gyomfésű úgy él a köztudatban, mint a gabonakultúrák ápolásának az eszköze. A valóságban viszont ennél sokkal többről van szó. A tapasztalatok azt mutatják, hogy az eszköz más növényi kultúrákban is igen jól teljesít. A gyomfésű a gabonákon kívül például napraforgóban, kukoricában, szójában és cukorrépában is kifejezetten eredményes. Sőt, alkalmazható gyepfelújításkor is. A gyomfésű nem csak a gyomirtás, hanem az egyéb járulékos haszna miatt is hatékony eszköz. Ugyanis a gyomok elpusztításán túl szellőzteti és porhanyóssá is teszi a talajt. Megszünteti a cserepességet, valamint akadályozza a párolgást.

Milyen fejlettségű növényállományban alkalmazható biztonságosan?

A gyomfésűzés kulcsa a megfelelő időzítés. Optimális időben kell vele megfogni a gyomokat. A védekezés lényege, hogy a még fiatal gyomnövényeket kiforgatja a talajból, és be is temeti azokat a föld alá.

A gyomfésűzés szempontjából két nagy időszak van. Az egyik, amikor a kultúrnövény még nem bújt ki a földből. Ekkor úgynevezett vakpásztázásról beszélünk a gyomfésüléskor.

A másik időszak pedig akkor kezdődik, amikor a növény hajtása már a föld felszínén is látható. Növénykultúránként eltérő, hogy mikor javasolt a gyomfésű használata. Például a gabonák esetén a kelést követően a 3 leveles állapot eléréséig nem szabad mechanikus gyomirtást használni (de a kelés előtt lehet vakpásztázni). Ezután pedig kifejezetten ajánlott, hiszen a művelet az intenzívebb bokrosodást is elősegíti. Kukoricánál azért más a helyzet: itt a vakpásztázást követően a növény 8-18 cm közötti magassága környékén érdemes indítani a második körös gyomfésűzést.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Július 1-től bírságot ér a parlagfű! A parlagfű nagyon sok ember életét keseríti meg, emellett nem kis terhet ró az egészségügyre sem. Évek óta szervezett keretek között igyekeznek vissza...
Magyarok is részt vesznek a nemzetközi parlagfű-ku... Nemzetközi kutatási program indult a sokaknak egészségügyi panaszt okozó, a szántóföldi növénytermesztésben nagy károkat előidéző gyom, a parlagfű job...
Hatékony védekezés a parlagfű ellen A parlagfű elleni  hatékony védekezéshez legalább háromszori kaszálás szükséges. Az első kaszálás ideje már el is érkezett, célszerű azt ezen a héten ...
Vetik a kukoricát – de mi lesz a gyomokkal?! Nagyon jól haladnak a kukoricavetési munkálatok hazánkban – legalábbis az ország egyes területein biztosan. A vetést követően azonban (de még azt mege...
Hihetetlen ötlet! Gyomirtás és tápanyag utánpótlás... Aki szereti a természetet, igyekszik óvni a környezetet, annak tudatos döntésekre van szüksége. Furcsa dolog, de a mai világban elég nehéz úgy élni, h...
Mit kezdjünk a napraforgógyilkos Mezei acattal? A szántóföldeken tevékenykedő napraforgós és kukoricás gazdák biztosan ismerik ezt a gyomnövényt. A Mezei acat (Cirsium arvense) az egyik legnagyobb v...