8 módszer, amivel csökkenthető a talaj terhelése és tömörödése

A mezőgépgyártók minden évben újabb és újabb gépekkel állnak elő, a fejlesztések eredményeként pedig egyre nagyobb teljesítményű – és persze ezzel együtt nagyobb tömegű – gépek terhelik a földeket. Ez pedig súlyos nyomást gyakorol a talajra, ami problémákat okoz a gazdálkodásban. Összefoglaltuk, milyen módszerekkel csökkenthető a talaj terhelése és tömörödése.

1. A talaj terhelhetőségének javítása
Kiegyensúlyozott vetésforgóval a talaj szerkezetén is javítani tudunk. A szervestrágyázás, a talaj meszezése, a rendszeres másodvetés hozzájárul a talajélet fokozásához és szerves anyaggal való feltöltéséhez.

2. Tudatos traktorvásárlás
A traktor tömegén túl az abroncsok számítanak igazán, amikor az egységnyi felületre jutó nyomásról van szó. A gyártónak rendelkeznie kell olyan mérvadó adatokkal, mint az adott erőgéphez tartozó abroncsok ajánlott nyomása, illetve talajterhelése.

A jól megválasztott traktor vásárlásával megelőzhető a talaj terhelése és tömörödése
A jól megválasztott traktor vásárlásával megelőzhető a talaj terhelése és tömörödése


3. Ne menjen rá nedves földre!

A sok lóerő ma már olyankor is lehetővé teszi a talajok megművelését, amikor azt nem kellene. Még ha ilyenkor nem is ássa el magát a traktor, biztos lehet benne, hogy rossz a talajállapot, ha a táblán gyalogolva ráragad a föld a bakancsra vagy a csizmára.

4. Jól beállított keréknyomás
A modern radiálabroncsok alacsony guminyomás és haladási sebesség mellett is jól terhelhetők. Ma már egészen kis légnyomás beállításával művelhető a föld. Ökölszabályként kiindulhat abból, hogy 1 bar nyomás laza vagy nedves talajon; 2 bar a közúti szállításban. A nyomásszabályozó használatának csak akkor van igazán értelme, ha gyakran kell váltogatni a táblán való és a közúti közlekedést. A hígtrágyázás például jellemzően ilyen tevékenység.

5. Csökkentett terhelés
Minél nagyobb súllyal akarjuk terhelni a talajt, annál nagyobb felületen kell elosztani a rá nehezedő súlyt. Ha a kerék keskeny és a gép tömege nagy, az komoly terhelést jelent a talajra. Az abroncs felfekvő felületét növelheti a nyomásszabályozóval, szélesebb gumikkal, ikerkerekekkel, illetve hevederrel is.

6. Alternatív talajművelési módszerek
Bevált módszer az eketalp-tömörödés megszüntetésére a talajlazítás, ami javítja a talajszerkezetet, ezáltal a vízháztartást is. Megoldás lehet még a művelőutak kialakítása is, amelyekkel a táblákban a talaj igénybevétele ezekre a részekre korlátozódik. GPS segítségével a művelőutak minden évben újra és újra megtalálhatók, és használhatók. Sokat segíthet az is, ha a szántáskor a traktor mind a négy kerekével a szántatlan, kemény talajfelszínen közlekedik. Így nem tömöríti a barázdát azzal, hogy fél oldalával beledőlve abban halad, ahogy a videóban látszik:

7. Összevont műveletek és kíméletes anyagmozgatás
Minél többször, minél nagyobb tömeggel és minél hosszabb ideig terheljük a talajt, az annál jobban tömörödik. Éppen ezért logikus döntés a műveletek összevonása. A terményszállítás lehetőleg ne a szántón történjen, használjunk hozzá átrakókocsit. A szántón előny a kettőnél több tengely a teherszállításban, mert ez is csökkenti a kerekek fajlagos talajnyomását.

8. A szlip csökkentése
Összkerék-meghajtással, differenciálzárral, széles gumikkal, optimális orrsúllyal, a vonóerő hatékony átvitelével jelentősen csökkenthető a kerekek kipörgése. Összeállításunk az Agrárszektor anyaga alapján készült.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Hatalmas és bivalyerős! A Massey Ferguson valaha épített legerősebb és legnagyobb erőgépe az MF 8700-as. A típusból 5 szériát dobtak piacra, melyek 270-400 LE teljesítmény kö...
John Deere 6125 M – egyértelműen előnyös A 6M sorozatú traktorokat úgy tervezte a John Deere, hogy előnyök sokaságát nyújtsa a gazdák számára a szántóföldeken és az addig vezető úton is. A me...
Mezőgazdasági gépeladás 2014-ben A mezőgazdasági gépkereskedők 2014-ben az elmúlt 10 év legnagyobb árbevételét érték el. A gazdák az új gépek vásárlására tavaly több mint másfélszeres...
Szélesedik a CLAAS kínálata! Két új erőgéppel rukkol elő a világ egyik legnagyobb mezőgazdasági gép gyártója. A CLAAS AXION 800-as családhoz tartozó AXION 800-as és 820-as típusok...
MTZ, a gyáróriás Dutra, Rába, Varitrak… néhány magyar gyártású erőgép, melyek méltán voltak híresek hazánk gazdái körében és persze külföldön is! De van még egy – igaz...
Az MTZ hazai és világpiaci helyzete Előző MTZ-vel foglalkozó cikkünkben az MTZ gyár történetével, történelmével foglalkoztunk. Mai írásunkban az MTZ gépek hazai és világpiaci helyzete ke...