Metánhatékonysági mutató – genetikai megoldás az alacsony metántermelésű tehenek előállítására és az állomány metánkibocsátásának mérésére

A mezőgazdaság és benne az állattenyésztés az elmúlt időszakban egyre több kritikát kap az üvegházhatású gázok (ÜHG) kibocsátásának mértéke és az éghajlatváltozáshoz való hozzájárulása miatt. Ellenben több vizsgálat is bizonyítja, hogy az ágazat ÜHG kibocsátása csökken, de ettől függetlenül alkalmazkodnia kell a jövőbeli célok eléréséhez.

A legtöbb fejlett ország nettó nulla üvegházhatású gáz-kibocsátásának az elérését fogalmazta meg célként 2050-re, ami azt jelenti, hogy minden kormány és iparág nagy nyomás alatt áll a globális, összehangolt kötelezettségvállalás teljesítése érdekében. Valószínűleg a gazdálkodóknak meg kell mérniük saját kibocsátási értéküket és az élelmiszer-termelési engedély részeként az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére vonatkozó tervet kell készíteniük.

Forrás: www.123rf.hu

Miért okoz ekkora problémát a metántermelés mértéke a teheneknél?

Ennek az az oka, hogy a tehenek kérődzés közben metánt böfögnek ki. Az összes metántermelésük körülbelül 90%-a távozik ily módon a környezetbe, és körülbelül 10%-a távozik az emésztőtraktusuk hátulsó feléből. A metán egy nagyon erős üvegházhatású gáz, amely körülbelül 30-szor akkora rövid távú melegítő hatással rendelkezik, mint a szén-dioxid. Ezért festenek bizonyos globális narratívák olyan rossz képet a tehenekről.

Meglepő, de számos tanulmány kimutatta, hogy a tehenek genetikája nagyon fontos szerepet játszik a bendőben lévő baktériumok szabályozásában, és a tehén által felböfögött metán mennyiségében (31-34%).

A Semex és a kanadai Lactanet kutatói együttműködésben dolgozták ki a metánkibocsátás csökkentésére vonatkozó első és jelenleg egyetlen genetikai megoldás csomagot.

A tehenek metántermelésének egyedi mérése drága és időigényes. Ez azt jelenti, hogy egy megbízható genetikai szelekciós stratégia létrehozása szinte lehetetlen, ha csak ezeket az adatokat használjuk. Ugyanakkor kutatók már korábban felvetették, hogy a tejminták MIR (Közepes infravörös spektroszkópia) eredménye jó indikátora lehet a metánkibocsátásnak, és erre összpontosított a Lactanet/Semex együttműködés. Ez a kulcsa a metánkibocsátásra vonatkozó rendkívül megbízható genomikai index létrehozásának. A Lactanet 2013 óta gyűjti a MIR-adatokat, 2018 óta pedig minden tejmintát eltárolt. Ez több mint 13 millió rekordot biztosít a vizsgálatokhoz.

A MIR adatok elemzése hihetetlen, 85%-os genetikai korrelációt mutatott ki a MIR tejanalízisből előre jelzett metán és a Greenfeed-rendszer által mért metánkibocsátás között, tehát magas megbízhatósági mellett lehet a tulajdonságra tenyészértéket becsülni.

A metánkibocsátás alacsony korrelációt mutat más tulajdonságokkal, tehát lehetséges a metárntermelés csökkentése más fontos tulajdonságra történő szelekció beáldozása nélkül is. Az áprilisi tenyészértékbecslés során Kanadában publikált tulajdonság neve metánhatékonyság, amely nemcsak a zsírmennyiségtől, hanem a tej- és fehérjemennyiség tulajdonságoktól is teljesen független értékmérőként értelmezhető. A becslés alapjául szolgáló tejminták száma meghaladja a 13 milliót, a tehenek száma a 700 ezret.

A tulajdonság 0,23-as h2 értékkel és 70-80% közötti megbízhatósági értékkel bír, mely nem sokkal marad el a tejmennyiség értékeitől.

A metánhatékonysági index használatával hihetetlen módon 2050-re, akár 20%-kal csökkenthető a tehenek jelenlegi metánkibocsátási értéke. Minél nagyobb mértékben javító egy bika a metánhatékonysági mutató tekintetében, annál nagyobb mértékű lehet az előrehaladás.

A tehenek telepi metánkibocsátása a termelési, küllemi, egészségi vagy fertilitási tulajdonságoktól eltérően nem mérhető telepi körülmények között. Jelenleg a nőivar metánhatékonyság terén elért előrehaladásának összehasonlítására és mérésére egyetlen eszköz, az Elevate genomvizsgálati szolgáltatás áll a termelők rendelkezésére, hiszen a Semex kizárólagos jogokkal rendelkezik a nőivarra vonatkozó kanadai metánhatékonysági eredmények közlésére.

Egy magas termeléssel bíró tejelő tehén naponta 500 gramm metánt bocsát ki, így a 2050-re elérhető 20%-os csökkenés napi 100 gramm, azaz évi 36,5 kg metánkibocsátás csökkenésnek felel meg. Egy 1000 egyedet számláló telep esetén ez a csökkenés egyenértékű 912 tonna metán vagy körülbelül 200 darab benzinüzemű gépjármű eltávolításáról az utakról!

(x)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Rájöttek, hogyan csökkenthető a szarvasmarhák metá... Egy ausztrál vállalat olyan takarmánykiegészítőket állít elő hínárból, amelyek jelentősen csökkentik a szarvasmarhák metánkibocsátását. A vállalat 20...
Zab helyett árpa: jó választás a metán csökkentésé... A Svéd Agrártudományi Egyetem kutatói megállapították, hogy az árpa helyettesíthető zabbal a fűszilázs alapú takarmányozással etetett tejelő tehenek ...
Meghökkentő, de a sörélesztő segíthet a metánterme... Általában a kidobás a sörélesztő sorsa, de néha fehérje- és tápanyagforrásként az állattenyésztés takarmányához adják. Az amerikai Mezőgazdasági Kuta...
Márciusban induló műhold figyelheti, hol van jelen... Márciusban indul a műhold, ami előtt nem maradhat titokban sehol a Földön, hol van jelentős metánkibocsátás. Az Environmental Defense Fund (EDF) nonp...