Megszavazta a román szenátus azt a jogszabálytervezetet, amely állami támogatásban részesítené azokat a mezőgazdasági termelőket, amelyek zöldség-, gyümölcs- és burgonyatermesztéssel foglalkoznak. A jogszabály értelmében a támogatás mértéke a forgalmazott termelés értékének 20 százaléka lehet. Engedélyezett természetes személyek (PFA), egyéni vállalkozók (ÎI), családi vállalkozások számára a támogatás éves felső határa 100 ezer euró. A szövetkezetek és termelői szervezetek esetében 300 ezer euró. A pénz termékek csomagolására, címkézésére, raktározására és szállítására fordítható.
A támogatás negyedéves részletekben kerül folyósításra, hároméves periódusra igényelhetik a krumpli-, zöldség- és gyümölcstermesztők – írta az RMDSZ közleménye. A jogszabálytervezet esetében a végső döntést a képviselőház hozza meg, majd az államelnöki kihirdetést követően léphet hatályba – hivatkozott a Transtelex.

Emelt összegek
Arról korábban számoltak be, hogy emelték a támogatási keretösszeget azoknak a mezőgazdászoknak, akik fóliasátrakban termesztenek zöldségeket, a támogatás a 2022-es termés után jár. A kormányhatározat szerint a program két ciklusból áll. Mivel az elsődlegesen jóváhagyott keretet már az első ciklusban kimerítették a román zöldségtermesztők, így a második ciklusra bővíteni kell a keretösszeget, hogy minden gazdának jusson támogatás. A program éves keretösszege 265 millióból 340 millió lejre emelkedik, ez közel 69 millió ezer eurónak felel meg – közölték.
Egy 2018-as felmérés szerint Romániában egy személy átlagosan 3,02 kg krumplit fogyasztott. Az országban összesen körülbelül 2 millió tonna burgonya kerül a lakosság asztalára, ehhez még hozzáadódik 500.000 tonna, amit vetőmagnak és takarmánynak használnak fel. A román burgonyakereskedelem volumene 2020-ban meghaladta az 1,4 milliárd eurót. Ehhez jelentősen hozzájárult a külföldről importált, gyorsfagyasztott krumpli, amelyből évről évre több fogy – míg 1996-ban 600 tonnát importált Románia, addig a megelőző évben közel 90.000 tonnát – írta a Partiumi gazda oldala.