Megmenekülhet a láncfűrészektől a leghíresebb európai őserdő

Az Európai Unió Bírósága kimondta, hogy tilos a fakitermelés az UNESCO Világörökség részét képező, lengyelországi Białowieża őserdőben. A WWF számára ez nagy eredmény, hiszen a természetvédő szervezet két éve kiemelten küzd a világörökségi helyszínek védelméért, amelyek a Föld kevesebb, mint 1 százalékát teszik ki.

Európa legnagyobb bölényállománya, farkasok, hiúzok és hatalmas mennyiségű holtfa – többek között ezek jellemzik a kontinens egyik legnagyobb őserdejét, a Białowieża-erdőt. Lengyelország korábbi környezetvédelmi minisztere, Jan Szyszko 2016-ban jóváhagyta az ipari mértékű fakitermelés engedélyezését a területen, és háromszorosára növelte a kivágások megengedett mértékét. Ennek következtében lengyel és nemzetközi természetvédelmi szervezetek, köztük a WWF is tiltakozott az Európai Bizottságnál a kontinens egyik utolsó őserdejében indított fakitermelés ellen – írta a Greenfo.hu portál.

Az európai őserdő a lengyel bölény otthona - immár nem veszélyezteti az ott élő állatokat és növényeket a fakitermelés
Az európai őserdő a lengyel bölény otthona – immár nem veszélyezteti az ott élő állatokat és növényeket a fakitermelés

Az Európai Unió Bírósága tavaly év végén azonnali fakitermelési tilalmat írt elő az erdőben mindaddig, amíg meg nem hozzák a végső döntést. A döntés pedig most született meg, amivel megerősítették korábbi álláspontjukat: uniós jogot sért, és illegális volt az intenzív fakitermelés a Białowieża-erdőben.

A mai nap egyértelmű győzelem kontinensünk vadvilága számára. Ugyanis sem a természetet, sem az Európai Unió törvényeit nem lehet figyelmen kívül hagyni. Ennek értelmében a lengyel környezetvédelmi miniszter, Henryk Kowalczyk köteles visszavonni azokat a döntéseket, amelyek lehetőséget adtak az intenzív fakitermelésnek a területen. A miniszter feladata megóvni a Białowieża élővilágát a jövő generációi számára – mondta Andreas Baumueller a WWF Európai Irodájának szakértője.

Miért olyan nagy jelentőségű az európai őserdő megvédése?

A Białowieża-erdő Európa utolsó, nagy kiterjedésű síkvidéki őserdeje a mérsékelt övben. A lengyel-fehérorosz határon elterülő erdőség Lengyelországban 63.000 hektárt tesz ki, amely az európai Natura 2000 hálózat része, valamint az UNESCO világörökségi listáján is szerepel.

Az erdő biológiai sokfélesége, valamint az élővilág számára nélkülözhetetlen holt faanyag magas aránya miatt a terület természetvédelmi szempontból különösen értékes.
Az erdő biológiai sokfélesége, valamint az élővilág számára nélkülözhetetlen holt faanyag magas aránya miatt a terület természetvédelmi szempontból különösen értékes.

Itt él Európa legnagyobb bölényállománya: a faj egyik utolsó szabadon élő egyedét 1921-ben ejtették el, visszatelepítését komoly erőfeszítésekkel tudták csak megvalósítani. Ezen kívül az erdő olyan jellegzetes állatoknak nyújt otthont, mint a hiúzok és a farkasok.

Ez az uniós döntés mindannyiunk számára megóvja ezt a hatalmas természeti értéket. Sajnos hazánkban nem maradtak nagy kiterjedésű őserdők, de a százhúsz évnél korosabb erdők aránya is alig éri el a két százalékot. Ha nem vagyunk képesek megóvni az öreg erdőket – különösen a védett területeken -, az értékes élőviláguknak is előbb-utóbb búcsút inthetünk – mondta Gálhidy László, a WWF Magyarország erdővédelmi programvezetője. Az Európai Unió Bíróságának határozata egyértelmű jelzés a döntéshozók felé, hogy a világörökségi területeken tervezett romboló és nem fenntartható tevékenységek elfogadhatatlanok mind az emberek, mind a szervezetek és intézmények, mind pedig a bolygó számára.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Egyre kevesebb az erdő a világban Ugyan egyre nagyobb területen végeznek megfelelően erdőkezelést, de még így is folyamatosan csökken a világ erdeinek mérete. Mégis, mi az oka a fák fo...
Próbálna ma egy mókus Moszkvától Lisszabonig ugrál... Az elmúlt 6000 évben megnövekedett az igény a mezőgazdasági területek iránti és a fa tüzelőanyagként való hasznosítása miatt - állapították meg a Plym...
1983 óta 24 magyarországnyi területtel nőtt a Föld... A közvélekedéssel szemben 35 év alatt nemhogy csökkent, hanem 7 százalékkal nőtt a világ erdőterülete. A Nature című tudományos lapban közzétett friss...
A szójatermesztés az erdőirtás egyik legfőbb oka... Világszerte a szója az állattenyésztés egyik legfontosabb takarmánya. A szójaültetvényeket pedig Brazíliában hatalmas erdőségek kiirtásával telepítik....
Letarolják a kínai cégek a szibériai tajga erdőit... Pavol Paškov orosz blogger 2018 nyár elején utazott a szibériai tajga félreeső vidékeire, ahol az orosz vállalkozók túlzott erdőirtásaival kapcsolato...
Visszaáll a több 1000 éves rend: bölények barangol... Európai bölényeket telepített az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság egy 70 hektáros területre. A park vezetése több mint egy évtizeddel ezelőtt döntött ...