A megfelelő vízkezelésben van az agrárium jövője

Egyre többször hallani olyan nyilatkozatokat, hogy az éghajlatváltozás hatására hazánkban is előfordulhat, hogy a termesztett növénykultúrák a későbbiekben már nem fognak úgy fejlődni, mint régebben. A Hír Tv Soroló című műsorban interjút adó Németh Tamás akadémikus szerint azonban a helyzet nem ilyen drámai. Nem kell attól félni, hogy teljesen átalakulna hazánk vetésszerkezete, viszont jó, ha figyelünk környezetünk jeleire és ezek alapján próbálunk alkalmazkodni a változó körülményekhez.

Főszerepben a víz

A környezeti tényezők változására nagyon szemléletes példa a belvíz. 20-25 évvel ezelőtt még azt tanították az agrármérnököknek, hogy 10 évente van nagyobb belvizes időszak. Ehhez képest, az elmúlt 10 évben 3 kiemelkedően belvizes év is volt, ami azt jelenti, hogy valóban valamilyen változás zajlik a környezetünkben.

Észak melegszik, dél szárad

A körülöttünk zajló változásokra újabb bizonyíték, hogy megfigyelések szerint az utóbbi években északon egyre melegszik az idő, míg délen egyre kevesebb csapadék esik. Ebből a szempontból hazánk épp a két jelenség határán fekszik, így még nem dőlt el, hogy a melegedő, vagy a száradó részhez fogunk tartozni.

Délen egyre szárazabb lehet az éghajlat az előrejelzések szerint
Délen egyre szárazabb lehet az éghajlat az előrejelzések szerint

 

Komoly aggodalomra – legalábbis részünkről – nincs ok, várhatóan a mi életünkben és a következő generáció életében sem lesz komoly változás az éghajlat terén. Az időjárás és az éghajlat egy hatalmas rendszer, egyik pillanatról a másikra nem történik benne komoly változás. Viszont ettől függetlenül már most fel kell készülni a változó körülményekre, hogy ne akkor kelljen kapkodni, mikor már beáll az adott esetben szárazabb időszak hazánk területén.

A kukorica és a napraforgó húzhatja a rövidebbet

Szakértők szerint, ha kicsit átalakul az időjárás, néhány növényünk veszélybe kerülhet. Nem arról van szó, hogy egyáltalán nem fog megteremni hazánkban, de jóval bonyolultabb lesz a termesztése és kevesebb lehet a terméshozam is.

Amennyiben enyhülnek– ahogyan azt jósolják – és valóban fagy és hó mentesek lesznek a telek, illetve a szokásosnak mondható júliusi szárazság egy hónappal korábbra tolódik, akkor a kukorica és a napraforgó termesztése jelentősen megnehezedhet.

Sőt, már most vannak olyan gazdák Magyarországon, akik az elmúlt 3-4 év tapasztalatai alapján idén már meg sem próbálkoztak a kukorica termesztésével.

Ideje elkezdeni megfogni a vizet

Kardinális kérdés a mezőgazdaságban az öntözés, a víz szerepe. Fontos, hogy csak annyit használjunk, amennyire feltétlenül szükség van, valamint meg kell tanulnunk elraktározni a vizet.

Szakértők szerint a belvíz elraktározásában is komoly lehetőségek rejlenek
Szakértők szerint a belvíz elraktározásában is komoly lehetőségek rejlenek

 

Tartsuk itt a felszíni folyóvizeink egy részét – mondták régebben. Igen ám, de ez nem megoldható. A hazai felszíni vizek 90 százaléka külföldről ered és távozik tovább, ezt pedig itt tartani nem lehet, erre külön nemzetközi egyezmények is kitérnek.

Németh Tamás szerint nem is ezzel kellene foglalkozni, sokkal inkább azoknak a vizeknek az elraktározásával, amelyek felett kizárólag mi ’uralkodunk’, mint például a csapadék-, vagy éppen a belvíz.

Forrás: hirtv.hu/soroló

Írja meg véleményét a cikk alatti hozzászólásban, hogy Ön szerint hogyan lehetne megfogni a vizet, hogy csökkentsük a problémát.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Gazdag Gazda Konferenciasorozat 2015-ben is! Örömmel jelentjük be, hogy idén is megrendezzük a Gazdag Gazda Konferenciasorozatot! Az események ezúttal a „Hogyan reagáljunk a változó éghajlat kihí...
Veszélyt jelent a poszméhek túlélésére a klímavált... Komoly veszélyt jelent a poszméhek túlélésére a klímaváltozás. Hatására jelentősen csökken a rovarok természetes élőhelyeinek kiterjedése Európában és...
Friss jelentés a klímaváltozásról és arról, mit te... A globális felmelegedés alapjaiban változtatja meg hol és hogyan termeljük meg az élelmünket. Hatására csökkenhet bizonyos mezőgazdasági termények táp...
Tudás, kapcsolatépítés, nyeremények Igen, 3 jól megalapozott érvünk is van arra, miért érdemes eljönnie a szeptemberi 4 állomásos Gazdag Gazda Konferenciasorozat valamely helyszínére. Am...
8 élelmiszer, aminek búcsút mondhatunk A klímaváltozás nyomán 2050-ig több élelmiszertől is elköszönhetünk szakértők szerint. Agrár-apokalipszis nem várható a következő évtizedekben, de a m...
Árnyékot a teheneknek! Szakemberek szerint a klímaváltozás a teheneket is megviseli, ami - a hozamcsökkenés miatt - a tej drágulásához vezethet. Egy amerikai gazda megoldott...