Még nem indulhat meg a nagy szüret a Tokaji borvidéken

A harmadik próbaszüret óta jelentősebb csapadék mutatkozott a Tokaji borvidéken, amely befolyásolja az érésmenetet és a szüreti munkálatokat is. A botrítiszes folyamatok egyre jobban előtérbe kerülnek, amelyet a hajnali pára is tovább fokoz. A szüret tekintetében tovább növekedett a szüretelt területek száma, de még nem érinti az ültetvények felét, a „nagy szüret” később indulhat csak meg. Sajnálatosan fokozódott a seregély kártétel nyomása, melyben nagy szerepe lehet a szántóterületek aszálykárának is.

A Borsod-Abaúj-Zemplén megyében található Tarcal központú Tokaji Borvidék Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet próbaszüreteiben ezúttal is a három legnagyobb területen termesztett alapfajta mintái kerültek feldolgozásra. Balling Péter szőlészeti kutató elemzését szemléztük.

Pusztítják a szőlőt a seregélyek, még nem indulhat meg a nagy szüret a Tokaji borvidéken - képünk illusztráció
Pusztítják a szőlőt a seregélyek, még nem indulhat meg a nagy szüret a Tokaji borvidéken – képünk illusztráció

A begyűjtött fürtökből préselt mustok laboreredményeit az 1. táblázatban összefoglalva lehet megnézni.

A begyűjtött fürtökből préselt mustok labor
eredményei
A begyűjtött fürtökből préselt mustok labor
eredményei

A minták és így az adatsorok kiegészítésre kerültek néhány anonim termelői
laboreredménnyel is (2. táblázat). Ezek más módszerrel kerültek begyűjtésre, de a minden
bizonnyal segítik a szőlészek tájékozódását az érés jelenlegi alakulásában.

A minták és így az adatsorok kiegészítésre kerültek néhány anonim termelői
laboreredménnyel
A minták és így az adatsorok kiegészítésre kerültek néhány anonim termelői
laboreredménnyel

A Kutatóintézet harmadik próbaszüretéből készített analitikai vizsgálatok cukor- és savtartalmait az 1. ábra kombinált diagramján lehet megtekinteni.

A Kutatóintézet harmadik próbaszüretéből készített analitikai vizsgálatok cukor- és
savtartalmai
A Kutatóintézet harmadik próbaszüretéből készített analitikai vizsgálatok cukor- és
savtartalmai

A negyedik próbaszüret cukor- és savtartalom átlagértékeit érdemes összehasonlítani az elmúlt évek azonos időszakában mért eredményekkel (3. ábra, 4. ábra). Ezeken a diagramokon megfigyelhető az egyes időszakok hasonlósága vagy különbözősége a szüret vonatkozásában.

3. ábra A cukortartalom (g/l) átlagos alakulása 2017-2022 között
3. ábra A cukortartalom (g/l) átlagos alakulása 2017-2022 között

A fenti diagram alapján a bogyók cukortartalmának átlagos mennyisége a Furmint esetében jelenleg is hasonlóak a 2019-as évjárathoz, viszont a Hárslevelű és a Sárgamuskotály értékei csak a 2018-as évtől maradnak el a többitől magasabbak. Ezen a héten 220 gramm/liter felett alakultak a mért cukor mennyiségek, ebben viszont területileg jelentős eltérések is lehetnek. Valamint a kis mintaszám is más képet mutathat. Az ábrázolt diagram értékeit a 3. táblázatban lehet megtekinteni.

3. táblázat Egyes fajták átlagos cukortartalma hasonló időszakban 2017 és 2022
között
táblázat Egyes fajták átlagos cukortartalma hasonló időszakban 2017 és 2022
között

A mintáikban mért titrálható savtartalom tekintetében csökkenő tendenciát mutat minden fajta esetében. A jelenlegi átlagértékek nagyon hasonlóak a 2018-as évhez (4. ábra). Jól látható, hogy a csapadék ellenére a savredukciója tovább folytatódott. A mérések átlagértékeit a 4. táblázat tartalmazza az elmúlt évekre vonatkozóan.

4. ábra - A savtartalom (g/l) átlagos alakulása 2017-2022 között
4. ábra – A savtartalom (g/l) átlagos alakulása 2017-2022 között
4. táblázat - Egyes fajták átlagos savtartalma hasonló időszakban 2017 és 2022 között
4. táblázat – Egyes fajták átlagos savtartalma hasonló időszakban 2017 és 2022 között

Hasonló a 2018-as évhez

Összefoglalva a jelenlegi tapasztalatokat, a savak redukciója szinte a 2018-as évvel megegyező mértéket mutat. Ez borászati szempontból mindenképp kihívás lehet majd adott fajták esetében. A Botrytis cinerea fertőzés terjedése egyre nagyobb területet érint, amely kedvező lehet, ha nem fordul tartósan csapadékosra az időjárás. A Furmint fajta esetében 200- 245 gramm/liter (2 minta), a Hárslevelűnél 190-270 g/l és a Sárgamuskotálynál 190-280 g/l az aktuális cukortartalom a mintaterületeken. 

Savcsökkenés

A cukor mennyisége nem növekedett jelentősen, ezt érdemben a nemes rothadás tudja majd a jövőben tovább fokozni. A kiegészítő adatsorok hasonló képet mutatnak, de azoknál 200-250 gramm/liter között van minden minta értéke. Korábban is már várható volt a titrálható savtartalom csökkenése, amely egy-két kivétellel meg is valósult. 4-7 gramm/liter tartományban volt a sav mennyisége mindhárom fajtánál a kutatóintézet mintáiban. 

Az önkéntes minták zömében pedig 7 g/l savtartalmat mutattak. 0 g/l 2 g/l 4 g/l 6 g/l 8 g/l 10 g/l 12 g/l 14 g/l 16 g/l 2022 2021 2020 2019 2018 2017 Furmint Hárslevelű Sárgamuskotály További savtompulás várható a Tokaji borvidék ültetvényeiben, amelyre az időjárás alakulása jelentős hatással lehet. Egyéni próbaszüretre mindenképpen szükség lehet a megfelelő szüreti időpont megválasztásához. A minták feldolgozásban, laboratóriumi analízisében és esetlegesen a mintázásban is a Kutatóintézet partner lehet a termelők számára, amennyiben ennek szükségét érzik – írta Balling Péter szőlészeti kutató.

Így mintáznak a kutatóintézet szakemberei:

  • A Kutatóintézet mintavétel módszere: mennyisége: 10 fürt
  • vizsgált paraméter: cukor és sav tartalom, valamint pH
  • fürtök kiválasztása: Egy kiválasztott sorban Az 1. Oszloptól balra eső 1.fürt, a 2. oszloptól balra eső 2. fürt, a 3.oszloptól balra eső 3.fürt ….stb. a 10. fürtig. Összesen 10 fürt.
  • módszer: A fürtök préselésre kerülnek, majd a lebegő tartalom leülepedése után történik a mérés. A Brix fokot mérő digitális refraktométerrel cukor tartalom, laboratóriumban cukor, sav és pH mérést végeznek.

Az intézet partnereinek mintavételei módszerei eltérőek lehetnek az általunk alkalmazott módszerektől – írták.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Eddig nem volt könnyű éve a szőlőtermelőknek Nem kedvezett az idei év a szőlősgazdáknak, ugyanis az enyhe tél és a korai kitavaszodás miatt jelentősen elszaporodtak a szőlő kártevői és kórokozói....
Hogyan telepítsünk szőlőt? Keresve is aligha találunk kiskertet, amelyben ne lenne néhány tőke szőlő, egy szőlősor az út mellett, vagy egy szőlőlugas. A szőlő éppen úgy hozzá ta...
Megújult a kecskeméti szőlész-borász kutatóintézet... Mintegy 30 millió forintból megújult a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet-Kecskeméti Kutató Állo...
Védjük szőlőnket a kórokozóktól A szőlőt számos kórokozó (baktériumok, gombák, vírusok) támadják évről-évre, ami mindig nagy kihívást nyújt a termesztők számára. Némely kórokozót kön...
Nyári munkák a szőlőben A szőlővel, tavasszal és ősszel van a legtöbb munka, de nyáron sem feledkezhetünk meg róla. Ha nem figyelünk rá oda, könnyen kárba mehet a termés egy ...
Gyökeres változások a szőlőtelepítési szabályokban... A nemzeti jogtartalékból hektáronként 50-150 ezer forintért vásárolható szőlő újratelepítési jog. A csütörtöktől hatályba lépő rendelet a szőlőtermelé...