Az élő marha kereskedelem intenzitása és a nyerstej ára is csökkent Magyarországon. Cikkünkből megtudhatják továbbá, hogy mennyibe kerül a marhahús az Európai Unióban és Magyarországon, valamint hogy mennyivel lett jobb a tej az elmúlt évhez képest.
Marhahús árak és forgalmazási adatok az EU-ban és itthon
A fiatal bika (R3) vágóhídi belépési ára 3,6 euró/kg hasított hideg súly volt októberben, ami 4 százalékkal alacsonyabb, mint 2013 októberében volt. A tehén (O3) 7 százalékkal, az üsző (R3) 5 százalékkal lett olcsóbb az előző évhez képest.
Az előrejelzések szerint (USDA) az EU marhahústermelése 7,5 millió tonna körül alakul 2015-ben.
Magyarországon az élőmarha-export 8 százalékkal, míg az élőmarha-import 39 százalékkal csökkent az egy évvel ezelőtti időszakhoz képest. Sajnos a marhahúsexport is csökkent, 13 százalékkal, ellenben a marhahúsimportot 19 százalékos növekedés jellemezte.
Hazánkban a fiatal bika termelői ára 2,5 százalékos emelkedést produkált, míg a vágótehén ára 13,5 százalékkal, a vágóüsző ára pedig 21 százalékkal csökkent.
Tejforgalmazás és nyerstej árinformációk
2014 októberében a nyerstej termelői átlagára 98,96 Ft/liter volt, ami 4 százalékos drágulást jelent 2013 azonos időszakához képest. Az áremelkedéstől függetlenül a nyerstej felvásárlás 11 százalékkal megugrott. A tej beltartalma is javulást mutat, a fehérjetartalom 0,07 százalékkal, míg a zsírtartalom 0,05 százalékkal javult az egy évvel ezelőtti állapothoz képest, viszont a javulás miatt várt áremelkedés helyett 1,5 százalékkal olcsóbb lett a tej októberben a szeptemberi árhoz képest.

A magyar nyerstej exportálási ára 103 Ft/kg volt októberben, ami a tavalyi ártól 18,5 százalékkal maradt el.
Az Európai Unió a világ egyik legnagyobb tejexportőrének számít. Az előrejelzések szerint a 2014-es év első felében tapasztalt 5,1 százalékos termelési növekedése a második félévre 2,7, míg 2015 első félévében 1,6 százalékra lassulhat.
Az unióban tejtúltermelés van,így a kvótarendszer miatt néhány tagország büntetésre számíthat.
A Rabobank úgy látja, hogy a globális termelésnövekedéssel párhuzamosan csökkenni fog a tej iránti kereslet, ami miatt az országok exporttöbblete meg fog sokszorozódni. Az Európai Uniós többlet 2014 második felében elérte a 14 százalékot!
Forrás: AKI