Már itthon is termeszthető a batáta

Sokan nem tudják, de batáta az édesburgonya másik neve. Ezt a zöldségnövényt évekkel ezelőtt még csak import áruként, a szupermarketek polcain érhettük el, mára azonban hazánkban is termesztik. Jöjjön néhány fontos információ, mire is való a batáta, hátha Ön is kedvet kap a termesztéséhez.

Miért termesztjük már hazánkban is?

Az éghajlatváltozás és a globális felmelegedés nem csak negatívan befolyásolhatja a növénytermesztést. Évekkel ezelőtt például a brokkolit, vagy éppen a jégsalátát csak hírből, vagy a boltok polcairől ismertük. Mára ez jelentősen megváltozott: a növekvő kereslet és az éghajlat kedvező irányba mozdulása lehetővé, sőt, szükségessé teszi többek között az említett növények, valamint az édesburgonya hazai termesztését is. Mára ott tartunk, hogy például a batáta, vagy éppen a tojásgyümölcs egész évben kapható Magyarországon is. Sőt, a kínálat jelentős része hazai termesztésből származik.

Részletek a globális termesztésről

A világon megtermett édesburgonya 71,4 százaléka Kínából származik, a második legnagyobb termelő pedig az USA, 10,1 százalékkal. A dobogó harmadik helyét a világ batáta termésének 2,3 százalékával Uganda foglalja el.

Az utóbbi években Európa mediterrán részein is egyre több ország foglalkozik a termesztéssel. A legmagasabb a termésátlag Görögországban (23 t/ha), a legkevesebb menynyiséget a portugálok takarították be hektáronként.

A hazai termesztésről érdemes tudni, hogy a nyarak fokozatos melegedésével párhuzamosan az édesburgonya is egyre több gazda földjében található meg. Ugyan, mi nem a mediterrán régióhoz tartozunk, de a mérsékelt égöv melegebb részein is sikeresen termeszthető már a növény, ugyanis a hőigénye kellőképpen kielégíthető a tenyészidőszak alatt. A termőterület leginkább a Dráva mentén, a Duna-Tisza közi homokhátságon, Ásotthalom és környékén található meg, de az édesburgonya jelentős mennyiségbe terem még Kiskunfélegyházán és Fejér megyében is.

Így néz ki a batáta föld feletti része
Így néz ki a batáta föld feletti része

 

Termesztési sajátosságai

A növényt vegetatív úton, hajtásdugványozás útján a legegyszerűbb szaporítani. A méretre vágott 10-13 centis dugványokat néhány napig vízben tárolják és gyökereztetik, majd az ágyásba helyezik. A szaporítás első része még januárban elkezdődik, természetesen üvegházban. Az itt előállított 15-30 cm-es batáta palántákat május közepétől lehet kiültetni szabadföldbe, ugyanis az édesburgonya rendkívül melegigényes növény. Laza szerkezetű talajban érzi jól magát, kielégítő fejlődéséhez 24 fokos hőmérséklet szükséges. Fontos, hogy a nagyon vizes talajokat nem kedveli, így a magas talajvízszinttel rendelkező, pangóvizes területeken kerülni kell a termesztést. Homoktalajon szép, formás gumókat nevel, míg kötött talajon torz, alaktalan gumókra számíthatunk.

Növényápolásnál a vízutánpótlásra, gyomirtásra, és a legyökeresedett indák felszakítására kell felkészülni. A sorközöket teljesen gyommentesen kell tartani, míg a sorokban addig kell csak gyomirtást végezni, amíg a batáta indái nem fedik teljesen a talajt, utána már nem tud gyomosodni a növények közti terület. Hazánkban eddig még nem találkoztak a termesztők sem kártevővel, sem kórokozóval, amely veszélyt jelenthet az édesburgonya számára.

 

Így néznek ki a batáta gumói
Így néznek ki a batáta gumói

 

Az édesburgonya tenyészideje 100-110 nap. Egy tő alól átlagosan 1-1,5 kg gumót tudnak felszedni a gazdák. A gumókat az őszi fagyok előtt kell felszedni, ekkorra méretük elérheti akár a 600 grammot is. Óvatosan kell bánni a felszedett gumókkal, mert héjuk rendkívül gyenge, könnyen roncsolódik. Ezért a felszedett gumókat rekeszekbe rakják és 5 napig 33 celsius fokos hőmérsékleten szikkasztják. Ez idő alatt kéreg alakul ki a gumókon, így már könnyen szállítható, raktározható lesz. Az így előkészített termés 4-6 hónapig tárolható el.

Táplálkozási jelentősége

A batáta rendkívül tápláló növény, szénhidrátban és vitaminokban is gazdag. Nagy mennyiségben van jelen a gumókban béta-karotin és kálium, emellett energiatartalma 100 grammonként nem éri el a 90 kalóriát (86 kcal). Alacsony glikémiás indexének köszönhetően cukorbetegek, paleodiétások is beépíthetik étrendjükbe. A gumón kívül a zöld részei is ehetőek, kitűnő saláták készülhetnek belőle.

Forrás: kerteszetesszoleszet.hu

Share Button

Kapcsolódó cikkek

5 jó tanács, mit és hogyan ültessen Új, még nem próbált növényt termesztene, vagy most vágna bele először a zöldségtermesztésbe? Olvassa el, mi az az 5 tanács, amelyeket mindenképpen érd...
Magyarok is részt vesznek a nemzetközi parlagfű-ku... Nemzetközi kutatási program indult a sokaknak egészségügyi panaszt okozó, a szántóföldi növénytermesztésben nagy károkat előidéző gyom, a parlagfű job...
Milyen évet zár idén a mezőgazdaság? Szakértők vál... Vegyes eredményeket, de összességében jó évet jelenthet a mezőgazdaságnak a 2014-es esztendő. A szántóföldi növénytermesztésben ugyan nem biztosított ...
Bábolnai Gazdanapok Idén már 29. alkalommal rendezik meg a Bábolnai Gazdanapokat Bábolnán. Lássuk, hogyan alakult eddig, és még mi várható a 4 napos rendezvényen. Szepte...
Integrált szervezet szolgálja ki a növénytermesztő... A Nitrogénművek Zrt. sajtótájékoztató keretében mutatta be új, integrált szervezetét, amely a vetőmagtól a terménykereskedelemig átfogóan szolgálja ki...
AgroCon 2014 – Fókuszban a növénytermesztés... 2014. november 4-én az IIR Magyarország szervezésében kerül megrendezésre az AgroCon 2014 konferencia Kecskeméten, a Granada Konferencia, Wellness és ...