Lótücsök avagy lótetű? Mindegy, hogy hívják – garázda károkozó

A legtöbb kertész lótetűnek nevezi ezt az állatot. Vélhetően azért, mert sok rosszat mondhatunk róla, hasonlóan a tetvekhez. Holott a nagy testű rovar valójában a kedvesebb mezei és házi tücskök rokona. Más neve is akad, amely az életmódjára utal: nevezik va­­kond­tücsöknek is.

Talajban élő, 35–55 milliméter hosszú, sötétbarna, bársonyos tapintású szőrökkel benőtt rovar. Első lábai erősen kiszélesedett ásólábak. Szabálytalan, ujjvastagságú járatokat ás, amelyeket éjszaka gyakran elhagy.

Kártétele különösen azokban a kertekben gyakori, ahol a talaj jó szerkezetű, laza, nyirkos, és tápanyag-utánpótlásra rendszeresen istállótrágyát használnak
Kártétele különösen azokban a kertekben gyakori, ahol a talaj jó szerkezetű, laza, nyirkos, és tápanyag-utánpótlásra rendszeresen istállótrágyát használnak (Fotó: Pixabay)

Lárva- és imágóalakban telelnek át

A nőstények több száz okkersárga, 2 mm hosszú, ovális petét raknak le májustól júniusig a tyúktojás nagyságú, tömörített falú föld alatti fészkükbe. A kártevők fejlődése két évig tart, lárva- és imágóalakban telelnek át – írja Gazdanet rovatában a szabadfold.hu.

Kártétele különösen azokban a kertekben gyakori, ahol a talaj jó szerkezetű, laza, nyirkos, és tápanyag-utánpótlásra rendszeresen istállótrágyát használnak. Tápláléka elsősorban állati eredetű (csigák, rovarok, földigiliszták), de szárazságban a növényeket is megtámadja. Járatai ásásakor a fiatal palántákat kidönti, az útjába eső gyökereket átrágja. Kártételét a kidőlt, elszáradt növények jelzik.

A megelőzéssel kell kezdeni

A védekezést a megelőzéssel ajánlatos kezdeni a lótücsök természetes ellenségei – cickány, varjak, feketerigó, vakond – számára megfelelő élő környezet biztosításával.

Közvetlen védekezésre több biológiai módszer is alkalmazható. Így a veszélyeztetett zöldségágyak talajába a járataik mentén sima falú, 10 centiméter mély edényeket (például konzervdoboz, cserép stb.) a talajszintig kell süllyeszteni. Az éjszaka felszínre jövő lótücsök így megfogható – a madarak és a macskák kedvelt csemegéje.

A lótücsökfészkek júniusi-júliusi kiásásával is elfoghatjuk a károsítókat. Ehhez addig kövessük a vízszintes járatát, amíg el nem érjük a függőlegesen lefelé, a fészekhez vezető járatot. Ezt a nyílást óvatosan, tölcsérszerűen tágítsuk ki, öntsünk bele kevés használt étolajat, majd lassan engedjünk rá vizet. A felnőtt állat kibújik a lyukból, a peték és a lárvák pedig megful­ladnak.

Csapda trágyával és mogyoróvesszővel

Téli csapdát is készíthetünk, ha ősszel a kertben fél méter mély gödröt ásunk, és megtöltjük istállótrágyával. A kártevők meleg helyet keresve, a zavartalan áttelelésre behúzódnak a trágyába. Az első erős fagyok után a gödörből az istállótrágyát terítsük a föld felszínére. A fagy elpusztítja a télre az istállótrágyába bújt rovart, de össze is szedhetjük és megsemmisíthetjük őket.

Régen tavasszal a veszélyeztetett ágyásokba 30 cen­ti­méter távolságra mogyoróvesszőket szúrtak le, ami állítólag távol tartotta a kártevőt.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Ébredeznek a kártevők! A kertészek legféltettebb kincsei a kertben nevelt növények, ez vitán felül áll. Ezzel azonban a kertben élő állatok nincsenek tisztában. Biztosan sok...
Nem tudták besározni, újra ártatlannak mondták ki!... Még 2012 decemberében gyanúsítottak meg egy hajdúsági gazdát azzal, hogy több ezer darab védett hernyót irtott ki. A per azóta húzódik, most már másod...
Védekezzen az uborka kártevői ellen! A szabadföldi uborka kártevői többnyire a sok tápnövényű állatfajok közül kerülnek ki. A kártételük elmarad az uborka egyes, járványszerűen fellépő be...
Hatékony biológiai védekezés a lótücsök ellen... A lótücsök a legnagyobb veszélyt a csíranövényekre és a palántákra jelenti. A talajt járataival összevissza furkálja. A palántákat kitúrja, átrágja a...
A kertek legfélelmetesebb kártevője, a lótetű A kert egyik alig láthatóan, jellemzően éjjel tevékenykedő kártevője a lótetű. A problámát az okozza, hogy a rovar ásólábaival a talajba fúrja magát,...