Legyen nagyon óvatos a tűzifavásárlással!

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) erdészeti felügyelői mint tavaly, idén is folyamatosan ellenőrzik az online tűzifa-hirdetéseket. Különösen azt vizsgálják, hogy a hirdető rendelkezik-e a jogszabályban előírt EUTR technikai azonosító számmal. Az azonosító megléte ugyanis garantálja a tűzifavásárló számára, hogy az eladó a Nébih hatósági nyilvántartásában szerepel, tehát nagy valószínűséggel jogkövető kereskedő.

Folyamatosan ellenőrzi az internetes tűzifahirdetések tartalmi követelményeinek betartását a Nébih. Az eddigi vizsgálatok alatt a szakemberek azt tapasztalták, hogy az ellenőrzött hirdetők közül nem mindenki tüntette fel az érvényes EUTR technikai azonosítóját. Egyre többen tudnak ugyanakkor a technikai azonosító szükségességéről, így sok esetben előfordul, hogy a hirdetők rendelkeznek EUTR azonosítóval, de azt nem teszik közzé.

Mielőtt tűzifát venne, bizonyosodjon meg az azonosítók meglétéről és hitelességéről (Fotó: Pixabay, Pexels)
Mielőtt tűzifát venne, bizonyosodjon meg az azonosítók meglétéről és hitelességéről (Fotó: Pixabay, Pexels)

Van viszont a hirdetéseknek egy olyan része is, ahol valótlan, kitalált azonosítót tartalmazó reklámot tesznek ki, amelyek szándékosan a vásárlók megtévesztésére irányulnak.

Az ellenőrzések a jövőben is rendszeresen és széles körben folytatódnak majd. Különös tekintettel igaz ez a hamis EUTR technikai azonosítóval hirdető személyek leleplezésére és felelősségre vonására.

Így kerülheti el a tűzifával csalókat
  • Figyelje a hirdetésekben, hogy a hirdető az EUTR technikai azonosító számát, vagy erdőgazdálkodói kódját feltüntette-e. Az azonosító vagy kód valós meglétét a http://portal.nebih.gov.hu/eutr-kereso oldalon le is ellenőrizheti.
  • Ha ezek valamelyike szerepel a hirdetésben, jelezze a megrendelés során, hogy csak olyan tűzifa szállítmányt hajlandó átvenni, amelyet a hirdető a Nébih-hez bejelentett szigorú számadású szállítójeggyel szállít, vagy ad át szállításra.
  • Mindig kérjen számlát vagy nyugtát, továbbá a tűzifavásárlók részére kötelezően átadandó tájékoztatót, amelyből további hasznos információkat tudhat meg.
  • A tűzifa átvételekor ellenőrizze, hogy a szállítójegyen a feladó rovatban a hirdető megnevezése, telephelye, erdőgazdálkodói kódja, vagy EUTR technikai azonosítószáma, adószáma, valamint a szállított tűzifa fafaja és mennyisége, továbbá a szállító jármű rendszáma pontosan fel van-e tüntetve.

Ha ezek az adatok időben a vásárló rendelkezésére állnak, úgy az esetleges későbbi reklamációját könnyebben és biztosabban tudja érvényesíteni. Minőségi kifogások persze ilyen esetekben is előfordulhatnak. De az adatainak megadását vállaló hirdető, kereskedő felé jóval nagyobb bizalommal fordulhat.

Forrás: Nébih

Share Button

Kapcsolódó cikkek

A tűzifa kitermelése és kereskedelme sokszor az il... A tűzifa témaköre meglehetősen sikamlós terület. Az előállítása és a kereskedelme sokszor a szürke gazdaságba esik. Pedig a fogyasztók és a legális ér...
A tűzifahiány oka nem a faapríték használata A faapríték-előállítás hátteréről, jelenlegi technológiájáról és a lehetséges jövőbeni fejlesztéseiről szólt az Egererdő Zrt. Vevői Nyílt Napja szepte...
Óvatosan vásároljon tűzifát! A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) erdészeti felügyelői folyamatosan ellenőrzik az online tűzifa-hirdetéseket. A hatóság egy hét alat...
Ha erre nem figyel, szó szerint rossz fát tesz a t... A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a jövőben is folytatja az internetes tűzifahirdetések ellenőrzését. A hivatal honlapján a napokban...
Kiderült a szociális tűzifa idei ára A 22 állami erdőgazdaság évek óta változatlan feltételekkel teszi lehetővé a pályázó önkormányzatok számára a szociális tűzifához jutást. A piaci árak...
Célkeresztben a lopott tűzifa Két tűzifa- és egy fűrészáru-kereskedés működését függesztette fel a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih), mivel a telephelyeken nem volt...