Latin zöldség-gyümölcs együttműködést kötött a FruitVeB

Találkozót szervezett az európai zöldség-gyümölcs szektorban tevékenykedő szakmai szervezetek számára a madridi Fruit Attraction nemzetközi kiállításon a Francia Friss Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (Interfel). A megbeszélésen jelen lévő szakmai szervezetek vezetői szándéknyilatkozatot írtak alá a jövőbeni együttműködésről.

Az Interfel szándéknyilatkozatot írt alá európai partnereivel, az olasz Ortofrutta-val, a spanyol Hortiespaña-val és a magyar FruitVeB-bel – olvasható a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács oldalán. A találkozó célja az volt, hogy a különböző szervezetek megismerjék egymás feladatait, működését és az európai kertészet tagállami szintű ágazati problémáit. A találkozót követően a szervezetek képviselői szándéknyilatkozatot írtak alá, mely szerint a jövőben egységes álláspont kialakítására törekszenek és megkezdik a munkát egy európai szintű szerveződés létrehozására. Mindezt annak érdekében, hogy az európai zöldség-gyümölcs iparág érdekeit hatékonyan és egységesen képviseljék és védjék.

Európai zöldség-gyümölcs együttműködés: közös szándéknyilatkozat, amiben benne van a magyar szervezet is
Európai zöldség-gyümölcs együttműködés: közös szándéknyilatkozat, amiben benne van a magyar szervezet is

A szervezetek közötti különbözőség ellenére az Interfel, a Hortiespaña, az Ortofrutta Italia és a FruitVeB hasonló szakmaközi kultúrával rendelkezik és ugyanazon Európai Uniós szabályozás hatálya alá tartozik. Ezért magasabb szinten kívánják folytatni az együttműködésüket. Tevékenységükről folyamatosan tájékoztatják egymást és egyeztetnek az alkalmazható ágazati szabályozókról.

A szándéknyilatkozat két részből áll:
  • Az európai együttműködés célkitűzései
  • Közös kötelezettségvállalások
Az Interfelről:

Az 1976-ban alapított Interfel egyesíti a friss zöldség-gyümölcs szektor szereplőit. Minden ágazati tevékenység, a termelés, a termelői szervezetek, a szállítmányozás, az export-import, a nagy- és kiskereskedelem jelen van a szervezetben. Az Interfel a vonatkozó francia szabályozás szerint elismert mezőgazdasági szakmaközi szervezet és 1996. november 21. óta az Európai Unió által is elismert szakmaközi szervezet. Az Interfel hivatalos sajtóközleménye ide kattintva letölthető.

A részt vevő zöldség- és gyümölcs szakmaközi szervezetek közös történelme

4 évvel ezelőtt a francia, olasz és spanyol zöldség-gyümölcs szakmaközi szervezetek vezetői találkoztak és információt cseréltek tevékenységükről és az alkalmazott jogi szabályozókról. Hollandia, Magyarország és Románia később csatlakozott az európai szakmaközi szervezeteket tömörítő csoporthoz. Európai szinten ezekre a szakmaközi szervezetekre a mezőgazdasági termékek piacának közös szervezéséről szóló 2017/2393/EU rendelettel módosított 2013. december 17-i 1308/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet vonatkozik.

Ezeket rögzítette a megállapodás
1. Az európai együttműködés célkitűzései
  1.  Európai szintű együttműködésünk elsődleges célja, hogy a zöldség-gyümölcs szektorban tevékenykedő szakmai szervezetek egymás közötti információcserével segítsék az ágazat működését és azokon a területeken, ahol szükséges és lehetséges, közös álláspont kialakításával az ágazatot képviselve együttesen lépjenek fel az európai irányító szervek és hatóságok előtt.
  2. Másodlagos célunk, hogy a már létező és a most alakuló szakmaközi szervezeteket tapasztalatok megosztásával és jó gyakorlatok átadásával segítsük.
  3. Harmadlagos célunk, hogy nemzeti sajátosságainkat megőrizve a friss zöldség és gyümölcs fogyasztását ösztönző közös programokat dolgozzunk ki, melyekben a termékek minősége és értéke kiemelt szerepet kap.
2. Kötelezettségvállalások
  1. Évente két ülés megtartása, melyeken a szervezetek információt cserélnek, főként a következő témákban: gazdasági kérdések, promóció és kommunikáció, export, kutatás és fejlesztés.
  2.  Információcsere minden, az európai zöldség-gyümölcs szakmaközi szervezeteket és azok feladatait érintő témákban. Az Európai Uniós jogi szabályozás folyamatos monitorozása, különös tekintettel azokra az új, bevezetés előtt álló elemekre, melyeknek hatása lehet a zöldség-gyümölcs ágazatra. Koordináció a fent említett témákban, egységes álláspont kialakítása, közös véleményen alapuló szakmai dokumentumok kidolgozása és terjesztése.
  3. A közös problémák azonosítása, annak érdekében, hogy a szervezetek pénzeszközöket gyűjtsenek olyan közös tevékenységekhez, mint például:
  4. promóciós kampányok lebonyolítása, amennyiben a kommunikációs stratégia és a célok közösek
  5. európai szintű “Kollektív események” lebonyolítása.

A megállapodást a szervezetek képviselői Madridban, 2018. október 24-én írták alá. Az együttműködési szándéknyilatkozat ide kattintva letölthető.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Gyümölcstermelők téli továbbképzése rendezvénysoro... A szakmai fejlődés minden szakember számára fontos, így a gyümölcstermesztés területén dolgozóknak is. A programon résztvevők friss információkat tudh...
Tormapromóció + 4 praktikus tanács a torma termesz... A FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács a hétvégén (2014. április 11-12-én, péntek, szombat) három nagy áruházlánc – T...
1 millió tonna is lehet az idei gyümölcstermés Az egymillió tonnát is elérheti az idei gyümölcstermés Magyarországon Mártonffy Béla, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) elnöke...
Nagy a potenciál a gombatermesztésben Akár duplájára is nőhet a magyar gombatermelés 2020-ig, a jelenlegi évi 25-30 ezer tonnás termelés - a mostani uniós költségvetési időszak végére - 50...
Lassan már mindenki 5 százalékos áfát szeretne... Aktivizálta magát a FruitVeb: már júliustól csökkentenék a zöldségek és gyümölcsök áfáját, méghozzá 5 százalékra. Ezzel állítanák meg a feketekeresked...
Precíziós gazdálkodás nélkül szomorú napok jönnek ... A magyar gyümölcstermesztés még nem jutott messzire a precíziós gazdálkodás alkalmazásában, de az ágazat egyre romló helyzete és a szakképzett munkaer...