Kulcs a választott malacok egészségesebb takarmányozásához

Hogyan tudjuk fenntartani a malacok teljesítményét, miközben elveszítünk olyan hagyományos megoldásokat, mint az antibiotikumok, valamint a terápiás célból alkalmazott cink-oxid. Egy jó indítás javítja a fehérjeemésztést és a malacok vitalitását. Egy négypilléres takarmányozási koncepció segítségével mindez elérhető.

A takarmányozás megváltoztatása és a hagyományos megoldások kiiktatása különösen nagy kihívást jelent a választott malacok számára. A választás körüli fizikai és szociális környezet változásai, valamint az alulfejlett gyomor-bél traktus, gyakran emésztési problémákhoz vezetnek, mint például a választás utáni hasmenés (PWD), amit a teljesítmény és a jövedelmezőség romlása követ. A bélproblémák okozója gyakran az emésztetlen fehérje és a kórokozó baktériumok elszaporodása a hátsó bélszakaszba, valamint a bélfal gyulladása. Hosszú ideig antibiotikumokat és terápiás cink-oxidot (ZnO) alkalmaztak ezen emésztési problémák kezelésére a sertéseknél. Az antibiotikumok növekedésserkentőként való használatát azonban már évek óta betiltották Európában, és hamarosan ez vonatkozik a terápiás ZnO szintre is.

A fehérjeegyensúly keresése

A küldetés az, hogy megtaláljuk az optimális nyersfehérje (CP) szintet, amely korlátozza az emésztési problémákat, és ugyanakkor fenntartja a magas teljesítményszintet. A CP szint közvetlen hatással van az átlagos napi testtömeg-gyarapodásra (ADG) (1. ábra). Annak meghatározása azonban, hogy mi a magas vagy alacsony fehérjetartalmú takarmány ennél a csoportnál, az igen eltérő világszerte. Míg a 18,5%-ot egyértelműen alacsony fehérjetartalomnak tekintik az amerikai piacon, addig Európában általában magasnak számít.  A vita csak fokozódik, ha szó szerint értelmezzük azokat a publikációkat, amelyek összehasonlítják a 21% feletti nyersfehérjés prestarter takarmányt a 17% alatti értékkel. A 16%-os fehérjés adag kisebb kockázatot jelent az emésztési rendellenességek kialakulására, mint a 22%-os. A biztonságos formulázás (16%) kockázata, hogy ezek az adagok nem teszik lehetővé az optimalizált aminosav-profilt, ami gyengébb bélfejlődést és természetesen alacsonyabb teljesítményt eredményez.

1. ábra – A CP-szint növelésének hatása a választást követő testtömeg-gyarapodásra

Jobban emészthető fehérje

Annak érdekében, hogy segítsen a sertéstartóknak megbirkózni a választással kapcsolatos kihívásokkal, a Cargill kifejlesztette a PigLead Safe-et.

Kifejezetten az egészséges, optimális növekedési teljesítményre tervezték, miközben csökkenti az antibiotikumoktól és a terápiás ZnO-tól való függőséget. A Safe program egy többfázisú takarmányozási koncepció, amely a tranzíciós (6-8/12 kg testtömeg) és starter fázisban (12-25/30 kg) levő malacok igényeire, valamint az adott telepi profilra szabott takarmányozási koncepció. A program a követelményekhez közelebb álló fehérjeszinten, valamint az egészséget és az immunrendszert támogató összetevők keverékén alapul és lehetővé teszi a malacok növekedésének fenntartását. Egyesek hezitálnak a magas fehérjetartalmú étrend alkalmazni az érzékeny választott malacok esetében. Elsősorban a teljesítmény és a takarmányfelvétel csökkenése, illetve az emésztési problémák vagy más betegségek előfordulása miatti aggódnak. Magasabb fehérjetartalmú takarmány alkalmazása akkor lehetséges, ha speciális tápanyagot, például bélben fermentálható fehérjét használnak a fiatal állatok takarmányának formuláiban. A PigLead Safe program egy speciális szójafehérjét használ, amely nagyon magas szintű és gyors fehérjeemésztést biztosít a termomechanikus kezelés révén, így biztosítja a növekedési teljesítményt anélkül, hogy kockázatot jelentene a hátsó bélszakaszra és a hasmenés előfordulására. A magasabb fehérjeszint növeli a limitáló aminosavak kínálatát is, amelyek elősegítik az immunitást és a bél fejlődését. A Safe program kifejezetten figyelembe veszi ezeket a nem szintetikus elérhető esszenciális aminosavakat és a növekedéshez és egészséghez szükséges optimális arányokat. A leucin kiváló példa, szintje összefügg a bél integritásával (mucintermelés), és az izoleucinnal együtt fontos szerepet játszik a választás körüli technikai teljesítmény megőrzésében.

A nyálkaréteg kezelése

A megfelelő fehérje- és aminosavszint biztosítása az egészséges növekedés alapja és így a Safe program sarokköve. Ha azonban a bélfal sérült vagy fertőzött, a tápanyagok továbbra sem szívódnak fel megfelelően. A mikrobiom és a bélfal szintén hozzájárul a bélnyálkahártya integritásához, ami nagy jelentőséggel bír a gazdaszervezet egészsége szempontjából. A Safe program ezért négy pillérre épülve, valódi holisztikus megközelítést alkalmaz:

  1. Fehérjeemésztés
  2. Mucin hatás
  3. Immunszabályozás
  4. Bélflóra

Ezen négy elem mindegyike a takarmányozással pozitívan befolyásolható, és együtt nagyszerű védőpajzsot alkotnak a választás időszakában. Mindez a bélfallal kezdődik. Ezt az első védelmi vonalat sűrű nyálkaréteg borítja. Ez a nyálkás természetes réteg olyan glikoproteinek komplex hálózatából áll, mint például a mucin. A takarmány és a mikrobiota erős kölcsönhatásban van ezzel a réteggel, és képes azt létrehozni vagy megtörni. A sérült nyálkaréteg fertőzéshez és gyulladáshoz vezethet. A Safe program speciálisan feldolgozott szénhidrátokat tartalmaz, amelyek pozitívan befolyásolják a szervezet saját mucintermelését. Ezenkívül antioxidánsokat tartalmaz a sejtkárosodás elkerülése érdekében, valamint illóolajokat és élesztőtermékeket az egészséges bélfejlődés és integritás, valamint a hasznos mikrobák bélben való megtelepedésének biztosítására, így korlátozva a rendellenességeket okozó patogének szaporodását. Így a takarmányozást hatékony eszközként használhatjuk a bélfal gátjának megerősítésére a választás után, amikor a bélrendszer a legsérülékenyebb.

A csoportos gyógyszeres kezelés csökkentése

A Safe program alapjául szolgáló technológiának a választott malacok teljesítményére gyakorolt hatását több mint 50 kísérletben igazolták, amelyekben több mint 50 000 malac vett részt. A kulcsfontosságú eredmények között említhetjük a terápiás ZnO és az antibiotikumok csoportos gyógyszeres kezelésének csökkenését, a stabil bélsár pontszámot, az ADG akár 14%-os javulását és az 1,5 alatti takarmányhasznosulást (FCR) a választás és a 70 napos kor között. A 7160 malac bevonásával lefolytatott kísérletekből származó adatok alapján átlagosan 86%-kal csökkentették az állatok napi antibiotikum-dózisát referenciaértékekhez viszonyítva, anélkül, hogy az egészséget és a teljesítményt veszélyeztették volna (2. ábra). Ezek az adatok megerősítik, hogy a magasabb fehérjeszintek használata nem növeli a választás utáni hasmenést.

2. ábra – Az új választási takarmánykoncepció csökkenti az antibiotikum mennyiségét (balra), miközben az ADG-t magasan tartja (jobbra)

Következtetés

A választás utáni takarmányok előállítása kihívást jelent, különösen az antibiotikum- és a terápiás ZnO-mentes korszakban. A kulcs a fehérjeszint átértékelésében rejlik, a fehérje emészthetőségének növelésében és a védőpajzs biztosításában a választott malacok számára a bélrendszerük épségének és erős immunrendszerük megőrzése érdekében. A prestarter takarmányok alacsony fehérjeszintű formulázása már a múlté. Formulázzuk a takarmányok fehérjeszintjét aszerint, hogy a malacnak valójában mire van szüksége. A teljesítmény és a biztonság együtt jár.

Graziano Mantovani
Maud Legall, Kaat Goris
Aitor Balfagon (Cargill)

(x)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Sertésállomány az Európai Unióban Egy korábbi cikkünkben az Európai Uniós tagállamok tejelő szarvasmarha állományáról írtunk, mai cikkünkben pedig a sertésállományt térképezzük fel az ...
Czerván György: megfordult a sertésállomány évek ó... Megfordult a sertésállomány évek óta tartó csökkenése, az idén júniusban közzétett legfrissebb adatok alapján egy év alatt valamivel több, mint 200 ez...
Rovarokból takarmány? Folyamatosan növekszik a Föld népessége, ezzel párhuzamosan növekszik az élelmiszerek iránti kereslet, különösen a húst, a tejet és a tejtermékeket ke...
Folyamatosan növekszik a sertéslétszám Harmadik éve folyamatosan növekszik a sertéslétszám és az ágazatba bekapcsolódó családi gazdaságok, valamint vállalkozások száma Magyarországon. 2012-...
Örülhetnek a kocatartók, új támogatás jöhet A Földművelésügyi Minisztérium egy új állatjóléti támogatás bevezetésével szeretné segíteni a kocatartókat: vissza nem térítendő támogatáshoz juthatna...
Indul a naposcsibe szezon és a csibekeltetés!!! A baromfitartók ebben a kora tavaszi időszakban felélénkülnek, ugyanis a naposcsibetartásra leginkább a tavaszi hónapok felelnek meg. Ekkor veszi kezd...