Köteles-e üzemorvosi szolgáltatást biztosítani alkalmazottainak az egyéni vállalkozó?

Kötelező-e egyéni vállalkozóként üzemorvosi szolgáltatást biztosítani az alkalmazottaknak? Felmondhat-e egészségkárosodás miatt munkavállalójának az egyéni vállalkozó? A példa szerint az egyéni vállalkozó alkalmazottja jelenleg táppénzen van. Májusban műtik. Egészségkárosodása miatt az eredeti munkakörét nem tudja folytatni. Ezért a munkaadó felmondana neki. Milyen módon mondhat fel, mire kell odafigyelnie? Az olvasói kérdésekre dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő válaszolt.

Az Adózóna anyagát szemléztük. A cikk a kötelező üzemorvosi szolgáltatás témakörét érintette.

Kötelező-e egyéni vállalkozóként az üzemorvosi szolgáltatás biztosítása az alkalmazottaknak?
Kötelező-e egyéni vállalkozóként az üzemorvosi szolgáltatás biztosítása az alkalmazottaknak?

A kérdés részletesen így szólt: Egyéni vállalkozónak kötelező üzemorvosi szolgáltatást biztosítani alkalmazottainak? Ha igen, akkor mi a teendő? Van-e bejelentési kötelezettsége hivatalos szerv felé? Ha ezt elmulasztotta, akkor ennek milyen szankciói vannak? A másik kérdésem betegállomány alatti felmondással kapcsolatos. Egyéni vállalkozó alkalmazottja jelenleg táppénzen van. Májusban műtik. Egészségkárosodása miatt az eredeti munkakörét nem tudja folytatni. Ezért a munkaadó felmondana neki. Milyen módon mondhat fel, mire kell odafigyelnie?

A portál olvasója két egymástól független kérdést tett fel:

A munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény (Mvt.) 54. § (7) (i) bekezdése alapján az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés érdekében a munkáltató köteles a munkabiztonsági szaktevékenységnek, illetve munkaegészségügyi szaktevékenységnek minősített feladatok ellátásáról az e törvényben meghatározott módon gondoskodni és az előírt feladatok ellátására e törvényben meghatározott személyt, illetve szervezetet biztosítani.

58. § (1) A munkáltató az 57. § (1) bekezdésében előírt kötelezettségén túl, a külön jogszabályban meghatározottak szerint és valamennyi munkavállalójára kiterjedően a 21. § (3) bekezdésében – ide nem értve a munkaeszközöket -, a 23. § (2) bekezdésében, a 40. § (1) bekezdésében, a 42. §-ban, a 44. § (1) bekezdésében, a 46. §-ban, a 49. § (1) bekezdésében, az 54. § (1) bekezdés b) és d)-g) pontjaiban, (2) bekezdésében, (7) bekezdés b) pontjában és az 56. §-ban előírt feladatainak ellátásához foglalkozás-egészségügyi alapszolgáltatást köteles biztosítani. A foglalkozás-egészségügyi szolgáltatás biztosítása történhet a munkáltató által működtetett vagy a munkáltatóval kötött szerződés alapján külső szolgáltató útján.

(2) A foglalkozás-egészségügyi szolgálat a munkáltató felelősségének érintetlenül hagyásával közreműködik az egészséget nem veszélyeztető munkakörnyezet kialakításában, az egészségkárosodások megelőzésében, a munkaegészségügyi szaktevékenységnek minősített, külön jogszabályok által előírt feladatok ellátásában.

“A jogszabályban bejelentési kötelezettséget nem látok. A kötelezettség elmulasztása miatt a hatóság bírságot szabhat ki. Mellékelem a Nemzeti Népegészségügyi Központ egy tájékoztatóját” – írta.

Ami a második kérdést illeti, a keresőképtelenség felmondási korlátozást eredményez az alábbiak szerint:

68. § (1) A felmondási idő legkorábban a felmondás közlését követő napon kezdődik.

(2) A munkáltató felmondása esetén a felmondási idő legkorábban az alábbiakban meghatározott tartam lejártát követő napon kezdődik:

a) a betegség miatti keresőképtelenség, legfeljebb azonban a betegszabadság lejártát követő egy év,

b) a beteg gyermek ápolása címén fennálló keresőképtelenség,

c) a hozzátartozó otthoni gondozása céljából kapott fizetés nélküli szabadság.

Ami a felmondás szabályozását illeti a helyzet a következő:

66. § (1) A munkáltató felmondását köteles megindokolni.

(2) A felmondás indoka a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával, képességével vagy a munkáltató működésével összefüggő ok lehet.

A munkavállaló képessége egészségi vagy szakmai lehet. Egészségi állapota miatt akkor szüntethető meg a munkavállaló munkaviszonya alkalmatlanság okán, amennyiben az adott munkakör vonatkozásában ezt a foglalkozás-egészségügyi vizsgálat jogerősen megállapította. Ez tehát orvosszakmai kérdés – fogalmazott a szakértő.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Mit tegyen az egyéni vállalkozó őstermelő, ha ipar... Hogyan vallja be az iparűzési adóját (IPA) az az egyéni vállalkozó, aki katás egyéni vállalkozó, de nem választotta az iparűzési adó esetében a tétel...
Egyéni vállalkozó őstermelő: a bevételek és a kiad... Általános ellenőrzési tapasztalat, hogy azok az őstermelők, családi gazdálkodók, akik egyben egyéni vállalkozók is, a különböző önálló tevékenységek ...
Új év, új cégforma: egyéni vállalkozóból családi m... Bővültek a lehetőségek a hazai agrárvállalkozók számára 2021. január elsejétől: több új vállalkozási forma közül választhatnak azok, akik a mezőgazda...
5 kérdés 5 válasz: Egyéni vállalkozóból őstermelők... Egy gyakorlati példán keresztül ismertük meg, mi a teendő. A korábban főállású egyéni vállalkozó családi gazdálkodó volt a lányával közösen. 2021. ja...
Egyéni vállalkozók és őstermelők: adóköteles, vagy... Nem kell bevételként figyelembe venni 2021-től a mezőgazdasági őstermelő által a tevékenységgel összefüggésben kapott támogatás összegét. A rendelkez...
Mi lesz a nagy értékű tárgyi eszközzel, ha az egyé... Amennyiben egy egyéni vállalkozó 2022-ben egy nagy értékű tárgyi eszközt vásárol, majd később, még ebben az évben őstermelővé válik, akkor ennek az e...