Kolumbiában a hegyekbe kell vonulni kávét termeszteni?

Kolumbia, az arabica babnak otthont adó ország a világ harmadik legnagyobb kávétermelője. Az Illinois-i Egyetem kutatócsapata a klímaváltozás kávétermesztésre gyakorolt hatásait vizsgálta a dél-amerikai országban. Megállapították, hogy az éghajlatváltozás új kihívások elé állítja a kolumbiai kávétermelést.

A kutatók 521 kávétermelő település 2007 és 2013 közötti éghajlati adatait elemezték annak kiderítésére, hogy a hőmérséklet és a csapadék hogyan befolyásolja a kávé hozamát. Állítják: megállapításaik érvényesek a mezőgazdasági termelésre a világ bármely pontján.

Az alacsony magasságú településekre negatív hatással lesz az éghajlatváltozás, ezeken a területeken termelők és családjaik ezreinek veszélyeztetik a megélhetését (Fotó: Pixabay)

Riasztó éghajlatváltozás

Egy új tanulmány szerint – kezdte a megállapítások ismertetését a blog.syngenta.hu – a hatások nagymértékben változnak attól függően, hogy milyen területen nőnek a kávébabok. „Kolumbiában nem csökkent a kávétermesztés mennyisége, ugyanakkor, ha megvizsgáljuk a településeket, sok különbséget látunk közöttük. Az alacsony magasságú településekre negatív hatással lesz az éghajlatváltozás, ezeken a területeken termelők és családjaik ezreinek veszélyeztetik a megélhetését, mert a termelékenység a múlt század közepi szintre csökkent ” – állapítja meg a kutatás.

Országos szinten úgy becsülik, hogy a termelékenység 2061-ig 7,6%-kal fog növekedni országosan. A nagy magasságú (1500 méter vagy afeletti) régiók 16%-os növekedése várható, míg az alacsony magasságú régiókba 8,1% -os csökkenést prognisztizálnak.

A hőmérséklet emelkedése azoknak a területeknek kedvez, amelyek ma elenyészőek a kávé előállításának szempontjából, míg azok a területek, amelyek jelenleg a legfontosabb kávétermesztési helyszínek, a jövőben túl melegek és szárazak lesznek.

A jövőben előnyösebb lesz a kávét fentebb termeszteni a hegyekben. A kormány fontolóra veheti az olyan infrastruktúrák kiépítését, mint az utak, a vízrendszerek, az áram és a kommunikációs tornyok, amelyek lehetővé tennék a magasabban fekvő helyeken élő gazdák számára.

Alkalmazkodni kell!

Mivel azonban az áthelyezés drága, Kolumbia 550 ezer kávétermelőjének többsége számára nem járható út. Nekik más módokat kell találniuk az alkalmazkodásra: például az öntözés gyakoribbá tétele, az erdő árnyékának kihasználása vagy a különböző kávéfajtákra vagy más növényekre való áttérés.

A kutatók szerint eredményeik más kávétermesztési helyekre is vonatkozhatnak, beleértve Hawaiit, Kaliforniát és Puerto Ricót.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Nagyot robbant az idén a rotterdami kikötő gyümölc... Lényegesen nagyobb volt a rotterdami kikötőn keresztül Európába érkező hűtött friss gyümölcs mennyisége 2020 első felében, mint az egy évvel korábban...
Akár húsz embert vagy két elefántbikát is képes me... Öt rettenetes nyílméregbéka (Phyllobates terribilis) érkezett a pécsi állatkertből Debrecenbe, a jövevényeket a nagyerdei állatkertben, a trópusok eg...
Kávézaccal javítják fel a Pannonhalmi Főapátság le... Különleges szövetségre lépett a Nespresso és a Pannonhalmi Főapátság: a levendulamezőkön hasznosítják újra a használt kávékapszulákból kinyert zaccot...
Laborban termett hús után jön a laborban termett k... Olyan kávéhelyettesítő terméken dolgoznak a kutatók, ami egy petricsészéből származik. A kutatók célja, hogy a növénytermesztésnél fenntarthatóbb mód...
Nincs több keverés: megváltozott a kávé termékmegh... Júniustól kizárólag azt a terméket lehet kávénak nevezni Szerbiában, amely kizárólag kávészemekből készült, és nem tartalmaz semmilyen más anyagot. A...
Kávé, kakaó és vanília termesztése a trópusi terül... A trópusi országokban, ahol a kistermelők száma magasnak mondható előszeretettel foglalkoznak kakaó, kávé és vanília termesztésével, ugyanis ezek ige...