Nagy a baj Kínában, ugyanis egyes területeken szinte teljesen eltűntek a méhek. A beporzás időszakában ez kifejezetten nagy probléma, a gazdáknak alternatív megoldást kellett találniuk a virágok megtermékenyítésére.
Szecsuán tartományban évek óta komoly fejtörést okoz a gazdáknak a körtefák beporzása, ugyanis a méhek, akiknek ezt a feladatot el kellene látniuk, szinte teljesen eltűntek a vidékről. A gazdák ezért idénymunkásokat alkalmaznak, akik kézi erővel porozzák be a fák virágait. A folyamat furcsán néz ki, szorgos emberek ugyanis ecsetekkel járják az ültetvényeket és egyenként porozzák be a virágokat.

Felmerül a kérdés: miért nem telepítenek méhcsaládokat a veszélyeztetett területekre? A válasz egyszerű: a gazdáknak jóval olcsóbb a bérmunkások alkalmazása, mint távoli helyekről betelpíteni néhány méhcsaládot.
A kézi beporzás egyébként nem csak Kínában van jelen, a világon már sok farmer kénytelen ezt a módszert alkalmazni a méhek számának csökkenése miatt. A beporzók pusztulása több okra vezethető vissza. Többek között a rovarirtó szerek túlzott használata, a paraziták, valmint az invazív ragadozók túlzott felszaporodása is állhat a méhek eltűnése mögött.
A kínai hírek hallatán jogosan kezdtek aggódni az amerikai és az európai gazdák is, de szakértők megnyugtatták őket. Nekik nem kell attól tartaniuk, hogy a kézi beporzás előtérbe kerül. Ugyanis itt az elnéptelenedő kaptárakat minden esetben sikeresen újra be tudják népesíteni a gazdák, valamint a vad méhek is egyre többet segítenek a kaptárakban élő társaiknak a beporzásban.
Forrás: origo.hu