Kínában a fehér tollazatú brojlerek a legnépszerűbbek

A távol-keleti – a népesség számát tekintve is – nagyhatalomban egyre nagyobb piaci részesedést szereznek a fehér tollú brojlerek. 2023-ban a baromfitenyésztés várhatóan stabilan 14,3 millió tonna marad, a fehér tollú brojlerek részesedésének növekedése várhatóan a sárga tollas brojlerek rovására következik be. Eközben a baromfiexport a kereslet újraindulásával valószínűleg növekedni fog.

A kínai csirketermelés magában foglalja a fehér tollú brojlereket (fehér brojler), a sárga tollú brojlereket (sárga brojler), az elhasznált tyúkokat és a hibrid (817) csirkéket. 2023-ban Kína baromfitermelése várhatóan stabilan 14,3 megatonna marad, mivel a fehér brojlerek termelésének növekedése kiszorítja a sárga brojlerek termelését.

A preferenciaváltás maradt az új normalitás, még akkor is, ha a sertéstermékek árai 2021-ben csökkentek, és 2022 első felében viszonylag stabilak maradtak
A preferenciaváltás maradt az új normalitás, még akkor is, ha a sertéstermékek árai 2021-ben csökkentek, és 2022 első felében viszonylag stabilak maradtak (Fotó: Pixabay)

A baromfifogyasztás várhatóan nő Kínában

Mivel a kínai zéró tolerancia Covid-19 politika továbbra is érvényben marad, és a nagy összejövetelek, konferenciák és egyéb rendezvények várhatóan továbbra is elmaradnak, és elhalasztásra kerülnek, ez hatással lesz a csirketermékek fogyasztásának növekedésére.

A kínai sertésállományban 2018-ban kitört afrikai sertéspestis, valamint a magas sertéshúsárak azonban sok fogyasztót arra késztettek, hogy a baromfitermékek egyre nagyobb részét építsék be a napi étrendjükbe. Ez a preferenciaváltás maradt az új normlitás, még akkor is, ha a sertéstermékek árai 2021-ben csökkentek, és 2022 első felében viszonylag stabilak maradtak.

2023-ban a kínai baromfihúsfogyasztás várhatóan 1%-kal nő, mivel a fogyasztók vélhetően továbbra is több baromfiterméket építenek be étrendjükbe, különösen a HRI-ágazat előtt álló kihívások ellenére.

Kényelem: a felhasználásra kész, a főzhető és a fogyasztható

Kínában a továbbfejlesztett feldolgozási technológiák és a fogyasztásra kész baromfitermékek növelik a fogyasztók érdeklődését a baromfitermékek iránt. A vállalatok bővítik az élelmiszer-feldolgozó létesítményeket, és befektetnek a „3R”, azaz a „használatra kész”, „főzésre kész” és „fogyasztásra kész” élelmiszerek előállítását szolgáló technológiákba.

Fellendül a baromfitermékek behozatala

2023-ban a baromfihústermékek kínai importja várhatóan 750 000 megatonnára emelkedik vissza, azonban az olyan globális állatbetegségek, mint a madárinfluenza, ezt megállíthatják. A genetikai termékek behozatala ugyanebből az okból szintén bizonytalan marad. A fehér brojler nagyszülői állomány Kínába történő behozatala túlnyomórészt az Egyesült Államokból és Új-Zélandról származik. Az amerikai baromfibehozatalt várhatóan tovább korlátozza az erős amerikai dollár más beszállítókkal, például Brazíliával szemben, valamint a hazai termelés.

A baromfiexport is növekszik

2022 első félévében a csirkehústermékek kínai exportja közel 28%-kal nőtt az előző évhez képest. Kína 2023-as csirkehúsexportja várhatóan eléri az 575 000 megatonnát, mivel Japán és Hongkong újra normális működésbe kezd, és az új piacokon nő a kereslet. Várhatóan Hongkong marad a legnagyobb piac a friss/hűtött csirke és a feldolgozott csirkehúsból készült termékek kínai exportja számára. Az EU, az Egyesült Királyság és a délkelet-ázsiai országok várhatóan növekedési lehetőséget biztosítanak.

Csirkeláb

Kína csirkelábimportja az elmúlt 5 évben nőtt, és a kereslet várhatóan 2023-ban is folytatódik. Kína 2022 januárja és júliusa között közel 384 000 megatonna csirkelábat importált. Az Egyesült Államok volt a fő beszállító (155 000 megatonna), amelyet Brazília (96 000 megatonna) és Oroszország (48 000 megatonna) követett. Az Egyesült Államok uralja a kínai csirkepofaimport piacát az egyedülállóan nagy méretük miatt kedvelt „jumbo” csirkeláb miatt. Az amerikai baromfitermékekre vonatkozó jelenlegi madárinfluenza-korlátozások miatt azonban bizonytalan, hogy az Egyesült Államok 2023-ban milyen mértékben lesz képes csirkelábtermékeket szállítani Kínába.

A cikkben szereplő információk az USDA (United States Department of Agriculture, az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma) jelentéséből származnak.

(Forrás: poultryworld.net)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

A hét egyben – 49. hét Beruházási rekord a harmadik negyedévben, bővülő agrárkapcsolatok, sikeres volt az idei év a zöldség-gyümölcs ágazat számára, előtérben az élelmiszeri...
70%-kal több élelmiszert kell előállítani 2050-ben... 2050-re több mint 10 milliárd ember fog élni a Földön. Ahhoz , hogy őket elláthassuk, több mint 1,5-szer annyi élelmiszerre lesz szükség, mint amennyi...
Fellendülhet a magyar édesipar A hazai édesipari termelés bővülését, az ágazat technológiai fejlődését is segítheti az élelmiszeripari fejlesztési stratégia megvalósulása. A program...
Mi lesz a tejkvóta rendszer nélkül? 2015 április 1-től megszűnik az Európai Unióban a tejkvóta rendszer. A rendszer megszűnése azt fogja eredményezni, hogy minden tagállam annyi tejet te...
Újabb GMO-k az engedélyezettek listáján Bővült az engedélyezett GMO-t tartalmazó növények listája az Európai Unióban. Az Európai Bizottság tíz új GMO-t tartalmazó növény élelmiszeripari és t...
Javul a sütőipar helyzete Hozzávetőleg 300 milliárd forintos pályázati forrást nyit meg az Európai Unió 2020-ig a kis és közepes élelmiszer-feldolgozó vállalkozások fejlesztésé...