Kevesebb lett a szántóföldi növények termésmennyisége

A Központi Statisztikai Hivatal publikálta a szántóföldi növénytermesztés 2017-es adatainak elemzését. A szántóföldi növények termésmennyiségei a nyári aszály miatt elmaradtak a 2016-os rekordoktól, a legnagyobb visszaesés a kukoricánál történt. A napraforgó viszont a forró nyár ellenére jobban teljesített, mint egy évvel korábban.

Tavaly a fontosabb őszi betakarítású növények terméseredményei – a még mindig csak előzetes adatok alapján – nem érték el a rekordévet jelentő 2016. évit. Ezt a nyári aszályos időjárás is jelentős befolyásolta. Hozzávetőlegesen 200 ezer hektárral (7,9 százalékkal) kisebb területen integy 2,7 millió tonnával (13 százalékkal) kevesebb gabona került a magtárakba. A legnagyobb vesztes a kukorica volt, amiből az előző évinél 22 százalékkal kevesebbet (6,8 millió tonnát) takarítottak be a hazai gazdálkodók. Napraforgóból viszont a hosszú aszály ellenére közel 2 millió tonnát takarítottak be, ami a 2016. évinél 6,4, a 2012–2016. évek átlagánál 27 százalékkal volt több. A búza termésmennyisége 2013 óta minden évben meghaladta az 5 millió tonnát. 2017-ben konkrétan 5,2 millió tonna lett, ami a 2016. évinél ugyan 6,5 százalékkal kevesebb, a 2012–2016. évek átlagánál viszont 3,6 százalékkal volt több. A betakarított terület egymillió hektár alá csökkent, és 962 ezer hektárt tett ki, ami az egy évvel azelőttitől 7,9, az előző öt év átlagától 10 százalékkal maradt el.

A szántóföldi növények termésmennyisége elmaradt a 2016-os eredményektől
A szántóföldi növények termésmennyisége elmaradt a 2016-os eredményektől
A gazdaságok méretét is lajstromba vette az elemzés

Az Agrárium, 2016 című összeírás adatai alapján a szántóföldi növények termesztésével foglalkozó gazdaságok eloszlása eltérő a méretkategóriákon belüli . Sok 2 hektárosnál kisebb gazdaságban termesztenek búzát, de jelentős a gazdaságok száma az 5-50 hektáros nagyságkategóriákban is. Ide sorolható be egyébként a kukorica-, a napraforgó- és lucernatermesztéssel foglalkozó gazdaságok nagy része is.

2017-ben egyébként az ország mezőgazdasági területeinek túlnyomó többsége, 82 százaléka volt szántóterület. Arányaiban a legnagyobb szántóterület Békés, Baranya, Győr-Moson-Sopron, Tolna és Vas megyében található. A szántóföldi növények közül a búza vetésterülete Hevesben a legnagyobb (32 százalék), Jász-Nagykun-Szolnok (29), Fejér (27) és Győr-Moson-Sopron (27) megyékben jelentős, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében pedig a legkisebb arányú. A legtöbb kukoricát és napraforgót Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében termesztik, ahol a vetésterület aránya 39, illetve 26 százalékos. Repcét leginkább a Dunántúlon termesztenek, a szántóterületből Vas megyében 17, Zala megyében pedig 15 százalékos  a vetésterület aránya. A teljes elemzés ide kattintva olvasható.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Folyik az aratás, és az aggódás az olcsó dinnye és... Jól halad az aratás, biztatóak a terméskilátások; aggódnak a dinnye- és a meggytermelők is az alacsony árak miatt; támogatási kérelembenyújtás szőlőül...
Olcsó import veszélyezteti az európai rizstermeszt... A rizs termelésére elsősorban a távol-keleti országok rendezkedtek be. Ettől függetlenül azonban az unióban, sőt, Magyarországon is folyik rizstermesz...