Kevesebb csikó születhet meg 2021-ben a járvány hatásai miatt

A koronavírus-járvány hatása lófajtánként és hasznosítási irányonként eltérő. A nehézségek már rövid távon megjelennek, ugyanakkor a a lóágazat hosszú távú, a járvány lecsengését követő hatásokkal is számolhat. Már most érezhető a kancafedeztetések csökkenése, ami miatt jövőre kevesebb csikó fog születni. Továbbá versenyek, rendezvények, bírálatok maradnak el, és az értékesítés is leáll. Az MLOSZ egészségvédelmi protokollt adott ki a kancafedeztetések biztonságos végrehajtásához.

Egészségvédelmi protokollt határozott meg a koronavírus-járvány idejére a Magyar Lótenyésztők Országos Szövetsége a kancafedeztetések végrehajtásához. Az Agrárminisztériummal egyeztetett dokumentumban részletesen összefoglalták, hogy mire kell figyelnie a szakembereknek a kancafedeztetési tevékenység során. Ez alapos indoknak minősül a lakóhely elhagyására, így kancafedeztetés céljából lovat szállítani a jogszabályi előírások betartása mellett továbbra sem korlátozott. A Magyar Lótenyésztők Országos Szövetsége összeállította és ajánlásként tette közzé azt a protokollt, amelynek segítségével a lovak tenyésztésével kapcsolatos feladatok ellátása során a lótartók be tudják tartani a 71/2020 kormányrendeletben előírtakat.

A kancafedeztetések számának csökkenése miatt jövőre biztosan kevesebb csikó születik Magyarországon - képünk illusztráció
A kancafedeztetések számának csökkenése miatt jövőre biztosan kevesebb csikó születik Magyarországon – képünk illusztráció

Az ezen előírás szerint eljáró munkavégzőnek tudomása szerint egészségesnek kell lennie (a koronavírus-fertőzés klinikai tüneteit nem mutatja). Nem állhat érintkezésben fertőzött, hatósági karanténban lévő, vagy veszélyeztetett személyekkel. Amennyiben ezt a feltételt nem tudja teljesíteni, akkor nem szabad lovat szállítania, mert az emberi egészség elsődleges fontosságú. Az állattenyésztéssel, így a lótenyésztéssel kapcsolatos feladatokat nem lehet otthon elvégezni. Ezért a Magyar Lótenyésztők Országos Szövetsége úgy véli, hogy a protokoll lehetővé teszi a lótenyésztési műveletekhez feltétlenül szükséges utazást és tevékenységeket.

Általános ajánlások

  • 1) A lovak gondozásához, mozgatásához szükséges személyeknek továbbra is munkába kell járnia a korlátozások ideje alatt.
  • 2) Az ápolás színvonalának elsősorban a gondozott lovak jólétének fenntartására kell összpontosítania. Az ezen túlmenő minden, nem alapvető tevékenységet alaposan meg kell fontolni, és lehetőség szerint el kell kerülni.
  • 3) A tenyészeteknek, fedeztetési állomásoknak zárva kell lennie a látogatók előtt, kivéve azokat a személyeket, akik nélkülözhetetlenek a gondozásban álló lovak jólétéhez.
  • 4) Az alkalmazottaknak be kell tartaniuk a Kormány által előírt, a higiéniával és a vírusterjedés meggátolásával kapcsolatos előírásokat, a munkáltatóknak az alapos kézmosáshoz, fertőtlenítéshez szükséges eszközökről gondoskodniuk kell, beleértve a felületek, kilincsek, felszerelések fertőtlenítését.
  • 5) A higiénia létfontosságú az új lovak érkezésekor. A személyzet kézi törlőkendőket, géleket és fertőtlenítőszereket használjon a tisztításhoz a kapcsolódó felszerelések használata előtt és után.
  • 6) A személyzetnek mindenkor be kell tartania a személyes távolságtartással kapcsolatos kormányzati tanácsokat. A személyzetnek legalább 1,5 méter távolságot kell tartania egymástól, és el kell kerülnie, hogy az egy háztartásban élőktől eltekintve kettőnél több ember tartózkodjon egy helyiségben. Kerülni kell a két főnél nagyobb csoportok kialakulását, kivéve azokat az eseteket, amelyek feltétlenül szükségesek a lovak jólétéhez. Ezekben az esetekben is a számot korlátozni kell, és továbbra is alkalmazni kell a személyes távolságtartást vagy maszkot kell viselni.
  • 7) A ménesek alkalmazottai és a beszállítók közötti kapcsolattartás során be kell tartani a személyes távolságtartásra vonatkozó kormányzati tanácsokat.
  • 8) Javasolt állatorvosi tanácsot kérni a hatékony fertőtlenítés és izoláció biztosítása érdekében.
  • 9) Javasolt írásbeli nyilatkozatot tenni a szabályok ismeretéről, elfogadásáról és a személyzet képzettségéről, valamint arról, hogy a lovat szállító és a fogadó személy egészséges.
A biztonságos lószállítás ajánlásait is összefoglalták
A biztonságos lószállítás ajánlásait is összefoglalták

Szállítással kapcsolatos ajánlások

  • 1) Minden szállítási időpontot az utazás előtt egyeztetni kell.
  • 2) A kapcsolódó papírmunkát elő kell készíteni. A papíralapú igazolásokat lehetőség szerint az érintettek csak felmutatják egymásnak (lóútlevél), illetve a kancafedeztetési jegyzőkönyv későbbi időpontban kerülhet átadásra.
  • 3) A szállításhoz használt járművet minden szállítás előtt és után fertőtleníteni kell, beleértve a kilincseket, fogantyúkat és minden olyan területet, ahol a személyzet kapcsolatba kerülhet egymással.
  • 4) A lószállítóban/vontató járműben utazó alkalmazottaknak be kell tartaniuk a személyes távolságtartásra vonatkozó kormányzati tanácsokat (a fenti 6. pontban foglaltak szerint).
  • 5) Tilos megszakítani az utazást, kivéve a koronavírus miatt elrendelt vészhelyzeten kívüli vészhelyzet esetét.
  • 6) A fedeztetésre érkező kanca le- és felrakodását a szállítója végzi, a 6. pontban előírtak értelemszerű alkalmazásával. Ha a ló az érkezése után a fogadó ménesben marad, akkor a tenyészállatot a kirakodást követően a rendeltetési hely személyzete a saját vezetőszárával átveszi és elvezeti. A lószállítóban utazó személyzet az általa meglátogatott helyen csak mellékhelyiség használata céljából hagyhatja el a lószállítót, betartva minden egészségügyi és higiéniás óvintézkedést. A helyszínen nem lehet közvetlen személyes kapcsolat.
Share Button

Kapcsolódó cikkek

Meddig vemhesek haszonállataink? II. rész Előző cikkünkben a szarvasmarha és a sertés vemhességéről, annak idejéről és adott időszak takarmányozási sajátosságairól írtunk. Most a ló és a nyúl ...
Állami támogatás kapható a kéknyelv vakcinázásra... Idén jól állunk a kéknyelv betegség terén. Hazánkban 2015-ben nem volt újabb megbetegedés, de a gazdák figyelme továbbra sem lankadhat, bármikor felüt...
Kéknyelv betegséget mutattak ki Tolnában Két állatnál mutatták ki a kéknyelv betegséget egy 350 üszőből álló Tolna megyei szarvasmarha-állományban. Az állategészségügyi hatóság a szükséges in...
16 településen korlátozás a kéknyelv miatt Tovább folytatódik a kéknyelv járvány miatti rendelkezések sorozata. Baranya tizenhat településén a megyei kormányhivatal pécsi élelmiszerlánc-biztons...
Tenyész- és versenylovak indultak Kínába Az egyhónapos, kötelező karanténozást követően -ami szerencsére eseménytelenül zajlott- kilenc ló indult útnak Kína felé hazánkból. Amennyiben a száll...
Egy lóerő után is fizetni kell! 2015 elején az önkormányzatok szabad kezet kaptak abban, hogy milyen adókat rónak ki településük lakóira. Már a törvény elfogadásakor várható volt, ho...