Az Agrárminisztérium és a NAK közös kiadványa részletezi a új feltételrendszert. Elkészült és az új agrártámogatási honlapról letölthető a területalapú alaptámogatáshoz kapcsolódó új, átfogó zöld feltételrendszer szabályairól szóló részletes tájékoztató – írta közösségi oldalán Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára. „A Feltételesség szabályrendszere a 2023-2027-es támogatási időszakban” című dokumentum a kölcsönös megfeleltetést és a zöldítés bizonyos elemeit magában foglaló új feltételrendszert foglalja össze részletesen.
Miután az Európai Bizottság elfogadta hazánk uniós Közös Agrárpolitikával kapcsolatos Stratégiai Tervét, zöld utat kapott a magyar agrárium versenyképességének fokozását biztosító támogatáspolitika – írta az oldal. Az új ciklusban a területalapú támogatások változnak, egy egymásra épülő rendszert alkotva. A legalsó szinten a támogatható terület fogalmának bővülése helyezkedik el, amely lehetőséget ad, hogy olyan területek is beszámolhatók legyenek a gazdálkodók számára a támogatásba, amik eddig nem voltak jelölhetők az egységes kérelemben, vagy a helyszíni ellenőrzés során kerültek kizárásra a támogatható területből, mint például a mezővédő erdősávok, a fás cserjés sávok, a belvízzel borított területek.

Fenntarthatósági feltételek jönnek
Az alaptámogatáshoz, hivatalos nevén „a fenntarthatóságot elősegítő, alapszintű jövedelemtámogatás” átfogó fenntarthatósági feltételrendszer társul, amely ötvözi a kölcsönös megfeleltetést és a zöldítés bizonyos elemeit. E feltételrendszert foglalja össze az NAK és az AM új kiadványa „A Feltételesség szabályrendszere a 2023-2027-es támogatási időszakban” címmel. A 33 oldalas dokumentum ide kattintva érhető el.
A kiadványban szereplő számos elem közül például az állandó gyep fenntartása meghatározott arányban, a vizes élőhelyek és a tőzeglápok védelme, szántóföldi tarlóégetés bizonyos tilalma, vízfolyások mentén védelmi sávok kialakítása, a talajművelés, a talajromlás és erózió kockázatának csökkentése, figyelembe véve a lejtőmeredekséget is, minimális talajborítás a fedetlen talaj elkerülése érdekében a legérzékenyebb időszakokban szántóföldi vetésváltás nem termelő területek és tájképi elemek minimálisan előírt aránya szántókon, valamennyi mezőgazdasági terület tekintetében a tájképi elemek megőrzése is szerepel.