Kérdések és válaszok a KATA, a kisadózó vállalkozások tételes adójának megszűnésével kapcsolatban

Az új KATA-törvény elfogadása óta rengeteg a kérdés a magyar társadalom érintett részében a kataalanyiság megtartásának lehetőségével, illetve annak megszűnésével kapcsolatban. A megszűnés oka lehet hallgatói jogviszony, nyugdíj, vagy egyszerűen az a tény, hogy nem csak magánszemélyek felé számláz a vállalkozás. Olvasói kérdésekre válaszolt Szipszer Tamás adószakértő a kisadózó vállalkozások tételes adójának változásairól.

 A KATA változásaihoz kapcsolódó kérdések az Adózóna oldalához érkeztek, ezt az anyagot szemléztük.

Több adózás és kevesebb szabadidő lesz idén a kis cégeknek: fontos kérdések és válaszok a KATA, a kisadózó vállalkozások tételes adójának megszűnésével kapcsolatban - Fotó: Magro.hu, CSZS, Mezőtúr
Több adózás és kevesebb szabadidő lesz idén a kis cégeknek: fontos kérdések és válaszok a KATA, a kisadózó vállalkozások tételes adójának megszűnésével kapcsolatban – Fotó: Magro.hu, CSZS, Mezőtúr

Választhat-e nappali tagozatos tanuló, aki eddig kiegészítő tevékenységben katázott, főállású egyéni vállalkozást?

Ez igazából nem választás kérdése, hanem ténykérdés. Amennyiben nappali tagozaton tanul egy vállalkozó, akkor objektíve nem minősül főállású egyéni vállalkozónak. A tb-járulékot és a szochót csak a vállalkozói kivétje után kell megfizetnie, de ha nem számol el vállalkozói kivétet, akkor csak nyereségágon keletkezik adófizetése.

Katás egyéni vállalkozó, diplomás építész gondolkozik az átalányadózás választásában. Szeretnék megtudni, hogy éves 3,5 millió forint bevételnél milyen adókat kell bevallani és megfizetni. Több megbízó fizeti ezeket a bevételeket.

Az átalányadózás azt fogja jelenteni, hogy bevételének 60 százaléka, azaz 2 100 000 forint lesz az átalányalapja.

Amennyiben valaki főállású átalányadós lesz, azaz nem rendelkezik heti 36 órát elérő munkaviszonnyal, akkor a tb-járulékot legalább a garantált bérminimum, vagyis 260 000 forint után kell megfizetnie 18,5 százalék mértékben. A szociális hozzájárulási adót pedig legalább 292 500 forint után 13 százalék mértékben. Ameddig jövedelme nem éri el az 1 200 000 forint átalányalapot addig kötelezően az előbb említett két összeg után kell havonta adóznia.

1 200 000 forint feletti átalányalap elérése után, ha van olyan hónapja, amikor az átalányalapja meghaladja a fenti két értéket az adott adónem tekintetében, akkor sajnos a magasabb átalányalap után kell megfizetnie ezen adókat.

Végül pedig 1 200 000 forint átalányalapig nem kell 15 százalék személyi jövedelemadót fizetnie, de a felett sajnos ezt is meg kell fizetni.

Mellékállású átalányadózó esetében az adózás annyiban különbözik az előzőtől, hogy a 18,5 százalék tb-járulékot és a 13 százalék szochót csak az 1 200 000 forintot meghaladó átalányalap után kell megfizetnie, s ez igaz a 15 százalék személyi jövedelemadóra.

Nyugdíjas egyéni vállalkozó kataalanyisága az új törvény értelmében 2022. augusztus 31-el megszűnik. Ezt követően a vállalkozó az átalányadózást választja. Kérdés, hogy az 1 200 000 forintos szja-mentesség milyen arányban vehető figyelembe az év további részére (09. 01–12. 31.)?

Nem kell arányosítani. A törvény szövege arányosítás nélkül tekinti adómentesnek az 1 200 000 forint átalányalapot, ami kedvező szabályozás jelen helyzetben.

Nyugdíjas egyéni vállalkozó 7022 TEÁOR számmal választhatja-e átalányadózási módot, amennyiben igen, melyik költséghányadba sorolható?

Igen választhatja az átalányadózást. A 40 százalékos költséghányad alkalmazható az esetében.

Adózása viszonylag kedvező lesz tekintve hogy csak a bevételének 60 százaléka után kell 15 százalék személyi jövedelemadót megfizetni, valamint bevételének 72 százaléka után iparűzési adót is fizetnie kell.

A 15 százalék szja-t azonban csak az 1 200 000 forintot meghaladó átalányalap után kell megfizetnie.

Amennyiben a katásoknak csak magánszemélytől lehet bevételük, a régi katásoknak is át kell térniük? Mi kkt. vagyunk,1998. óta, 3 éve tértünk át a katára, nyugdíjasok vagyunk, a bevételünk nem éri el az évi 6 millió forintot. Több munkáltatónak bér- és táppénzelszámolást végzünk. Mit kell ebben az esetben csinálni?

Igen, a régi katásokra is kihatással lesz az új törvény. Ha önök kkt. formájában működnek, akkor kötelezően vagy a társasági adó vagy a kiva hatálya alá térhetnek át. Továbbá kötelesek lesznek nyitómérleget készíteni, és azt könyvvizsgálóval hitelesíttetni – írta az Adózóna szakértője, Szipszer Tamás.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Fiatal gazda: kérem, soroljanak hátrébb! „Csak ne fizessék ki a fiatal gazdát ebben a hónapban, jó lesz az novemberben is.” Furcsa, de sok nyertes fiatal gazda most azért foghatja a fejét, me...
Kevesebb adó sújtja a vadon gyűjtött termékeket... Januártól egyszerűsödött a vadon gyűjtött növények értékesítése. Azok a gyűjtők, akik magánszemélyként felvásárlónak értékesítenek, kevesebb adminiszt...
Kedves Őstermelő: ismeri Ön a hatályos törvényeket... A kérdés joggal merülhet fel, ugyanis ismét több olyan módosítás érkezett, amelyek érintik az őstermelőket is. Adózás, könyvelés, földtörvény, haszonb...
Őstermelői igazolvány: kell-e arányosítani az érté... Az őstermelőkre vonatkozó szabályok nem egyszerűek. Sok kérdés merül fel. Egy évközben kiváltott őstermelői igazolvány kapcsán  az éves értékhatárok a...
Könnyebbé válhat az őstermelők adózása is Jövőre már az őstermelők és az áfafizetésre kötelezett magánszemélyek helyett is az adóhivatal készítheti el az őstermelők személyi jövedelemadó-beval...
Csinálja ezt, ha jön a NAV-ellenőrzés A NAV évente közel 30 ezer ellenőrzést folytat le, ezalatt pedig mintegy 500 milliárd forint adóhiányt és majdnem ugyanekkora összegű bírságot szab ki...