Kancánk csikót szeretne? Milyen az ideális fedezőmén?

Egy lovas életében mérföldkövet jelent, amikor a tenyésztés útjára lép. Azonban számos kihívással találhatja szembe magát az ifjú lótenyésztő. Az ideális fedezőmén kiválasztása gondos szakértelmet és a kancánk alapos ismeretét követeli meg. Laptársunk összegyűjtötte a legalapvetőbb szempontokat, amelyeket figyelembe kell venni a mén keresésekor.

Mindenekelőtt tisztáznunk kell magunkban, milyen célra szánjuk a születendő csikót. Emellett számításba kell vennünk kancánk képességeit, vérmérsékletét, testi adottságait. Ezek függvényében kezdődhet meg a fedezőmén keresése.

Ha kancánknak kissé rövidebb a nyaka, egy hosszú nyakú mén szerencsés esetben javíthat a csikó felépítésén
Ha kancánknak kissé rövidebb a nyaka, egy hosszú nyakú mén szerencsés esetben javíthat a csikó felépítésén (Fotó: Pixabay)

Merre induljunk?

Célszerű olyan mént választanunk, amelyik pozitív tulajdonságaiban hasonlít kancánkra, az esetleges nemkívánatos vonásokat pedig képes ellensúlyozni. Például egy idegesebb, rebbenékeny kanca mellé érdemes nyugodtabb természetű fedezőmént választani. Ugyanez igaz a külső tulajdonságokra is. Ha kancánknak például kissé rövidebb a nyaka, egy hosszú nyakú mén szerencsés esetben javíthat a csikó felépítésén. A ménkeresésben segítségünkre lehetnek különböző internetes portálok, közösségi csoportok, ménjegyzékek.

Az ideális fedezőmén

A mén kiválasztásakor legyünk mindig körültekintőek, a fent említett tényezőkön túl nagyon fontos az alábbiak figyelembe vétele is:

Lehetőség szerint tekintsük meg személyesen is a választott mént. Ezáltal testközelből figyelhetjük meg viselkedését, mozgását, ellenőrizhetjük papírjait.

A fedezőménnek rendelkeznie kell lóútlevéllel, az adott évre érvényes kötelező oltásokon és vérvételen túl a tenyészállatok számára előírt herpeszvírus elleni oltással is.

Csak olyan mént válasszunk, amelyiknek van fedeztetési engedélye! A fedeztetési engedéllyel rendelkező mének ménvizsgán vesznek részt, ahol a szakemberek szűrik ki azokat a súlyos külső és/vagy belső hibákat, amelyek alkalmatlanná teszik az adott lovat a tenyésztésre. Amellett, hogy csikónknak csak akkor lesz származása, ha bejegyzett méntől származik, számos testi, jellembéli problémát megelőzhetünk.

Amennyiben fajtiszta csikót szeretnénk, ellenőriznünk kell , hogy az adott mén fedezhet-e kancánk fajtájában.

A kicsattanó formában lévő ló

Mérjük fel a mén egészségügyi állapotát! A kicsattanó formában lévő ló szőre fényes, tekintete ,,nyitott”, megfelelően izmolt – nem túl sovány, és nem is kövér – , bőre hosszú és fedő szőrei, patái egészségesek.

Mindenképpen nézzük át a mén származási lapját, családfáját. Érdeklődjünk teljesítménye, versenyeredményei, korábbi csikói felől.

(Forrás: lovasok.hu)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Agrár pályázatokról egyszerűen 1. rész Jelen cikk-sorozat célja, hogy a gazdálkodók számára utat mutasson az Európai Uniós és hazai támogatások igénybevételéhez. Magyarország területének k...
Lótartók 10 pontja Tudta, hogy 10 fő tulajdonság határozza meg a ló viselkedését? Akár tapasztalt lótartó, akár kezdő, a júliusi Lovas Nemzetben megjelent Kormos Ferenc ...
Hasznos, de veszélyes is lehet a katicabogár A levéltetvek, talán a gyermekkorban hallott mesék miatt, legkedvesebb és legismertebb ellensége a katicabogár. Viszont a lótartókon kívül kevesen tud...
Az állattenyésztés nyertese lehet a 2014-2020-as c... A Földművelésügyi Minisztérium álláspontja szerint az állattenyésztő kis- és közepes gazdaságok a 2020-ig szóló európai uniós költségvetési ciklus egy...
Milyen évet zár idén a mezőgazdaság? Szakértők vál... Vegyes eredményeket, de összességében jó évet jelenthet a mezőgazdaságnak a 2014-es esztendő. A szántóföldi növénytermesztésben ugyan nem biztosított ...
Szorosabbá fűzik a román-magyar agrár kapcsolatoka... A magyar-román agrár kapcsolatépítés jegyében Kecskemétre látogatott egy delegáció Alba megyéből. A Megyeházán rendezett tanácskozás középpontjában a ...