Kalászosok gyomirtása – ezekkel a szerekkel érdemes

Minden évben nagy figyelmet igényel a kalászosok gyomirtása. A változó gyomflóra pedig nagyban befolyásolja a jól bevált gyomirtási technológiák sikerességét. A megszokott hagyományos búza gyomok – mint a pipacs, szarkaláb, ebszékfű – mellett szembetűnő az egyszikű gyomnövények tömeges megjelenése is. Szinte egyik évről a másikra, korábban nem látott arányban tapasztalható nagy széltippan, vadzab, tarackbúza vagy ecsetpázsit fertőzés az egyes táblákon.

A Földművelésügyi Minisztérium (FM) tájékoztatása szerint közel 1 millió hektáron vetettek őszi búzát. A vetőmagok jó minőségben, időben földbe kerültek és a megfelelő mennyiségű őszi csapadéknak köszönhetően szépen ki is keltek. Az enyhe télnek miatt megerősödtek az állományok, ezért a gabonatermelő gazdák derűlátóan várják a kitavaszodást.

A kalászosok gyomirtása az egyik legfontosabb feladat
A kalászosok gyomirtása az egyik legfontosabb feladat

A kora tavaszi fejtrágyázást követően pedig márciusban vagy áprilisban megkezdődhet az őszi búza tavaszi vegyszeres gyomirtása. Az olyan magról kelő kalászos gyomok, mint az ebszékfű, pipacs, repce árvakelés és a tyúkhúr korán kikelnek és együtt nőnek a gabonával. Fontos tehát a kora tavaszi gyomfelvételezés, amelynek eredménye alapján táblaszintű gyomirtási technológiákat érdemes kidolgozni.

Amennyiben a fent említett gyomokon kívül ragadós galaj, mezei acat, esetleg napraforgó árvakelés (Express®– vagy IMI-toleráns) jelenléte is várható a területen, érdemes megvárni az utóbbiak kikelését és egyszerre hatástalanítani a gyomnövényeket egy megfelelő gyomirtó szerrel.

A Granstar SuperStar New gyomirtó szer széles hatásspektrummal bír, miközben kíméli a búzát. Rugalmasan, akár még a zászlóslevél kiterüléséig felhasználható őszi búza, őszi árpa, tavaszi árpa, rozs, tritikálé, zab kultúrákban egyaránt (utóbbi esetében 2 nóduszos állapotig). Ennek a termékkombinációnak nincs utóvetemény korlátozása, így korlátozás nélkül repce is vethető utána – írja az Agrofórum anyaga.

A változó gyomflóra is kihívást állít a kalászos gabonák gyomirtásánál. A kialakulásának számos oka van, ezek a legjelentősebbek:

A szokatlan, szélsőséges időjárási körülmények: az enyhébb tél alatt a folyamatosan csírázó gyomok megerősödnek a tavaszi gyomirtás idejére. A csökkenő fagyos napok számával az évelők túlélőképlete megerősödik, és erőteljesebb mezei acat kihajtás várható tavasszal. Az egyenetlen csapadékeloszlások a vegetációs idő folyamán vontatott, elhúzódó keléshez vezetnek. A szárazabb évjáratokban a gyors felmelegedést hozó időszakok, a szokatlan csírázási ütem zavarhat be.

  • A változó talajművelési rendszerek, csökkent-, forgatás nélküli-, sekély- talajművelés elterjedése.
  • Az ellenőrizetlen külföldi vetőmag használattal megnő a kockázata az egyszikűek felszaporodásának.
  • A gyomosodást okozhatja még a változó termesztéstechnológia, a korábbi, szeptemberi vetésidő, a hibrid kalászosok elterjedése, továbbá a kisebb vetőmagmennyiség is.

A változó gyomflórában ezért az eredményes gyomirtáshoz feltétlenül szükséges a megfelelő, széles spektrumú, megbízható hatékonyságú, szelektív gyomirtó szer kiválasztása. Ezt úgy tudjuk megtenni, ha ismerjük a területünket, a táblánk gyomviszonyait és a rendelkezésre álló készítményeket. A felszaporodó egyszikűek már viszonylag alacsony számú előfordulásukkal is jelentős terméskiesést okozhatnak (pl. héla zab 5 db/m2), ezért védekezni szükséges ellenük.

A Syngenta például az Axial One kalászos gyomirtó szert ajánlja erre. A készítmény kettős hatóanyagtartalmú, a floraszulam mellett tartalmaz egy új hatóanyagot, a pinoxadent. Ez rendkívül hatékony a kalászosok egyszikű gyomnövényei ellen. A kezelés időpontjában különböző fejlettségű gyomnövényeket szinte bármely fenológiában remek hatékonysággal irtja.

A Magyarországon újdonságnak számító, de a világ egyéb tájain már sok éve bizonyított pinoxaden a zsírsavak szintézisét, a floraszulam pedig az aminosavak szintézisét gátolja. A pinoxaden-t a növények a hajtáson, illetve a levélen keresztül veszik fel. A szer gyorsan leállítja a sejtosztódást és a növények növekedését. A floraszulam gyökéren és a hajtásokon, valamint a leveleken keresztül is felszívódik és a xilémben illetve a floémben szállítódik tovább az osztódó szövetekbe. A gyomok növekedése a kijuttatás után rövid idővel leáll, 2-3 hét után pedig a szállító szövetek összeomlásának következtében a teljes elhalás következik be.

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Július 1-től bírságot ér a parlagfű! A parlagfű nagyon sok ember életét keseríti meg, emellett nem kis terhet ró az egészségügyre sem. Évek óta szervezett keretek között igyekeznek vissza...
Magyarok is részt vesznek a nemzetközi parlagfű-ku... Nemzetközi kutatási program indult a sokaknak egészségügyi panaszt okozó, a szántóföldi növénytermesztésben nagy károkat előidéző gyom, a parlagfű job...
Hatékony védekezés a parlagfű ellen A parlagfű elleni  hatékony védekezéshez legalább háromszori kaszálás szükséges. Az első kaszálás ideje már el is érkezett, célszerű azt ezen a héten ...
Vetik a kukoricát – de mi lesz a gyomokkal?! Nagyon jól haladnak a kukoricavetési munkálatok hazánkban – legalábbis az ország egyes területein biztosan. A vetést követően azonban (de még azt mege...
Mit kezdjünk a napraforgógyilkos Mezei acattal? A szántóföldeken tevékenykedő napraforgós és kukoricás gazdák biztosan ismerik ezt a gyomnövényt. A Mezei acat (Cirsium arvense) az egyik legnagyobb v...
Parlagfű – közeleg a második kaszálás ideje!... Egyre több az allergiás beteg, közülük a legtöbben épp a parlagfűre allergiásak. Ez az egyik oka annak, hogy jogszabály kötelezi a földtulajdonosokat ...