Jelenleg a szakmát felülírja a szükség a magyar mezőgazdaságban

Négy olyan területet azonosított Vázsonyi László, a VulcanAgro Kft. fejlesztőmérnöke, ami szerinte döntően meghatározza a magyar agrárium és a benne dolgozó gazdálkodók helyzetét a következő években. A szakember úgy látja, hogy sok vesztes lesz és nyertesek helyett a túlélők jelentik majd az ellenpólust.

Az idei rossz szezon után mi várható a hazai mezőgazdaságban a következő években?

Négy olyan terület van, ami döntően meghatározza a következő évek agráriumát Magyarországon. Az első a tápanyagok, pontosabban a műtrágyagyártás kérdése. Ez az Európai Unión belül továbbra is akadozik. Nagy volument nem fognak előállítani a következő hónapokban sem, mert a drága gázt nem fogják műtrágyára “elpazarolni”, amíg nincs ellátásbiztonság. Azok az üzemek fognak működni, amelyek a legkisebb energiaráfordítással a legnagyobb értéket tudják előállítani, és ebben az összevetésben a műtrágyagyárak a sor végén kullognak. Ha el is indul némelyik, akkor sem a műtrágyagyártás lesz a fókusz, hanem az egyéb segédanyagok, például gázok vagy az AdBlue gyártása. A magyar nitrogén- és komplex műtrágyák piaca importvezéreltté vált. Az lesz a meghatározó, hogy külföldről be tudnak-e ilyen termékek érkezni az országba.

A másik nagy probléma az árfolyamok alakulása. A műtrágya, a termény, de még a legtöbb gép vagy a gázolaj kereskedelme is jellemzően dollár elszámolású. A dollár dinamikus erősödése a forinthoz, de az euróhoz képest is, felfelé húzza az árakat. A FED egyelőre nem nyitott a kamatcsökkentésre, így az árfolyam tartósan magasan maradhat. Egy bizonyos műtrágyamennyiség biztosan elérhető lesz, de nem alacsony áron. Ha pedig sok gazda a kijuttatás előtt csak egy-két nappal korábban szeretne műtrágyát beszerezni, problémákba fog ütközni, mert nem lesz elegendő mennyiség.

Előre kell tehát gondolkodni, és ami elérhető, azt kell megvásárolni. Változtatni kell a szokásokon, mert több mázsa műtrágya kijuttatása kigazdálkodhatatlan és aszályban nem is működik. Ezért nagy jelentősége lesz az olyan kiegészítő termékeknek, mint a komplex fejtrágyák, lombtrágyák, biostimulátorok, amikkel mégiscsak lehet többet termelni. A következő időszak nagy vesztesei inputoldalról pedig a talajjavítók és egyéb olyan szerek lesznek, amik egy-egy évre kihagyhatók.

A harmadik nagy probléma a finanszírozás – a meglévő kamatszintek mellett. Egyetlenegy gyártó, integrátor vagy kereskedő sem akar hatalmas készleteket fenntartani külső finanszírozásból, ezért likviditáskivonás történik a piacról. Eltűnik a pénz a piacról, az előre vagy azonnali fizetés válik mindennapossá.

És mi a negyedik terület?

A klímaváltozás miatt elért rossz termésátlagok, ami szakemberek szerint gyakoribbá válhat a következő szezonokban. A terményárak ugyan most jóval magasabbak mint egy évvel korábban, de jellemzően most inkább stagnálnak vagy csökkennek. Ukrajna felől pedig hatalmas nyomás van már hónapok óta a terménypiacon. Ebben a környezetben próbál érvényesülni a magyar agrárium az átlagos vagy annál gyengébb terméseredményeivel; ahol néha még az önköltséget sem fedezi egy-egy táblának a bevétele.

Nem könnyű helyzet, ugyanakkor a termelők kényszerpályán mozognak. Szerintem, a következő időszak arról szól majd, hogy csak a leglényegesebb műveleteket végzik el, a leglényegesebb technológiákat alkalmazzák, és amin lehet, spórolnak. Miközben zajlik az éghajlatváltozás az egyre hosszabb száraz és meleg időszakokkal és kimerült, víztartalék nélküli talajokkal. Sajnos a támogatási összegek sem növekednek és egyre több előírást teljesítve lehet csak ezeket lehívni.

Nehéz időszak előtt áll tehát a magyar agrárium. Egyszerre lenne szükség beruházásokra, öntözésfejlesztésre, növénykultúra és technológia váltásra. Sok vesztese lesz a következő időszaknak és nyertesek helyett a túlélők jelentik majd az ellenpólust.

Ha a gazdálkodóknak nem is sikerült jól, Önök milyen eredményeket értek el az értékesítésben?

Mi növekedési pályán mozgunk. A harmadik negyedévünk a valaha volt legjobb lett, többet értékesítettünk, mint két évvel ezelőtt egész évben. Ezen a téren nem panaszkodhatunk. A portfóliónkban az egyes termékkategóriák súlya viszont jelentősen átalakulni látszik. A talajjavítóknak – legyen az meszezőanyag vagy kén, vinasz vagy melasz – stagnál az értékesítése, miközben a folyékony alap- és fejtrágyák, nitrogének, komplex- és lombtrágyák értékesítése a 2-3-szorosára nőtt. A legszükségesebb tápanyagok megvásárlása viszi előre a cégünket. A szakmát felülírja a szükség, a pillanatnyi helyzet, mert senki sem tudja megjósolni a következő időszak történéseit.

Minden kapható most a portfóliójukból?

98%-ban beszerezhető tőlünk minden, amit a portfóliónk tartalmaz. Egy-egy hatóanyag miatt akadnak elvétve ideiglenes ellátási problémák. Azoknál a termékeknél fordul ilyen elő, például, melyek ammónium-nitrátot is tartalmaznak. Ezt nagyon nehezen lehet importálni az EU-ba, mert a szállítása több feltételhez kötött. A hiány felborított egy-két receptúrát, de mással azért lehet helyettesíteni. Ugyanakkor a fejlesztések nem állnak le. Új fejtrágyával bővült a kínálat, szuszpenziós lombtrágyával vagy hamarosan mikró-granulátumokkal is. Minden termékünk CE regisztrációja pedig a végéhez közeledik. Van munka tehát bőven és mi a magyar piacban hiszünk.

Hogyan kezelik ezt a nehézséget?

Ennek kiküszöbölésére a VulcanAgro többhónapos készletekkel dolgozik. Több, mint egyhavi értékesítésünk mindig késztermékben van, további egy-két hónapnyi pedig alapanyagban. Három-négy hónap alatt pedig jelen állás szerint nem tud alapanyaghiány kialakulni. Csak pénz kérdése a beszerzésük.

Amit még kiemelnék itt, hogy jelentős alapanyag áremelkedés – szerencsére – már több hónapja nem történt, csak 3-5 százalékon belüli korrekciókra került sor. A nyár előtti időszakban tapasztalt hihetetlen drágulás elmúlt. Az árszint elérte azt a pontját, ahol már nem lehet tovább emelni, mert megszűnik a kereslet. Mivel az ipar már korábban beárazta a magasabb gyártási árakat, ha lesz is még a jövőben alapanyag-áremelkedés, egyszámjegyű lesz a drágulás.

Ilyen sok gond közepette, segítik-e valamilyen akcióval a termelőket?

Akció nélkül már nem is lehet létezni. Nemrég indultak a fejtrágya, alaptrágya és lombtrágya akciós csomagjaink. Olyan kampányokat indítunk, amelyek inkább az elvetett állomány kezelésére alkalmasak. Ezek futnak majd a tél végéig. A termelők a megszokottakhoz képest keresnek valamilyen alternatívát. Ezeket az alternatívákat próbáljuk meg akcióban tartani, felhívni a figyelmüket, hogy tápanyag nélkül intenzív gazdálkodást nem lehet folytatni.

A betakarítás befejeztével az lenne a legfontosabb, hogy a termelők összeállítsák a következő szezon technológiáját. Ebben is tudunk segíteni, hiszen vannak olyan akcióink, amiben megrendeléskor csak 25% előleget kell befizetni. Így a termelő lefixál egy árat és mennyiséget, és csak akkor fizeti ki a fennmaradó összeget, amikor a tél végén vagy a tavasz elején kivisszük neki az árut. Ezek akkora biztonságot nyújtanak, amit ma még nehéz elképzelni. Ha egyszerre fog a sok termelő december-februárban felébredni és rendelni, rá fognak döbbenni, hogy az eladói oldalon ehhez nem lesz meg a megfelelő kapacitás. Ha valaki biztonságosan szeretne intenzíven gazdálkodni, és legalább egy közepes/jó termésátlagot megcéloz, akkor a vetést követően üljön le, számoljon, és tervezze meg a technológiát. Tudjuk, hogy nem könnyű a döntést meghozni ebben a nehéz helyzetben. Engedjék meg, hogy adjunk néhány szakmai javaslatot!

(x)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Nitrogén lombtrágyák, már 179 Ft/litertől A legtöbb mezőgazdasági növénykultúrában fokozatosan nő a betakarított termésmennyiség, ami együtt jár a növények tápelemek iránti igényének növekedé...
Ként tegyünk a nitrogénhez, ha tápkultivátorozunk ... A kukorica és a napraforgó termesztésénél egyre gyakrabban folyékony nitrogénnel tápkultivátorozunk vagy nitrogént injektálunk a talajba. Tegyünk kén...
Vital pH – miért kell savanyítani a permetez... A pH-érték a víz kémhatását, annak savasságát vagy lúgosságát jelzi. Hazánk nagy részén a csapvíz is lúgos, gyakran kemény, de a csatornákból, tározó...
VulcanAgro Folyékony NPK Elővásárlás, már 59 990.-... Folyékony vagy szilárd? Tíz érv a folyékony műtrágya mellett! 1. Olcsóbb a folyékony, mint a szilárd! A Vulcan Folyékony NPK termékekből elegen...
VulcanAgro Granulált Mész Elővásárlás, már 39 990 ... 10 érv a meszezés mellett. És mondhatnánk még másik 10-et is.   Hazánkban nagyon sok talaj mészhiányos és savanyú. Ez a savanyúság, vagyis a sok s...
Nem csak a terméket, de problémamegoldást is forga... Problémaorientált termékfejlesztéseivel folyamatosan növeli piaci súlyát a VulcanAgro Kft. a magyar termésnövelő készítmények piacán. Talajjavítóik, ...