Ismerkedjen meg a Manitou nehézfiúival, a NewAg XL modellekkel

A Manitou NewAg szériája nagy népszerűségnek örvend, mióta 2016 végén – egy jelentős fejlesztés nyomán – megjelent a mezőgazdasági rakodók piacán. Ez nem is csoda, mivel többféle hajtásrendszerrel és sebességváltóval, ergonómiailag jól átgondolt fülkével, továbbfejlesztett hangszigeteléssel, számtalan kényelmet és hatékonyságot növelő megoldással várja a kezelőket. Sebesi István, az Axiál Kft. termékmenedzsere most a Manitou 3 XL-es modelljét is bemutatta.

Sebesi István az Axiál Kft. termékmenedzsere

Miben nyújtanak többet az új Manitou NewAg modellek, mint a korábbiak vagy a versenytársak hasonló rakodógépei?

Az első, amit kiemelnék, hogy jelentős átalakuláson ment keresztül a fülke. A korábbiaknál valamivel nagyobb lett, de talán még fontosabb, hogy egyszerűbb és biztonságosabb lett a fellépés a fülkébe és az onnan való kiszállás. A régi szériáknál a lépcső széle szinte egyvonalban van a fülke küszöbével. Ezzel szemben a NewAgnél a küszöb kialakításánál egy öblöt képeztek, így a felső lépcsőfokra tökéletes a rálátás, ami egyedinek számít más márkákkal összehasonlítva is.

Manitou MLT 841-145 PS

A másik nagy különbség a vezető kilátását érinti. A régi szériáknál a szélvédő és a tetőablak külön darabból állt és az összeillesztésük holtteret képezett. Az új szériánál ez eltűnt. Egy íves, egyetlen darabból álló üvegfelület került a helyébe. Így a kezelő sokkal jobban rálát a munkaeszközre úgy, hogy a fülke az átfordulás és rázuhanás elleni védelem követelményeinek is megfelel. Utóbbi okból egy lamellákból álló védőrács került a gépre, amik különböző szögben állnak, így biztosítva a tökéletes rálátást a munkaeszközre.

Milyen változásokat találhatunk a fülke belsejében?

A kezelő egy ergonómiailag jól kialakított JSM joystick segítségével tudja működtetni a hidraulikus funkciókat és itt kaptak helyet a sebességváltó különböző gombjai, funkciói is. Ráadásul a joystick-ot az ülés kartámaszába építették, így együtt mozog az üléssel, ami azért fontos, mert így hosszabb távon kényelmesebb a működtetése.

A JSM joystick-ot az ülés kartámaszába építették

A kezelőgombok párban helyezkednek, funkció szerint csoportosítva, melyeket a gépkezelő egy egyszerű mozdulattal kipattintva áthelyezhet egy másik, számára ideális helyre. Nincs szükség átprogramozásra sem, a Can Bus rendszer felismeri az adott gombokat, bárhol legyenek is azok.

Manapság már magától értetődő, hogy a rakodógépeknek a felszereltségébe beletartozik a légkondicionáló és a légrugózású vezetőülés. A mezőgazdaságban ez ma már alapkövetelmény.

Szintén a kényelmes felhasználhatóságot támogatja a fokozatmentes elektromos ablakemelő, amivel jobban lehet a légáramlást szabályozni. Korábban az ajtó két részben nyílt, a felső és alsó része külön-külön, viszont így csak nyitott vagy csukott állapotú lehetett.

A kezelőgombok párban helyezkednek, funkció szerint csoportosítva

És műszakilag mi jellemző a NewAg gépcsalád legnagyobb XL-es tagjaira?

Az említett előnyös technikai megoldásokkal látta el a gyártó a korábbi MLT 840, 1040 és 961 típusait, ezek lettek az XL-es tagok, MLT 841-145 PS+, MLT 1041-145 PS+ L MLT 961-160 V+ L típusjelzéssel. Sőt, mindegyik modell kapott még további pluszt is az elődökhöz képest. 7,6 és 9,65 m-re növekedett az emelési magasság, és a legnagyobb emelhető tömeg pedig 4.100 kilogramm lett az MLT 841 és 1041 esetén. Az MLT 961 karakterisztikája a korábbi változathoz hasonló, itt az erőforrás kapott további lóerőket.

Mit érdemes tudni a beszerelt új motorokról és a gépek erőátviteléről?

Az új erőforrást a Yanmar szállította, teljesítményük 141 LE és 156 LE, maximálisan 602 Nm vagy 805 Nm nyomatékkal. Természetesen már StageV emissziós normának megfelelő motorokról van szó, melyek akár 11%-kal kevesebb üzemanyagot fogyasztanak, mint elődeik.

A Manitou NewAg gépcsalád XL-es tagjait Yanmar motor működteti

Az ötfokozatú M-Shift powershift sebességváltó (MLT 841 és 1041) akadálymentes fokozatváltást biztosít manuális vagy automata módban. Az automata funkció a legkisebb megszakítással képes fokozatot váltani nyomatéktól és sebességtől függően, a legoptimálisabban. Manuális módban a kezelő kapcsolja a sebességfokozatokat a JSM joystick + és – gombjai segítségével.

Az MLT 961 egy továbbfejlesztett CVT váltót (M-Vario Plus) kapott, teljesen fokozatmentes működtetéssel, ami emelkedőn 31%-kal nagyobb vonóerőt produkál a korábbihoz képest.

A kezelőtér a kisebb típusoknál (NewAg) már megszokott magas komfortot nyújtja, megfejelve némi plusz térrel és alacsonyabb, 69 dB(A) zajszinttel.

MLT 961-160 V+ L

A rakodógépek lényege azonban mégis csak a munkavégzés. Mire képesek a NewAg XL-es modellek?

A rakodás hatékonyságát, illetve a rakodás sebességét a hidraulika-szivattyú határozza meg.

A nehézfiúk (9,2-11,95 tonna önsúly) 200 l/min kapacitású LSU (Load Sensing Ultra) hidraulika szivattyúja gyors gémmozgásokat tesz lehetővé, ami nagymértékben növeli a rakodás sebességét. 5 és 13% közötti mértékben növekedett az üzemanyagtartályok kapacitása, kitolva ezzel az egésznapos intenzív munkavégzést.

Milyen felszereltségi szintek között választhatnak a vásárlók?

Már korábban is több felszereltségi szint közül lehetett választani, úgymint CLASSIC, ami a leginkább puritán változat, a PREMIUM, az ELITE, ami most kiegészült egy újabbal, a PLATINUM-mal. Ez a már ismert ELITE-hez képest aktív ülésrugózást, hidraulikus munkaeszköz rögzítést, LED közúti és munkalámpákat, nagylátószögű kameraszettet, komfort kormányzást és automata zsírozási rendszert is tartalmaz. Ez a szint már az, amit alig lehet tovább fokozni.

(x)

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Az 5 legnépszerűbb játéktraktor Gyermeknapra Ne törje tovább a fejét, hogy mivel lepje meg gyermekét, unokáját, vagy keresztgyerekét Gyermeknap alkalmából! Összeszedtük, hogy melyik az az 5 életh...
Alternatívát nyújt az Axiál a gyári alkatrészek ki... Újabb komoly együttműködési megállapodástól hangos az agrárium! Míg legutóbb a Fertilia Kft. és az EuroChem összeolvadásáról lehetett hallani, most az...
Az indiánok istene Szardíniáról indul hódító útjár... Szardínia szigetén mutatták be a Manitou az új, mezőgazdasági teleszkópos rakodógépeit. A bemutatót nagy érdeklődés követte és a kívánt hatás nem mara...
Megmondjuk, hol kellene lennie május 4-től Az idén májusban megrendezésre kerülő Alföldi Állattenyésztési és Mezőgazda Napok a szokásokhoz megfelelően számos érdekességet tartogat a kilátogatók...
Agritechnica: Nézze meg Az Év Gépe 2018 cím nyerte... Kiosztották a hannoveri Agritechnica mezőgazdasági gépkiállításon a „Machine of the Year 2018”, vagyis Az Év Gépe 2018 díjakat. Tizennégy kategóriában...
AgrárgépShow kiállítás jön januárban Hamarosan jön a legnagyobb hazai mezőgazdasági kiállítás, az AgrárgépShow a Hungexpo Budapesti Vásárközpontban. A sajtóközleményük szerint hatalmas és...