Ingyenessé válhat a kerti kutak engedélyeztetése a jövőben

Sem illetéket, sem díjat nem kellene fizetniük a kútfúrásra készülőknek a jövőben a parlament előtt lévő friss törvénymódosító javaslat szerint. A szabályosan létesített kutak után sem kellene megfizetni az eljárási illetéket.

Az egyes belügyi tárgyú törvényeket érintő csomaghoz készítette el javaslatait a parlament törvényalkotási bizottsága, ebben szerepel a kutak engedélyeztetéséhez kapcsolódó eljárási díjak, illetékek megszüntetésére tett indítvány. Ami a kormány szándékait tükrözi, vagyis az előterjesztést jó eséllyel el is fogadja ebben a formájában a parlament. Az mfor.hu oldal cikkét szemléztük.

Akár ingyenessé is válhat a kerti kutak engedélyeztetése
Akár ingyenessé is válhat a kerti kutak engedélyeztetése

A hatályban lévő jogszabály szerint idén év végéig kellene bejelentést tenni az illetékes hatóságnál, önkormányzatnál az engedély nélkül fúrt kutakról. A határidőn belül tett bejelentések mentesülnek a különböző díjak, bírságok megfizetése alól.

Mivel az országban rengeteg engedély nélkül fúrt kút van, és ezek tulajdonosai vonakodnak a bejelentéstől, a törvénymódosítás részeként ezt a határidőt 2020 végéig tolnák ki. Ehhez adták be kiegészítésként, hogy a jövőben minden kút létesítése mentesülne az engedélyezési illetékek, díjak megfizetése alól.

A bizottság szerint

“jogpolitikai szempontból indokolt, hogy ne csak az engedély nélküli kutak utólagos engedélyezése, hanem a szabályosan, engedélyezési eljárásban kezdeményezett kútlétesítés is mentesüljön az eljárási költségek megfizetése alól.”

Az illeték- és díjfizetési mentesség egyidejűleg nem kötődne az engedély nélküli kutat bírság terhe nélküli bejelentése határidejéhez, hanem időkorlát nélküli lenne – áll az indoklásban. Ezzel a módosítással a kútlétesítésre egységes és általános, az engedélyezési eljárás költsége alóli mentesülési szabály vonatkozna.

A díjak és illetékek eltörlése javítja a vízügyi statisztikákat

A bizottság szerint a díjak, illetékek eltörlése várhatóan ösztönzően hat arra, hogy a jövőben az érintett vízhasználók csak engedély birtokában létesítsenek kutakat, és így sokkal reálisabb adatok állnak majd a vízügyi hatóság rendelkezésére. A kutak létesítésének engedélyezése – létesítésük céljától függően – vagy a jegyzők hatáskörébe, vagy a katasztrófavédelmi hatósághoz tartozik. A magáncélokra szolgáló vízkivétel esetében az illetékes jegyző által kiállított engedély illetékének díja 5000 forint. A másik tételt, a díjat a katasztrófavédelem állapítja meg a gazdasági célú vízkivétel esetében, az összeg a kivétel mennyiségétől függ.

Mindez nem jelenti azt, hogy az engedély nélkül létesített kutak bejelentésének elmulasztása miatt a jövőben ne szabhatnának ki vízgazdálkodási bírságot. Ha a mostani formájában fogadják el a törvényjavaslatot, akkor ezt csak 2020 végéig lehetne megúszni, a bejelentési kötelezettség teljesítése esetén. Erre érdemes odafigyelni, mert a bírság összege akár 300 ezer forint is lehet.

Arról pedig itt írtunk korábban a témával kapcsolatban, hogy megmenekülhetnek az illegális kutak: 2020 végéig bírság nélkül engedélyezést javasol a Kamara. 

Share Button

Kapcsolódó cikkek

Változás: legálisak lehetnek a jogtalanul létesíte... Jó híreket kaptak azok a kúttulajdonosok, akik 2016. június 4-e előtt létesítettek engedély nélkül kutakat. Egy jogszabályváltozás miatt ugyanis lehet...
A vízvizsgálat azt is megmutatja, hogy van-e hormo... A laboratóriumokban rengeteg mutatót vizsgálnak a hormonoktól és a növényvédő szerektől kezdve a baktériumokon át a mikroműanyagokig. Legyen szó akár...
Rendkívüli vízhasználat feltételekkel A mezőgazdaságot egyre gyakrabban és huzamos ideig sújtó aszály miatt a kormány vízjogi engedély nélkül, bejelentés alapján, korlátozott ideig (legfe...
Segítség az aszályharcban: ezek kellenek a rendkív... Durvul az aszályharc: az év elején jelentkező csapadékhiány egyes növényi kultúrák fejlődését visszavetette a mezőgazdasági területeken. Ez az ágazat...
Könnyebb a vízhasználat, ha egyszerűsített, vagy r... Öntözésnek a természetes csapadék mesterséges pótlása érdekében, a vízügyi hatóság által engedélyezett mező- vagy erdőgazdasági művelés alatt álló te...
SZIE-kutatás a vízért: hatékonyabban használnák fe... A városépítészetet is egyre komolyabb kihívások elé állítja a globális éghajlatváltozás és az egyre több, fokozódó környezeti probléma, így a tervező...